metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Kandidáti na prezidenta podle svých slov o zdraví nic netají

  5:55
Choroby hlavy státu byly do sametové revoluce státním tajemstvím. Prezidenti v podstatě netrpěli nemocemi. Všechno změnil až pád komunismu v roce 1989.
T. G. Masaryk (ilustrační snímek) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zlomovým okamžikem byla rakovina plic Václava Havla v roce 1996. Zdraví prezidenta se od té doby stalo předmětem otevřené diskuse, lékaři popisovali podrobnosti z operací, kancelář prezidenta republiky začala vydávat oficiální tiskové zprávy. Po desetiletích utajování jsme znali detaily o fyzické kondici, o chřipkách, endoprotézách i závažných operacích nejvyššího ústavního činitele.

Zdraví se stalo předmětem letošní předvolební kampaně. Fyzický stav současné hlavy státu vzbuzuje už delší dobu obavy, jestli by byl Miloš Zeman schopen vykonávat náročnou funkci i ve druhém období. Prezident Miloš Zeman v poslední době několikrát deklaroval, pod tlakem veřejnosti i médií, že o jeho fyzickém stavu informovali jeho lékaři. Naposledy uvedl, že jeho cukrovka odešla a jediné, co ho trápí, je neuropatie, která mu ztěžuje chůzi.

Jako první z jeho soupeřů odtajnil podrobnosti o svém zdravotním stavu už loni Michal Horáček. Deník Metro proto oslovil i zbylých sedm kandidátů. Otázka byla stručná: Zveřejníte svou zdravotní dokumentaci, a pokud byste se stal prezidentem, informoval byste pravidelně o svém zdravotním stavu?

Jiří Drahoš
Nemám co tajit, ale nepovažuji za nutné zveřejňovat zdravotní dokumentaci. Pokud bych se stal prezidentem, veřejnost by byla o mém zdravotním stavu pravidelně informovaná.

Pavel Fischer
Svou zdravotní dokumentaci rád zveřejním, nemám s tím problém. Prezident republiky je veřejná osoba a na otázky ohledně svého zdravotního stavu by měl být vždy připraven odpovědět.

Petr Hannig
Pokud bych se probojoval z prvního do druhého kola, zveřejním údaje o svém zdravotním stavu.

Marek Hilšer
Lékařskou zprávu zveřejním, vystaví mi ji praktický lékař. V případě, že bych se stal prezidentem, a pokud bych se měnil tak, že by mé zdraví ohrožovalo výkon funkce, tak bych svůj zdravotní stav zveřejňoval. To znamená v případě závažných onemocnění, která by výrazně oslabovala fyzický nebo psychický stav. Jinak v současné době netrpím žádným onemocněním a cítím se zcela fit.

Jiří Hynek
Jsem zcela zdráv, pravidelně daruji krev, a to bych nemohl, kdyby mi cokoli bylo. Jsem aktivní sportovec, pravidelně se účastním lyžařského závodu Jizerská padesátka, jednou týdně hraji sálovou kopanou, jednou týdně tenis. Jsem fyzicky naprosto v pořádku. Nevidím důvod, proč bych měl zveřejňovat zdravotní dokumentaci. To ať dělají ti, kteří zdravotně v pořádku nejsou.

Vratislav Kulhánek
Zveřejňování zdravotního stavu mezi povinnosti kandidátů nepatří. Mám za to, že sami musí být dostatečně soudní, aby posoudili své fyzické schopnosti potřebné k výkonu funkce prezidenta a všech povinností s ní spojených. Já se jako celoživotní aktivní sportovec cítím naprosto zdráv a všechny lékařské prohlídky, které jsem v rámci prevence absolvoval, to rozhodně potvrzují. Stejně odpovědně hodlám posuzovat svůj stav i v budoucnu.

Mirek Topolánek
Jsem přesvědčen, že lidé mají právo znát zdravotní stav vrcholných zástupců státu, takže nepochybně jako prezident republiky bych takový pravidelný report, nejen o stavu Unie, podával a myslím si, že je to standardní na celém světě. Můj ošetřující lékař vyžaduje prohlídku, aby mohl tyto informace hodnověrně poskytnout. Každopádně tyto informace míním v průběhu své kampaně uvést. Je všeobecně známo, že mám cukrovku, která neodešla, ale kterou držím dietou a disciplínou na přijatelné úrovni a pod normou, která se bere za standardní.

Horáčkův zdravotní striptýz. Výška, váha, tlak, sny i jídelníček
Podrobné informace připravil tým lékařů z prestižní soukromé kliniky.

  • Ze zpráv z let 2013, 2015 a 2016 můžeme vyčíst například to, že jeho otec trpěl tři desetiletí maniodepresivní psychózou.
  • Michal Horáček měří 178 centimetrů a váží 80 kilo. Lékaři doporučili upravit váhu na 62 kilogramů, jeho ideální váha podle měření bodystatem by měla být v rozmezí 65 až 68 kilogramů.
  • Horáček kouří od dvaceti let 15 až 20 cigaret denně. Vidí a slyší dobře. Někdy hůř usíná.
  • Po úrazu při sportu absolvoval opakovaně operace levého oka. Jí méně vepřového a nejí bílé pečivo.
  • Lékaři podrobně prozkoumali jeho játra, ledviny, plíce a další orgány.

Utajené mrtvice, syfilis, slepota

Státním tajemství bylo i skutečný zdravotní stav prvních československých prezidentů.

  • Masarykovy mrtvice, které mu znemožňovaly v posledních dvou třech letech vykonávat úřad naplno, byly utajované kvůli hledání politické podpory pro jeho nástupce Edvarda Beneše. Kvůli uklidnění veřejnosti se natáčely přísně zrežírované záběry pro kina a pořizovaly fotografie, že prezident pracuje bez problémů. Podobné potíže postihly po mnichovské krizi v roce 1938 i jeho nástupce. Během pobytu v USA prodělal mozkovou příhodu, problémy se průběžně vracely i za války v Londýně a nakonec po válce, hlavně během politické krize v roce 1948.
  • Vyléčená syfilida a těžký alkoholismus prvního komunistického prezidenta Klementa Gottwalda byly rovněž informacemi jen pro úzký okruh jeho nejbližších spolupracovníků.
  • Do druhého funkčního období v roce 1973 vstupoval po mozkové příhodě i prezident Ludvík Svoboda. Od roku 1974 nemohl kvůli infarktu plic a mozkovým příhodám vykonávat úřad a v roce 1975 byl zbaven funkce speciálně přijatým zákonem.
  • Gustáv Husák zase tajil špatný zrak, kvůli psaní projevů měl upravený psací stroj s extra velkými písmeny.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek