metro.cz

Starat se o pořádek v ulicích není žádná pohodička. Metače kličkují i kvůli zboží

  11:49
Úklid chodníků je nejkomplikovanější v centru. Nachází se tu nejhustší síť předzahrádek. S tím vším se musejí metaři denně vyrovnávat.
Kvůli posezení ve Strašnicích nezametli pod stoly. | foto: Martin Stehlík

„Na Sídlišti Solidarita v Praze 10, konkrétně v ulici Turnovského, probíhá úklid chodníků,“ napsal nám o víkendu čtenář Martin Stehlík. Svůj postřeh doplnil fotografií z místa. Získává tak odměnu tři sta korun. Možná záměrně, možná nevědomky na jednom ze svých snímků zachytil fenomén, který úklidové čety v hlavním městě trápí dlouhá léta. Kvůli předzahrádkám a jiným nejrůznějším posezením se totiž chodníky uklízejí hůře a hůře.

„V případě zahrádky zachycené na fotce čtenáře deníku Metro není s úklidem v podstatě žádný velký problém. Samozřejmě ale není možné zamést chodník pod stolky,“ říká pro deník Metro Radim Mana, mluvčí Pražských služeb, které úklid chodníků v hlavním městě převážně provádějí. „Podobná posezení proces úklidu komplikují. Typickým příkladem je zejména centrum metropole, konkrétně území památkové rezervace, kde se na chodnících a pěších zónách nachází logicky nejvíce podobných posezení, případně stánků,“ dodává Mana.

Daleko větší komplikace podle něj přinášejí neustále se rozrůstající zelené zábrany a city bloky, kterých je v metropoli více a více. „A pak také nevhodně umístěné reklamní stojany a zboží vyrovnané před obchody,“ dodává pro Metro Mana.

Překážkou je pro metaře i obsluhu úklidových vozů podle Many v podstatě cokoliv. Není to totiž jako zametat doma v předsíni. Zaměstnanci služeb de facto nemohou s ničím na chodnících moc šoupat. O metacích vozech, metačích, které se musejí překážkám kvůli bezpečnosti vyhnout obloukem, nemluvě. Pak je ale nefér, když lidé kritizují špatně zametený chodník. „Přechodné dopravní značení či různé typy reklam, elektrické kabely nebo různé výkopové práce. To vše může přinést mrzutosti. Potýkat se s tím musí nejen metaři, kteří svoji práci vykonávají ručně, ale také obsluha menších úklidových strojů a mechanismů,“ popisuje Mana.

O něco jednodušší práci mají při zametání zaměstnanci jiné městské firmy – Technické správy komunikací (TSK). A to v případě úklidu ulic, kde jim překážky – auta – musejí vyparkovat. Překážky tak zůstávají pouze na chodnících. „Na čištění je upozorní dopravní značení, které se v ulicích objevuje vždy v týdenním předstihu,“ vysvětluje pro Metro mluvčí TSK Barbora Lišková.

Jinak je tomu naopak při údržbě zeleně. Tam může TSK o vyparkování pod stromy pouze slušně požádat. „Značky s upozorněním Práce na stromech jsou v ulicích většinou k ničemu. Je to z naší strany spíše žádost, aby byli řidiči ohleduplní. Není to tak, že pokud tam někdo auto nechá, tak neneseme odpovědnost za jeho poškození,“ doplňuje Lišková.

Shodou okolností TSK tuto neděli dokončí úklid v rámci jarního blokového čištění ulic. V rámci něj TSK od března do června zajisťuje úklid vybraných chodníků a vozovek, které jsou zařazeny do systému blokového čištění. A také v rabátkách stromů a pásech zeleně.

Tahanice o to, kdo má co a kde správně uklidit, nastávají obvykle v případě odpadků. Většinou je vyvolává zlozvyk některých Pražanů, kteří nechávají otevřená víka od popelnic. „Děje se tak při větrném počasí. Občanům bych doporučil, aby se obraceli na majitele či správce pozemku, který může úklid zajistit. My máme povinnost uklízet například v okolí stanovišť tříděného odpadu,“ uzavírá pro Metro Mana.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
zpět na článek