Každá pražská čtvrť se dá v mnoha ohledech přirovnat k malému městečku se specifickými potřebami. Tuto domněnku si deník Metro ověřil v ulicích sídliště Barrandov, kde vyrostl nový moderní kostel Krista Spasitele. Svatostánek tu místní věřící vyhlíželi desítky let.
„Stavba se mi velice líbí, protože tudy chodím na procházky. Bydlím nedaleko. Myslím, že už se všichni těšíme, co se bude v nové budově dít,“ říká seniorka Žaneta, kterou deník Metro oslovil jen několik metrů před chrámem.
Kostel koncem loňského roku vysvětil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ač by to možná mnoho lidí nepředpokládalo, barrandovské sídliště obývá početná komunita věřících. Ti museli ještě donedávna využívat nejbližší kostelík svatého Filipa a Jakuba na Zlíchově. Budova však již nějaký čas praskala ve švech. Navíc sem místním komplikovaly cestu loňské výluky tramvají. „Je jasné, že jsme taky radši seděli o lockdownu doma. Tahle novota sice nevypadá podle mě nic moc, ale oceňuji dobrý nápad a fakt, že je to blíž,“ dodává asi šedesátnice Barbora.
Barrandovský kostel Krista Spasitele má mít do budoucna hned několik využití. Nebude sloužit jen k pořádání mší, jež tu budou probíhat dvakrát během neděle a jednou v úterý. Novodobý svatostánek bude sloužit také jako centrum určené pro setkávání místních. Jakmile budou odvolány pandemické restrikce, má tu zdejší farnost v plánu pořádat vzdělávací programy, besedy, filmová promítání i hudební či taneční vystoupení. „Komunitní centrum s klubovnami, které bude v areálu kostela fungovat, nabídne mnoho volnočasových aktivit pro širokou veřejnost. Některé organizace už musí farnost z kapacitních důvodů i odmítat,“ vysvětlují zástupci tiskového odboru Prahy 5.
Kdybyste se na barrandovský kostel podívali z ptačí perspektivy, zjistili byste, že má půdorys ve tvaru kříže. Kapli tvoří konstrukce ze svařovaných hliníkových pásů a ve stěnách se ukrývají speciální desky, které mají pohlcovat zvuk.
Zajímavost o průběhu stavby se dozvěděl deník Metro přímo z úst čtenářky Metra paní Kláry, jež žije v panelovém domě hned vedle kostelíku. „Na stavbě se některé dny vůbec nepracovalo. Myslela jsem, že to dělníci flákají. Ale nedávno jsem se dočetla, že to byly hlavně neděle a bylo to kvůli tomu, že Bůh nechce, aby se ve dnech odpočinku pracovalo,“ usmívá se Klára.
Novodobé takzvané sakrální stavby v metropoli vyrůstají spíše na periferiích, kde stoupal v posledních desetiletích počet obyvatel. Jednou z nich je například Komunitní centrum Matky Terezy na Jižním Městě u stanice metra Háje, jež se dočkalo otevření na jaře roku 2007. Barrandovský kostel Krista Spasitele je v páté městské části novou církevní budovou po takřka osmdesáti letech.
„Podle Boha se má odpočívat“