metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 25 °C

Pondělí 29. dubna 2024. Svátek má Robert

Dovoz lidských tkání a buněk se zpřísní

  7:35
Z obchodu s orgány a tkáněmi se stal velký byznys. „Celosvětově se zvyšuje výměna lidských tkání a ­buněk pro účely léčby. Pro jejich dovoz ze třetích zemí do EU dosud neexistují společná pravidla,“ píše se v důvodové zprávě k návrhu novely zákona o ­lidských tkáních a buňkách, kterou se zabýval Senát.
Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Předpis má mimo jiné zamezit, aby do Evropy putovaly tkáně a buňky, u kterých není jasné, odkud pocházejí. „Hojně se objevuje i zneužívání zajatců a vraždy na zakázku. Úprava evropské legislativy je prvním krokem proti těmto praktikám,“ říká senátor a člen zdravotní komise Jaroslav Malý.

Do Evropy se dovážejí zejména kostní tkáň, cévy, kůže, rohovka, ale i kmenové buňky. „Do Česka se ale tkáně přímo k transplantaci nedováží. V tomto ohledu jsme soběstační,“ upřesnil Přemysl Frýda z Koordinační středisko transplantací.

U buněk je to jiné. „V Česku se provede za rok několik set transplantací kostní dřeně. Její dárci jsou v ­registrech a podle antigenní shodnosti se pro příjemce vybírá dárce v registrech jak doma, tak v Evropské unii i ­mimo ni,“ uvedl Malý.

Novela stanoví jednotný evropský kód. Příjemci, například transplantační centra, díky němu budou moci zjistit informace o darování i o tkáňovém zařízení odpovědném za odběr. To zase bude moci dále sledovat jím odebrané tkáně a buňky určené k užití u lidí. Dárci ani příjemci se ovšem nemusí bát, že by došlo k porušení ochrany jejich osobních údajů. Ty budou totiž anonymizovány.

Tato legislativa se podle senátora Malého snaží zamezit zločinům proti lidskosti. Prvním krokem je právě sjednocení pravidel ohledně nakládání s lidskými tkáněmi a ­buňkami a dalším krokem by mohla být povinná registrace transplantační turistiky na národní úrovni. Například Izrael, Španělsko a­ Tchaj-wan již zakázaly svým občanům vycestovat kvůli transplantaci do Číny.

Pravidla pro dovoz existují, ale nejsou jednotná

  • Povolení k dovozu tkání a buněk vydává ministerstvo zdravotnictví.
  • Do Česka se dovážejí tkáně a ­buňky jen v případě, že nejsou k dispozici vhodné pocházející z Česka nebo z jiného členského státu EU. V takových případech ale musí tkáně i­ buňky splňovat požadavky, které stanovují české zákony. Každý stát Evropy má však tyto požadavky různé. Proto vznikla pravidla, která požadavky sjednocují.
  • Nejčastěji se do EU dovážejí krvetvorné kmenové buňky pro léčbu onkologických pacientů, kdy se hledá vhodný dárce v registrech dárců po celém světě, a­ dále také reprodukční buňky v rámci léčby neplodného páru.
Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Umělá inteligence by se ráda stala psychoterapeutem. Opravdu dokáže pomoci?

vydáno 29. dubna 2024  5:53

Textů o AI jste už určitě četli mnoho. Umělá inteligence se snaží rozvíjet doslova v každém oboru. Jistě už jste slyšeli o AI v soudnictví, v IT...  celý článek

Písni Nothing Else Matter trumpeta velmi sluší, říkají kluci z kapely Melanchollica

vydáno 28. dubna 2024  5:33

Tribute kapely oslavující svoje vzory jsou běžnou součástí hudební scény. V Česku se ale před rokem zrodil projekt, který se běžnému napodobování cizích...  celý článek

Pražské mrakodrapy. Víte, že ten úplně první na světě měl pouhopouhých deset pater?

vydáno 28. dubna 2024  11:48

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek