metro.cz

Svět se digitalizuje, agenti pojišťoven zbrojí na útočníky

  5:27
Velký přesun „papírové“ práce nejen do formátu home office láká počítačové útočníky. Leccos si lze proto pojistit.
Hacker (ilustrační foto)

Dny nebo týdny a škody v desítkách milionů korun. Loňské napadení počítačového systému benešovské nemocnice vyřadilo toto zařízení na několik týdnů z provozu, místo zadávání do počítačů se tu spíše papírovalo. IT odborníci vyčíslili škodu na téměř šedesát milionů korun. Kvůli hackerům byl omezen i provoz brněnské fakultní nemocnice, hackeři zkomplikovali život i psychiatrii v Kosmonosích. Pojištění počítačových rizik se proto dostává i do nabídek pojišťovacích společností.

I přes výrazně silnější využívání kybernetického prostoru pro chod firem ale není zatím o pojistné nabídky takový zájem. I přesto, že s útoky na firemní síť se setkalo již devadesát procent firem. „Povědomí o takových rizicích je pořád ještě nízké. Určitě neodpovídá vzrůstajícím rizikům v této oblasti,“ myslí si mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová. Pojišťovny i tak nabízejí finanční vypořádání jak pro firemní sektor, tak pro domácnosti. U domácností se jedná například o zneužití platebních prostředků, jako je placení kartami, napadení hesla do internetového bankovnictví, krádeže identit a podobně. Pro podnikatelský sektor se jedná především o rizika spojená se zcizením a ztrátou velkého množství dat.

Zavirované Česko

  • Zveřejnění identity potkalo více než 17 tisíc studentů jedné z českých univerzit.
  • Přibližně pětkrát se od roku 2011 zvýšilo hackerské napadání zdravotnických zařízení.

„Například v rámci pojištění Můj majetek je možnost zajistit si IT asistenci, která zahrnuje i asistenci pro případ kybernetického útoku,“ říká Honza Marek, mluvčí Generali České pojišťovny. To, v případě útoku na počítač nebo počítačovou síť, zahrnuje třeba odvirování, odstranění spywaru i malwaru, vyhledání serverů, kde jsou ukradené soubory použité, pojišťovna zajistí i blokaci zneužitých dat, pokud to je účelné a proveditelné. „Asistence řeší také napadení on-line účtů, případně jejich zneužití,“ doplňuje Marek.

Pojištění proti kybernetickým rizikům, momentálně dostupné v Česku, kryje finanční náklady způsobené ztrátou a odcizením dat. Některé pojistky pokrývají nejen již zmiňované náklady na IT odborníky, ale i právní služby. To pro případy, kdy únikem či krádeží dat dojde k ohrožení obchodních partnerů nebo klientů a ti se rozhodnou řešit počítačový incident soudní cestou. „Jeden z pacientů nejmenované nemocnice přišel kvůli zveřejnění svého zdravotního stavu o zaměstnání a rozhodl se zdravotnické zařízení zažalovat. Sjednaná pojistka pokryla náklady na soudní výlohy a také pokutu udělenou Úřadem pro ochranu osobních údajů,“ vypočítává Michal Pilecký, specialista na pojištění kybernetických rizik společnosti Renomia.

Pojišťovny se postupně chystají nejen na klasické hackerské ataky, pojistky budou zřejmě také více reagovat i na obyčejnou lidskou „blbost“. „S lidskou chybou se počítá, pro takové situace připravujeme nové produkty na rok 2021,“ doplňuje informace mluvčí Generali české pojišťovny s tím, že se samozřejmě počítá i se složkou odpovědnosti konkrétního pojištěného subjektu. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek