metro.cz

Další 1 fotografie v galerii
Pražské Masarykovo nádraží, domov CityElephantů, oslavilo loni 175 let. | foto: RopidMetro.cz

Vlak jako hotel. „Mají stejně velká mýdla,“ diví se čtenář

  6:18
České dráhy nestíhají doplňovat zásobníky na WC. Desinfikují však pořád.

Návštěva toalet bývá pro cestující jakéhokoli veřejného dopravního prostředku občas traumatizujícím zážitkem. Svědčí o tom také dopis čtenáře Petra Rádla. Ten si podle svých slov v posledních měsících připadá ve vlacích do Prahy a zpět jako v hotelu. Se spaním či výhledem to však nesouvisí.

Nové pražské vlaky

  • V současné době probíhá modernizace příměstských jednotek CityElefant, které působí na linkách S pendlujících z Prahy do Středočeského kraje a zpět.
  • Všech sedmdesát pražských jednotek fasuje zásuvky pro připojení drobné elektroniky, palubní WiFi síť a nový systém ovládání dveří. 
  • V rámci vyvazovacích oprav jsou postupně vyměňovány také potahy sedadel a podlahy.
  • Nejviditelnější změnou zvenku jsou pak nové informační LED panely. „WiFi připojení by mělo být ve všech jednotkách dostupné do konce roku, ostatní úpravy jsou závislé na harmonogramu vyvazovacích oprav,“ říká mluvčí organizátora dopravy Ropid Filip Drápal.

„Země je v nouzovém stavu, bojuje se s šířením nemoci covid-19 a národní dopravce i přes kritiku nadále vybavuje vlakové toalety vagonů pro osmdesát lidí jedním malinkým hotelovým mýdélkem. A to přesto, že soupravy jsou již odedávna vybaveny nádobou na hygienické tekuté mýdlo,“ svěřil se deníku Metro čtenář, který podobný jev pravidelně vídá na trase z Prahy do Benešova, ale i u rychlíků napříč středočeským krajem.

„Je třeba, aby takové jednání naše hygiena důsledně vyšetřila a aby se přistoupilo k udělení sankcí,“ dodává nabroušeně Rádl.

Deník Metro podobné zkušenosti nasbíral i od řady dalších cestujících. Obrátil se proto na České dráhy, které přispěchaly s odpovědí. Podle mluvčí dopravce Gabriely Novotné se opravdu někdy odehrává situace, kdy se na záchodcích ve vlaku objevuje pouze malé, takzvané hotelové mýdlo. Na čistotu však dopravce rozhodně dbá.

„České dráhy věnují čistotě a vybavení sociálních zařízení hygienickými prostředky značnou pozornost. Je to také jeden z bodů, který sledují objednavatelé, tedy ministerstvo a kraje, a případné nedostatky mohou pokutovat. Tedy i to, že na sociálním zařízení není k dispozici mýdlo,“ vysvětluje pro Metro Novotná. Podle ní však doposud nejsou nainstalovány mýdelníky na tekuté mýdlo zdaleka všude.

Dopravce proto musí využívat takzvaná krouhátka, na kterých bývá ve vlacích položena klasická kostka. „Pouze v případech, kdy jsou mýdelníky nebo krouhátka poškozená, respektive jimi vozy nejsou vybavené, případně z časových či jiných provozních důvodů není možné doplnění tekutého mýdla nebo pevného mýdla do krouhátka, používají se menší hotelová mýdla. Doplňování mají na starosti úklidové firmy,“ dodává Novotná.

Komentáře

zpět na článek