metro.cz

Češi mají o milionech jasno. Vrazili by je hlavně do bydlení

  19:08
Usmálo se na vás štěstí a do klína vám spadlo pět milionů korun. Jak s nimi naložíte?
Ilustrační snímek | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zřejmě nejzajímavějším příběhem přispěli do tématu co s penězi dva čeští chemici, manželé Hana a Dalimil Dvořákovi. Ti si je vydělali licencemi léku na HIV. Většinu z nich, dvě stě milionů korun, vložili do nadace, která podporuje výhradně vědu. Za tyto finance cestují do zahraničí na zkušenou desítky studentů, manželé Dvořákovi přispěli i k založení výzkumných skupin na vědeckých pracovištích.

Pokud byste získali alespoň zlomek takové částky, kam byste jej nasměrovali? Takovou otázku si položila Hypoteční banka ve spolupráci s NMS Market Research. „Podstatná část dotazovaných by peníze využila na bydlení,“ potvrzuje české investiční chutě s uvedeným množstvím peněz Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky. Situaci jim komplikuje jen skutečnost, že ceny bydlení se v Česku nijak nesnižují, i v současné situaci se pohybují pro většinu zájemců v nadpozemských sférách.

Miliony nejsou zadarmo

  • Získat peníze přináší také povinnosti odvést státu daně. Loni bylo možné odnést si výhru z loterie celou. Od 1. 1. 2020 nezaplatíte státu daň jen v případě, že vyhrajete částku do milionu korun.
  • Všechny výhry od 1 milionu a jedné koruny se už daní 15 procenty. Ale například u kurzových sázek se platí daň jen v případě, že víc než milion vyhrajete za celý rok.

Jak dokládají zkušenosti developerů, nemalá část bytů daných do prodeje neslouží k bydlení kupujících, ale jako uložení peněz. Ceny bytů se zhodnocují minimálně o deset až patnáct procent ročně. „V Praze podíl investic do bytu za účelem ochrany nebo zhodnocení majetku začíná převyšovat nákupy bytů pro vlastní bydlení. A bude i nadále růst. Odhadujeme, že v dalším desetiletí může dosáhnout i dvou třetin trhu u produkce nových bytů,“ říká mluvčí developera Finep David Jirušek.

K investičnímu zájmu přispívají nejen velice nízké úrokové sazby hypoték, ale i stálý nedostatek nemovitostí, které firmy stavějí. „Od začátku roku 2015 se prodejní ceny nových bytů v Praze téměř zdvojnásobily. Hlavním důvodem je to, že se za tu dobu povolilo o polovinu méně bytů, než se prodalo. Loni se sice povolilo větší množství bytů, kolem pěti a půl tisíce, ale to je pořád jen polovina toho, kolik je potřeba,“ argumentuje Dušan Kunovský, majitel developerské společnosti Central Group.

Jak by tedy člověk rozděloval náhle získaných pět milionů korun? „Průměrná výše hypoték se v současnosti pohybuje kolem tří milionů korun, respondenti průzkumu by si na koupi nemovitosti vyhradili o milion méně,“ říká Vokálová z Hypoteční banky. Samozřejmě by to na nákup bytu nestačilo, důvodem je zřejmě snaha pokrýt část investice z vlastních úspor. Něco přes půl milionu by šlo i na rekonstrukci bydlení.

Letošní epidemická situace přispěla i k tomu, že druhým nejčastějším způsobem, jak by lidé využili pět milionů korun, jsou úspory na horší časy. V průměru by si odložili tři čtvrtě milionu korun. Kupodivu jen jedno procento respondentů by přispělo na charitu, a to přibližně padesáti tisíci korunami. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek