metro.cz

„V ledárnách tuc tuc nechceme“

  18:40
Hluk z koncertů otravuje Braník. Snažíme se chovat zodpovědně, brání se pořadatel.
V Braníku se letos konalo už přes třicet koncertů. | foto: Lucerna Music Bar

Chinaski, Mig 21, Horkýže Slíže nebo třeba Marpo. V bývalých branických ledárnách to byl v létě pořádný mejdan. Po koronavirem osekané koncertní sezoně byl celoletní festival Lucerna Music Bar Open Air možná i hudební událostí roku. Akce navíc pokračuje až do 16. září, kdy u Vltavy zahraje punkrocková formace Iné Kafe. Co ale hudební fanoušci přivítali s povděkem, byla noční můra pro obyvatele Braníku. Proti tříměsíčnímu festivalu vznikl web Hlukzprahy4.com, který mapuje snahy hlasité koncerty z Braníku dostat pryč. Iniciativa zároveň sepsala petici. „Hlučnost a intenzita koncertů (tuc tuc) se každým dnem zvyšují. A bude hůř. Pro rok 2022 se do lokality, na pozemky magistrátu, stěhuje společnost Ameba Production, která chystá od 4. 6. do 2. 7. Prague Summer Festival, kde vystoupí i kapela The Offspring, která běžně vyprodává střední haly,“ stojí například v petici.

Deník Metro se obrátil na pořadatele festivalu s dotazem, jakým způsobem se snaží mírnit vliv koncertů na okolí. „V areálu máme umístěný zvukový systém, který umožňuje směrové nastavení zvuku. Systém je nastaven tak, aby byl zvuk ze systému nasměrován v maximální míře do samotného areálu a aby se tak eliminoval únik zvuku do okolí,“ reagoval za pořadatele Jaromír Telenský a dodal: „Zvukaři mají pokyny držet zvukovou hladinu hudební produkce na rozumné míře. V našem programu vystupuje večer vždy jen jedna hlavní kapela, přičemž průměrná délka vystoupení je 90 minut a koncerty končí striktně nejdéle ve 21.55.“

Podle Telenského ale Lucerna Music Bar Open Air není jediná akce, která se přes léto v Braníku konala. „Jde například o akci v retenční nádrži Braník anebo akce konané v sousedním areálu A-park, kde se například v polovině července konal dvoudenní taneční festival s hlasitou hudební produkcí od časných odpoledních hodin,“ připomíná Telenský.

Redakce oslovila také radnici Prahy 4. Zajímalo nás, zda se městská část stížnostmi na hluk zabývá. „Organizátor byl úřadem upozorněn na to, že je nutné dodržovat veškeré platné právní předpisy. Ředitel obvodního ředitelství městské policie ujistil v rozhovoru starostku Irenu Michalcovou, že městská policie na místo po 22. hodině pravidelně jezdí,“ uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas a dodal: „Hudební produkce pořádaná na soukromém pozemku nepodléhá schválení ze strany městské části. Pořadatel tedy o povolení městskou část nežádal a městská část ji neschvalovala ani nevydala žádné povolení.“

Autor: Marek Hýř Metro.cz
zpět na článek