metro.cz
Darování krve | foto:  František Vlček, MAFRA

Nemocnice hledají dárce krve, přes léto je jich nedostatek

  12:55
Nemocnice vyzývají lidi, aby darovali krev. „Z důvodu akutního nedostatku krve vás žádáme, pokud vám to čas a zdravotní stav dovolí, o darování krve na odběrovém středisku ÚVN Praha, odběrovém středisku v Lounech, Mělníku i Jilemnici,“ píše na svém webu Ústřední vojenská nemocnice – Vojenská fakultní nemocnice Praha (ÚVN). Ta zároveň oslovuje přímo velké firmy, které prosí, aby vyzvaly své zaměstnance k dárcovství. „Taková spolupráce se nám osvědčila. Pravidelně jezdíme přímo do firem, kde krev odebíráme,“ chválí si tento způsob dárcovství Iveta Fořtová z oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN Praha.

Problém však je, že přes léto je dárců méně než běžně. „Z důvodu prázdnin a dovolených se na transfuzní stanice dostavuje výrazně méně dárců, a může tak častěji dojít k lokálním krátkodobým výkyvům v našich zásobách. Situace sice není kritická, ale zajištění přiměřených dostatečných zásob bývá v létě obtížnější,“ vysvětluje Jitka Zinke, mluvčí Ústřední vojenské nemocnice. Nemocnice kromě firem oslovuje také vojenské útvary.

Fakta o dárcovství

  • 280 Zhruba tolik tisíc dárců krve je v Česku.
  • 1 Tolik milionů odběrů proběhne ročně v Česku (400 tisíc klasických, 600 tisíc odběrů plazmy).
  • 450 Tolik mililitrů krve se získá při jednom odběru. Odběr trvá zhruba 5 až 10 minut.
  • 155 Tolik Čechů loni odměnil Český červený kříž takzvanou plaketou Dar krve – dar života. Tu dostane člověk za to, že byl za svůj život darovat krev nebo její složku 250krát. Většina takto vyznamenaných dárců je ze severní Moravy, kde je tradice dárcovství krve velmi živá.

V plzeňské transfuzní stanici na to jdou jinak a dárce krve lákají na soutěž o televizi. „Všichni dárci, kteří během letních prázdnin na našem transfuzním oddělení darují krev, mohou vyplnit soutěžní kupon a stát se účastníkem soutěže,“ upřesňuje mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Loni se do soutěže zapojilo 3274 dárců, televizi vyhrála dárkyně z Horní Břízy. Prvodárců během loňských prázdnin přišlo na transfuzní oddělení téměř dvě stě.

Nedostatek krve momentálně pociťují ale jen některé lokality. „Ve Fakultní nemocnici Brno zásadní nárůst spotřeby transfuzních přípravků oproti jiným obdobím roku zatím nezaznamenáváme,“ říká mluvčí nemocnice Beatrix Křížová. Zároveň ale připouští, že období dovolených většinou na množství darované krve vliv má. „Ti dárci, kteří dovolenou nečerpají, zastupují své kolegy a jsou obtížněji dostupní. Je tedy komplikovanější běžnou spotřebu transfuzních přípravků zajistit,“ říká mluvčí brněnské nemocnice Křížová.

Česko má také problém s tím, že ubývá těch, kteří chodí krev darovat. Podle neziskové organizace Zdraví-život je v Česku potřeba sehnat nových sto tisíc dárců krve. „V loňském roce byl úbytek dárců krve do tří procent, v letošním roce se očekává až pět procent. Jsou to zneklidňující čísla,“ říká Petr Turek, primář transfuzního oddělení Thomayerovy nemocnice.

Často se také diskutuje o tom, že lidé místo krve chodí darovat plazmu. Za ni totiž dostanou zhruba 500 korun. To ale plazma centra odmítají a argumentují, že naopak „vychovávají“ lidi k dárcovství. „Za dobu existence center došlo na transfuzních stanicích k trojnásobnému nárůstu dárcovství krevní plazmy,“ uvedl již dříve Milan Malý, majitel společnosti UNICAplasma.

Darovaná krev zachraňuje životy

  • Každý z nás potřebuje za svůj život průměrně pětkrát krevní transfuzi a čtrnáctkrát lék vyrobený z krve.
  • Na komplikovanější operaci je potřeba i 10 jednotek krve po 300 mililitrech. Díky stále složitějším operacím spotřeba krve neustále roste.
  • Proč darovat krev: Pojišťovny poskytují dárcům různé benefity, například vitaminy, zvýhodněné cestovní pojištění, příspěvky na ozdravné pobyty.
  • Kdy je dárcovství omezeno: Ženy by neměly darovat krev v době menstruace. Dárci by měli na odběr jít nejdříve až 14 dnů poté, kdy prodělají lehčí infekci (rýma, kašel apod.), 14 dní až měsíc po dobrání antibiotik, měsíc po pobytu mimo Evropu nebo měsíc po přisátí klíštěte. Alergici mohou krev darovat pouze u lehčí formy onemocnění.
  • Více informací o výhodách a povinnostech dárců najdete na webu Prodarce.cz.

Komentáře

zpět na článek