Hodit plechovku do třídicího koše a dostat za to peníze? Tahle možnost už v Česku platí. Nestojí za ní ale stát. Korunu za odevzdanou plechovku od pití zavedla asociace WIACA. Sdružuje tři výrobce plechovkových nápojů a chce nastartovat recyklaci nápojových plechovek v Česku a motivovat i další firmy.
„Postupně umisťujeme do kaváren, kin a na další místa papírové koše,“ řekl deníku Metro mluvčí asociace Přemysl Adámek. Někde lze nápoj po vypití jen vyhodit. Jinde naopak nahlásíte obsluze, kolik prázdných plechovek jste vyhodili, a uvedete svůj e-mail. „Na ten vám pak přijde poukaz, se kterým naložíte dvojím způsobem,“ vysvětluje Adámek. Buď pošlete číslo svého účtu a na konto vám dorazí peníze, nebo je věnujete asociaci jako příspěvek na další třídicí koše a na dopravu plechovek do recyklačního centra v Německu. „Systém okamžitého vracení mincí u pultu je administrativně složitý,“ říká mluvčí asociace.
Zatím se jedná jen o zlomek množství plechovkového pití, které lze zpětně vracet. Vedle energetických nápojů od Dominika Haška vyrábějí zbylí dva členové asociace vína v plechovkách v poměrně malých počtech. „Rozhodli jsme se pro rozjezd projektu na vlastní náklady, abychom ukázali, že se lze chovat zodpovědněji,“ říká Jana Drozdová z Vi Wine a předsedkyně WIACA asociace. „Plechovky od nápojů jsou bezztrátově recyklovatelné,“ připojuje se Tomáš Polák, výkonný ředitel Secco+, která prodává vína v plechových obalech a je třetím členem této malé skupiny.
Pokud by se do odkupu zapojili velcí producenti nápojů, včetně pivovarů, jednalo by se o desítky milionů kusů. „My se nebráníme, aby do našich košů házeli lidé plechovky jiných výrobců. Třeba za rok zjistíme, že je tam čtyřicet procent od velkých producentů pití, a můžeme je přesvědčit, aby se přidali,“ uvádí Adámek. Budou mít zájem? „Pokud by vznikla zákonná povinnost zavést plechovku jako vratný obal, budeme ji samozřejmě respektovat,“ řekla deníku Metro Denisa Mylbachrová, PR manažerka Pivovarů Staropramen.
Zálohované plechovky už mají třeba v Kanadě a Německu. Výroba nových plechovek ze starých spotřebuje o 90 procent méně vody a o devadesát pět procent méně energie než při výrobě přímo z hliníku. Možnost zavést vratné plechovky se líbí ekologům, zatím se o tom u nás ale jen mluví. „Hliníková plechovka je jeden z nejproblematičtějších obalů vůbec,“ upozorňuje Ivo Kropáček z Hnutí Duha. Bauxit obsahující hliník se těží v obřích povrchových dolech, zůstává po něm až 75 procent hlušiny.
Recyklace jako stylKampaň #replechuj sází při propagaci vratných plechovek hlavně na mladé bloggery, designéry nebo baviče.
|