metro.cz
Praha? Aha!
Další 1 fotografie v galerii
Uhelný trh. Vlevo pod podloubím U Dvou koček. Horní část kašny, odkud teče voda, byla po nehodě primátorova syna vytesána zcela nová. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Praha? Aha! Náměstí, kde jde o život a o ruce

  11:54
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Uhelný trh není turisticky nejnavštěvovanějším náměstím v Praze. Ale je například filmařsky atraktivní. Mihne se například hned ve dvou dílech majora Zemana (v základní škole tu učí jeho první žena a v posledním díle tu ve starožitnictví sídlí drogově-chartistický zloduch a dokonce se tu odehraje přestřelka). Náměstí se mihne i ve filmu Fandy, ó Fandy.

Jinak je to docela rušná spojnice mezi Národní třídou a Rytířskou ulicí, přes přilehlou Skořepku tudy naopak auta projíždějí zase na Národní třídu. Protože Perlová ulice, lidově zvaná Perlovka, kdysi vyhlášené lapací místo prostitutek, je směrem od Národní a Jungmannovy jednosměrná

Postavte se na Uhelném trhu vedle kašny, která dominuje tomuto malému náměstí na Starém Městě. A pohlédněte směrem západním. Pod podloubím uvidíte restauraci (nebo hospodu, jak chcete) U Dvou koček. Co mají kašna a hostinec společného?

Spojovacím článkem jsou lidské ruce. Dva lidé na tomto náměstí, v rozmezí třiceti let a jednoho měsíce přišli o ruce. V únoru 1981 byl U Dvou koček nalezen mrtvý kuchař. Někdo ho nejen zabil, ale usekl pod lokty obě ruce. Případ dosud nebyl vyřešen a ani useknuté ruce se nikdy nenašly. Brutální vrah si je totiž odnesl. Spolu s několika lahvemi hodně podprůměrného vína a několika kartony cigaret.

Přesněji řečeno, případ byl vyřešen, ale schází mu konečná soudní dohra. Kriminalisté na udání zatkli člověka a jeho kumpány, kterým vloupání a vraždu dokázali. Vrah dokonce dostal trest smrti, který však vykonán, odsouzenec ještě na sklonku 80. let ve vězení zemřel. Soudy pak v roce 1990 případ znovu projednaly a původní rozsudky zrušily a zbylí pachatelé vyšli z vězení.

Případ třetí ruky spadá do března 2011. Opilý syn tehdejšího primátora se během nočního tahu zastavil na Uhelném trhu u kašny. Mladík, jehož tatínek ovládal dlouhé roky hlavní město, se snažil v opilecké euforii na pískovcový sloup kašny vylézt. Ten se s ním ulomil a těžký kámen mu rozdrtil pravou paži tak, že po dlouhých měsících marné záchrany souhlasil, aby mu lékaři poškozenou ruku pod loktem amputovali.

Tak trochu Dostojevského Zločin a trest. Lidé říkali, že je to nejen osud, ale trest za to, jak tatínek primátor nakládal s městem. A že boží mlýny melou pomalu, ale jistě. Přese všechny rodičovské hříchy by tohle ale osud dětem vracet neměl. Každopádně, až budete přes „Uhelňák“ spěchat, věnujte alespoň koutek oka pohled jak Kočkám, tak kašně. Třeba jako varování, jestli neděláte v životě něco ne dvakrát hezkého.

Komentáře

zpět na článek