metro.cz

Oceňovat matky je důležité nejen druhou neděli v květnu

  7:57
Druhou květnovou neděli se ve většině zemí Evropy včetně České republiky každoročně oslavují matky. Výjimkou jsou například Španělsko či Maďarsko, ve kterých svátek připadá už na první neděli v květnu.
Dárky ke Dni matek | foto: Profimedia.cz

Nejčastějším dárkem pro matky jsou tradičně kytice, což potvrzuje i květinářka z Jablonce nad Nisou Ilona Bělinová. „Na Den matek máme samozřejmě větší tržby, objednávky nám chodí i několik dní předem. Na prodejně, kde je normálně jedna prodavačka, jsou tak najednou potřeba tři,“ říká Bělinová.

Mladší generace obecně volí pro své matky drobnosti, na svátek se nijak zvlášť nepřipravují. „Mámě dávám většinou kytičku nebo její oblíbené oříšky. Jednou od nás dostala kávovar, ale to bylo výjimečné,“ říká student publicistiky David Hron, který má jedenáct vlastních sourozenců a jako jeden z mála žije ještě s rodiči.

„Většina sourozenců pošle mámě SMS zprávu. Protože je nás hodně, šetříme si větší oslavy na významnější dny, jako jsou narozeniny. Den matek příliš neprožíváme,“ dodává Hron.

Den matek

  • Svátek se začal slavit v USA začátkem dvacátého století.
  • V Československu byl první Den matek zaznamenán v roce 1923, konkrétně se o něj zasloužila Alice Masaryková, dcera Tomáše Garrigua Masaryka. 

Jedenadvacetiletá Karla Kráslová, která během pandemie tráví čas především u matky, vnímá situaci podobně. „Každý rok kupuji něco sladkého, v dětství jsem samozřejmě vyráběla dárky ve školní družině,“ popisuje Kráslová a dodává, že dříve brala přání k tomuto svátku jako povinnost. „Ve škole se vždy připomínalo, ať na Den matek myslíme a děláme radost. V poslední době mi ale dochází, že mámu nejvíc potěší, když například pomůžu s úklidem sama od sebe. Nejen proto, že je druhá květnová neděle,“ říká.

Předškoláci naopak maminky obdarovávají vlastnoručními výrobky, jež tvoří ve školkách. „Učíme děti tematické básničky i písničky a povídáme si o tom, co všechno pro nás maminky dělají,“ uvádí zástupkyně ředitelky Mateřské školy Košík Markéta Orawská.

Každý rok s dětmi vyrábí přáníčka a obrázky. Sama Orawská je matkou skoro tříletého chlapce. „Zatím jsme doma Den matek moc neslavili, především proto, že byl syn malý. S manželem jsme aspoň koupili kytku našim maminkám. Těším se ale na dárky, které mi syn v budoucnu ve školce vyrobí,“ říká brzy dvojnásobná matka.

Podle Orawské je důležité projevit ženám s dětmi uznání. „Možná ne nutně na Den matek. Nejvíce k tomu vybízí narozeniny syna, protože právě v ten den nejvíce přemýšlím o tom, čím jsem prošla, aby se narodil. Jako maminka vzpomínám, co jsem zažila, a mám pocit, že by mě květina v ten den zasáhla nejvíc. Jak od manžela, tak případně od syna, který z toho zatím nemá rozum,“ dodává Orawská a míní, že člověk plně docení svého rodiče až v momentě, kdy sám přivede na svět dítě.

Barbara Nesvadbová: Dokud má člověk maminku, je stále dítětem

Když byla spisovatelka Barbara Nesvadbová malá, vyráběla mamince dárky. Jí samotné ke Dni matek postačí pusa z lásky. Autorka momentálně pracuje na knize, která by měla vést děti i jejich rodiče k ekologii.

Tušíte, kdy se začal slavit Den matek?
Mám ho spojený s Alicí Masarykovou a s první republikou. Jeho existenci bych vztáhla právě na svobodu a lásku, kterou mám alespoň ve své fantazii s prvorepublikovou atmosférou spojenou. Slaví se v mnoha zemích, nicméně v každé v různý den, což je na něm zvláštní. V Česku připadá na druhou květnovou neděli.

Jak vnímáte roli matek?
Maminka pro nás po celý život zůstane takřka nejdůležitější osobou na světě. Je skvělé ji milovat jako dítě a je krásné s ní být dobrou přítelkyní v dospělosti. A když později dokážete být skvělou mámou, je to úžasné. Na mateřství neexistují žádná pravidla, všechny se snažíme. A všechny děláme chyby. V mém středním věku mi ale dochází, že dokud má člověk maminku, je vlastně stále ještě dítětem.

Máte se svátkem matek spojené nějaké tradice?
Jako dítě jsem mamince vždy něco vyrobila. Nyní spíš koupím knížku nebo upeču tvarožník. Karafiáty doma nepraktikujeme.

Jaký nejhezčí dárek jste ke Dni matek dostala?
Pusu. Ve své podstatě je polibek z lásky vždy tím nejhezčím dárkem. 

Vím, že máte kladný vztah také k matičce Zemi. Čím můžeme obdarovat ji?
Například pravidelným čištěním lesa, tak to děláme s mojí dcerou. Čím starší jsem, tím větší ekolog se ze mne stává. Neumím si představit, že bych třeba netřídila odpad. Doma vyhazovat nic nemusím, mám dvanáct nalezených zvířat, takže se u nás spotřebuje vše. A ze starých svetrů dělám pelíšky. Byla bych moc ráda, kdyby podobný postoj mělo co nejvíce z nás a k ekologii jsme vedli také naše děti. Proto jsem i napsala novou knihu podle námětu Lucie Mádlové z Asociace společenské odpovědnosti. 

O čem kniha bude?
Jedná se o výpravný příběh osmileté holčičky, která má před sebou velký úkol. Musí své nejbližší přesvědčit o tom, že každý může změnit svět, stačí začít tím svým malým kouskem. Příběh tak nejen dětem, ale i rodičům představí udržitelnost a Cíle udržitelného rozvoje od OSN a přinese jednoduché tipy, jak přispět k lepší budoucnosti pro nás pro všechny. 

Byla vaše dcera Bibiana inspirací pro dceru ze vznikající knihy?
Z Bi má rozhodně mnohé. Například nebojácnost, touhu jít si vždy za svým nebo klučičí kamarádství. Jinak je ale postava v  knížce inspirována kouzelnou dcerou mé přítelkyně Lucie Mádlové, kouzelnou holčičkou, jejíž jméno si i vypůjčila.

Autor: Barbora Kučerová Metro.cz
zpět na článek