metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

  5:34
V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.

Další 1 fotografie v galerii
Kampaň až do domu | foto: JRK

Obcházet byty, zvonit na Pražany a nabízet jim nejrůznější rady a služby byla ještě donedávna doména podomních prodejců nebo členů náboženské společnosti Svědkové Jehovovi, takzvaných jehovistů. Domácnosti v různých městských částech však v posledních týdnech hojně navštěvují také magistrátní úředníci, kteří dávají tipy, jak třídit. „Podstatná část odpadů nemusí končit ve spalovně či na skládce, ale může se z nich stát kvalitní rostlinný materiál, který se vrací v podobě kompostu do půdy a obohacuje ji o cenné živiny. Stačí k tomu, když Pražané budou třídit bioodpad – černé popelnice ho často obsahují více než třetinu,“ říká Robin Dufek, ředitel společnosti JRK, která spolu s magistrátem a největší svozovou firmou v metropoli, Pražskými službami, rozjela přednedávnem netradiční kampaň.

Znalosti a plátěná taška
„Pražané jsou třídění velmi nakloněni. Ale potřebují o takové možnosti vědět. A proto jsme spustili neobvyklou, ale účinnou informační kampaň, kdy odborníci v domácnostech vysvětlují možnosti a výhody třídění bioodpadu. O tyto informace je již nyní – po začátku osvěty – mezi Pražany velký zájem,“ dodává Dufek.

V rámci kampaně odborníci navštívili domácnosti v různých městských částech. Benefitem byly pro vybrané Pražany nejen znalosti o třídění odpadu, ale také poděkování v podobě dárku – speciální látkové tašky. „Ta pomáhá předcházet vzniku odpadu,“ uvádí mediální zástupce JRK Filip Poštulka.

Populismus
Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si od začátku letošního roku o popelnici na bioodpad, jejíž svozy budou poté zajišťovány zdarma. Magistrát tuto možnost začal nabízet proto, že byl kvůli nové legislativě nucen upravit výpočet poplatku za svoz odpadků. Čím více smetí domácnost od začátku ledna vyprodukuje, tím více si připlatí.

Hnědé kontejnery zažily menší boom už loni, kdy šly ceny za jejich svoz výrazně dolů. V letošním roce podle očekávání tento trend pokračuje. Dle některých obyvatel metropole je tedy s podivem, že se město pustilo do další kampaně na propagaci recyklace bioodpadu. Podle mluvčího Pražských služeb Radima Many, kterého deník Metro oslovil, je však osvěta stále velmi třeba.

„Občas se může stát, že v hnědých nádobách skončí něco, co tam nepatří, a může se tak znehodnotit celý obsah. Kontaktní kampaň je vhodnou příležitostí, jak novým uživatelům služby svozu bioodpadu vysvětlit základní principy a pravidla při třídění tohoto materiálu,“ hájí nápad Mana.

Pražské služby podle něj sehrávají důležitou roli. Pomáhají vytipovat nové zákazníky, kteří doposud službu nevyužívali a neměli s tříděním biologicky rozložitelného odpadu zkušenosti. „Čistota sesbíraného bioodpadu je naprosto zásadní pro jeho další zpracování na kompostárnách,“ připomíná Mana.

Proč je důležité krabice sešlapat, prozrazuje spot.

Proč je důležité na to šlápnout
Největší svozová společnost se snaží Pražany poučovat i o třídění ostatních druhů odpadu. Když se jej naučíte správně sešlapovat, bude popelářům i kolemjdoucím veseleji. S touhle myšlenkou přišla firma v právě probíhající kampani. Její tvůrci opět povolali do akce herce a moderátora Václava Matějovského, který vtipnou formou poukazuje na chyby, které Pražané dělají při třídění. V novém spotu, který je k vidění na profilech na sociálních sítích společnosti herec ukazuje, o kolik víc odpadu se vejde do kontejneru na papír, když je sešlápnutý či nařezaný.

„Přeplněné nádoby jsou evergreenem debat s občany. Každý podnět prozkoumáme, pokud je to možné, zvýšíme kapacitu nádoby i svozů, ale to nejde dělat donekonečna. Mámě ověřeno, že v zásadě stačí jeden člověk, který do kontejneru narve velký nesešlapaný objekt – a je problém. Typicky jde o krabice od velkoplošných televizí nebo nábytku. Problém představují i plastové barely,“ vyzdvihuje nejčastější problémy s tříděním odpadu Mana.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Provoz na D2 u Brna zastavila nehoda. Srazila se dvě nákladní auta

vydáno 16. dubna 2024  20:02

Provoz na dálnici D2 na devátém kilometru ve směru na Brno zastavila vpodvečer nehoda dvou nákladních vozů. Rozsypal se náklad. Z dálnice se sjíždí na...  celý článek