metro.cz

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Katarína Kincelová

Oslavy 17. listopadu. Modlitbu letos zazpívá Jana Kirschner

  15:37
Zítra se v Česku uskuteční řada akcí.

Zítra v 17.11 hodin se na Národní třídě v Praze rozezní slavná píseň Modlitba pro Martu. Letos ji zazpívá Jana Kirschner a přímý přenos z Národní třídy poběží v televizi a také na Facebooku. V tentýž moment se rádiovým éterem rozline originální verze s hlasem Marty Kubišové a hned poté se písní rozezní ampliony městských rozhlasů a také Letiště Václava Havla. Už od 9 hodin se celá Národní třída promění v místo oslav studentského svátku a také Dne boje za svobodu a demokracii. Akce Díky, že můžem bude oslavovat dění nejen před 32 lety, kdy v Československu padala železná opona a Čechoslováci získali to, po čem toužili. Celý program najdete na webu Korzonarodni.cz.

Ve 13 hodin vyrazí průvod od pomníku TGM u Pražského hradu na Hradčanské náměstí. V kavárně Slavia odhalí bustu Václava Havla od sochařky Marie Šeborové. Lidé se mohou sejít ještě předtím, aby se prošli po místech, kde Václav Havel zanechal svou stopu, a připomněli si jeho dílo a odkaz. Tradiční bude akce na Albertově.

Obchody budou na 17. listopadu otevřené

  • Na tento státní svátek se nevztahuje  zákaz prodeje pro provozovny nad 200 metrů čtverečních.
  • Proto budou obchodní řetězce či nákupní centra otevřené. 
  • Obchody navíc k nákupům lákají díky svým slevám.
  • Velké obchody jsou zavřené25. a 26. prosince, na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září a 28. října.

Ve 13.30 se na Staromáku uskuteční akce Cesta změny: Klíčem k demokracii jste Vy! kterou organizuje Milion chvilek pro demokracii. Aktivisté se po říjnových sněmovních volbách chtějí zaměřit na podporu kandidátů na prezidenta. Volby se uskuteční v lednu 2023.

K oslavám se přidají také tvrdší kritici současné vlády Česka, a to Hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. To oznámilo, že se k nim přidají tří desítky dalších uskupení, například Trikolora Švýcarská demokracie, Manifest nebo Vraťme děti do školy BEZ PODMÍNEK se odpoledne v 15 hodin sejdou na pražském Staroměstském náměstí. Budou demonstrovat proti proticovidovým opatřením a krokům vlády, které jsou podle nich protiústavní. Hnutí kandidovalo ve sněmovních volbách, ve kterých získalo 0,4 procenta hlasů. 

Komentáře

zpět na článek