metro.cz

Další 4 fotografie v galerii
Pražská tržnice nabídne více zeleně nebo lepší propojení s okolím. | foto: Studio Perspektiv

Konec temných uliček. Upravená holešovická tržnice bude pro všechny

  17:16
„Víme, jaký je náš cíl, a za tím jdeme. Čeká nás ale spousta práce,“ říká Pavel Vyhnánek, náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu. Mluví o rekonstrukci Pražské tržnice. Ta získá novou podobu díky architektům Jánu Antalovi a Martinu Stárovi ze Studia Perspektiv, kteří vyhráli architektonickou soutěž na podobou tržnice.

Město nechce přestavovat budovy, které kdysi sloužily jako jatka, ponechá jim jejich tvář, změní se především veřejný prostor tržnice. Už také zbouralo načerno postavené domy, které tu vyrostly v 90. letech. Zaniknou tmavé uličky, jež tu v minulosti působily poměrně nepříjemně. „Práce na změně veřejného prostoru typu Pražská tržnice je velmi náročná,“ upozorňuje Tomáš Hübl, který coby šéf Výstaviště má pod palcem i tržnici. Podle něj multižánrový prostor potřebuje svá specifika. Na jednom místě budou skejťáci, vedle zase dětské hřiště a o kousek dál klidová zóna se stromy. „Pražská tržnice bude sloužit všem,“ řekl Vyhnánek. Ten také řekl, že je rád, že se městu podařilo ukončit nevýhodné pronájmy.

Pražská tržnice nabídne více zeleně nebo lepší propojení s okolím.

Přitom ještě před třemi lety, tedy před covidem a v době „zlatého turismu“, tehdejší noční starosta Prahy 1 Jan Štern zmiňoval tržnici v Holešovicích jako místo, kam by se mohly z centra přesunout kluby a noční podniky. Na ty upozorňovali místní. Právě tyto podniky mohly za to, že se po centru Prahy potulovali opilí cizinci.

Nová tržnice už nebude mít vysoké ploty, jak je známe u vchodu, přibudou desítky stromů nebo vodní fontána. Město bude tržnici při přestavbě uzavírat na etapy. První změny uvidíme za pět let, finále nové podoby se uskuteční za deset let. 

Komentáře

zpět na článek