metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Neděle 16. června 2024. Svátek má Zbyněk

Babiš zaútočil na Topolánka a vnitro tají jména

  8:29
Napětí až do poslední chvíle. Ministerstvo vnitra přijalo celkem osmnáct prezidentských přihlášek.
Někteří uchazeči už bojují ve veřejných diskusích. Další se chystá dnes od 17 do 20 hodin na Právnické fakultě UK v Praze | foto: Martin Veselý, MAFRA

Do včerejších 16 hodin, kdy vypršela lhůta pro podání přihlášek, zaregistrovalo ministerstvo vnitra osmnáct přihlášených. Definitivní počet, těch, kteří budou opravdu bojovat o Hrad, budeme znát 24. listopadu. Do té doby zkontroluje vnitro platnost dokumentů a podpisů.

Včera došlo ke sporu mezi dvěma úřady – ministerstvem vnitra a Úřadem na ochranu osobních údajů. Šlo o utajování dalších jmen kandidátů. Ty nechtělo ministerstvo zveřejnit, Úřad na ochranu osobních údajů tvrdí, že toto nařízení se na prezidentské volby nevztahuje. Veřejnost tedy nezná jméno jednoho uchazeče (viz box dole Bezejmenný. Fantom Hradu).

Hlasy lidu

441 170

  • V roce 2012 získali uchazeči o prezidentské křeslo mezi občany České republiky 441 170 podpisů, které ministerstvo vnitra uznalo jako platné. Skutečný počet podpisů předložených na arších byl o asi sto tisíc vyšší, ale neprošly kontrolou.

Vzruch do posledních vteřin před oficiální uzávěrkou vnesl předseda ANO Andrej Babiš. Ten reagoval na nečekanou kandidaturu expremiéra Mirka Topolánka, který ohlásil kandidaturu tři dny před uzavřením kandidátského seznamu. „Já jsem žádného kandidáta nekomentoval, ale v tomto případě to budu komentovat velice silně,“ řekl včera Babiš. Někdejšího premiéra a předsedu ODS označil za nejzkorumpovanějšího předsedu vlády v historii Česka. První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek hned po volbách do Sněmovny řekl, že osobně podporuje znovuzvolení současného prezidenta Miloše Zemana. Toho zná podle svých slov mnoho let a váží si ho jako politika i jako člověka.

Mezi pěti posledními přihlášenými byla (možná) jedna žena, ale pravděpodobně nesplní pravidla nominace. Před pěti lety v přímé volbě vybírali lidé ze šesti mužů a tří žen, letos to něžné pohlaví vzdalo. Europoslankyně Zuzana Roithová a Jana Bobošíková a herečka Táňa Fischerová nenašly pokračovatelky. V roce 2012 byl věkový průměr devíti kandidátů 59,44 roku. Nejmladším byl senátor Jiří Dienstbier. Pokud by ministerstvo vnitra nevyřadilo kvůli neplatným podpisům Tomia Okamuru, mohl to být on – v roce 2012 mu bylo rovných čtyřicet. Letos je nejmladším lékař Marek Hilšer, tomu je 41 let. Nejstarší byl v minulém klání čtyřiasedmdesátiletý Karel Schwarzenberg. Letos jsou seniorními uchazeči, o kterých se ví, úřadující prezident Miloš Zeman a bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Vratislav Kulhánek. Oběma je 73 let.

Rozdíl je letos mezi těmi, kdo sbírali podpisy od obyvatel v ulicích, a těmi, kteří sháněli autogramy v parlamentních kuloárech. Posledně jmenovaní byli v roce 2012 jen tři, v letošním roce sedm. Expremiér a bývalý šéf ODS Mirek Topolánek dokonce pouhý den před odevzdáním přihlášky.

Bezejmenný. Fantom Hradu

  • Chce být prezidentem, ale zákon zakazuje zveřejnit jeho jméno. Podle Kláry Pěknicové z tiskového odboru ministerstva vnitra si prezidentskou kandidaturu už před časem zaregistroval 73letý muž. Jeho jméno je však tajné. Pán sehnal jen jeden podpis poslance – i jméno tohoto politika bylo ještě včera tajné.
  • Zatímco všichni ostatní uchazeči o funkci se k ní hlásí, aby si získali přízeň voličů, vnitro identitu kandidátů kvůli ochraně osobních údajů nezveřejňuje. Úřad pro ochranu osobních údajů s takovým postupem nesouhlasí.
  • Přihlášku do prezidentských voleb podalo do včerejšího dne 18 kandidátů, z toho sedm s podporou poslanců či senátorů. Pokud neznámý senior do včerejšího odpoledne nedodal zbývajících 19 poslaneckých autogramů, jeho jméno zůstane neznámé.

Únos do neznáma. Emigrace za pět minut dvanáct

V životopisech mužů, kteří kandidují nebo chtěli kandidovat, najdete zajímavé momenty.

  • Lékař a aktivista Marek Hilšer v létě 1989, pár měsíců před pádem komunistického režimu, emigroval společně s rodiči do Španělska. Zhruba po roce se ale celá rodina vrátila.
  • Ivan Smetana, hutník a hudebník, který den před uzavřením kandidátek odstoupil, se v životopise svěřuje, že kdysi skončil jako „bílý kůň“, byl údajně unesen a musel využít azylu přátel v zahraničí, aby ho nezabili.
  • Petr Hannig objevil nejen Lucii Bílou, pro kterou napsal její první hit Neposlušné tenisky. Produkoval také kultovní album Michala Prokopa Město Er, na kterém se podílel jako skladatel nebo aranžér.
  • Pavel Fischer, který působil jako diplomat a poradce Václava Havla, vystudoval v Ženevě sociální učení církve. V letech 1991 až 1993 byl osobním sekretářem pražského biskupa Františka Lobkowicze.
  • Čechoameričan Josef Toman, který sehnal údajně přes 70 tisíc podpisů, aktivně brojil proti výstavbě amerického radaru v Brdech.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek

Benjamin Netanjahu je pro Izrael větší hrozba než Hamás, říká muž, který sloužil v Gaze

vydáno 13. června 2024  18:20

David Shorf sloužil v izraelské armádě, byl zástupcem šéfredaktora Lidových novin, hrál v kapele Raketa Bořka Slezáčka, nyní se pohybuje v marketingu,...  celý článek

Nájemní zabijáci neexistují? Vrah naoko je romantická komedie šmrncnutá krimi zápletkou

Strážce streamu
vydáno 14. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Skutečnými událostmi inspirovaná komedie o učiteli a policejním důstojníkovi v jednom, který se pro úspěch tajných akcí musí vydávat za nájemné zabijáky...  celý článek