metro.cz

ČVUT vyvíjí „předpověď“ na plánování bezpečného pohybu

  16:44
V rekordně krátkých časech se hledají účinné zbraně proti koronaviru.
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Jdu nakoupit, ale bojím se, jestli tam bude moc lidí. Kde se projít, abych nenarazil na davy? Odpovědi na tyto otázky přinese v příštích dnech unikátní aplikace, na které pracuje intenzivně tým vědců a studentů Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (FEL ČVUT). Ta by měla uživateli doporučit optimální trasu, když půjde do práce nebo nakoupit a také harmonogram pro návštěvu míst na základě dat o koncentraci lidí. Projekt má jméno FreMEn contra COVID.

„Dosavadní iniciativy vlády ve spolupráci s technologickými korporacemi počítají s monitorováním pohybu na individuální úrovni,“ říká duchovní otec projektu Tomáš Krajník. Projekt počítá mimo jiné s cestou prevence a osobní zodpovědnosti. Skrze pilotní aplikaci FreMEn Explorer se každý její uživatel stane průzkumníkem města. Ručně zaznamená tři údaje o koncentraci místa, kde se právě pohybuje (počet lidí, pocitová míra zahuštění a kategorie místa). To uživateli aplikace napoví, jestli se v místě, kam má namířeno, shromažďuje větší počet lidí, jestli ho čeká fronta před obchodem, umožní mu i lépe si naplánovat krátkou procházku v parku nebo cestu do lékárny. Aplikace využívá mnoha dřívějších poznatků algoritmů umělé inteligence.

„Aplikace pro sběr dat je už k dispozici ke stažení na webu (více v boxu). Aplikaci pro předpovědi testujeme a měla by být k dispozici počátkem dubna,“ řekl deníku Metro Tomáš Vintr z elektrotechnické fakulty ČVUT. Aplikace FreMEn podle jeho vyjádření nebude zobrazovat aktuální data v reálném čase, protože není založena na mapování pohybu lidí.

„Ze získaných dat ale předpovídá míru výskytu lidí v exponovaných lokalitách. Mohl bych ji přirovnat například k předpovědi počasí, protože si předem zjistíte, kde asi budou fronty, a nebudete plánovat zbytečné pochůzky,“ říká Vintr. Přes aplikaci pak může každý na FreMEn poslat poznatky, kolik osob v daném cíli skutečně potkal. Vývojáři počítají při sběru dat s poctivým předáváním údajů. „Umělá inteligence je jako dítě. Když jí poctivě předáte informace, o kterých věříte, že jsou pravdivé, vytvoří si názor podobný tomu vašemu,“ zdůrazňuje Tomáš Vintr. Zpoždění zasílaných údajů prý nevadí, data se používají k předpovědi, ne k okamžitému stavu. „Ideální je například domluvit se s lidmi, kteří navštěvují stejné dětské hřiště, aby se do projektu zapojili. Během pár dní pak můžete předpovědi využívat,“ dodává Vintr z FEL ČVUT.

Na vývoji se kromě Fakulty elektrotechnické ČVUT podílejí lidé z dalších evropských univerzit. Aplikace bude po dokončení dostupná ke stažení zdarma. 

Mapa, která napoví

Na vývoji aplikace se podílejí epidemiologové, lékaři a sociologové z Británie, Švýcarska nebo Jižní Koreje. Je k dispozici na https://app.chronorobotics.tk/.

Informace lze najít také na cs.fel.cvut.cz/en/page/fremen-contra-covid a rovněž na facebook.com/FreMEncontraCOVID.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek