metro.cz

Každý chatař a chalupář teď může být řadovým „solárním baronem“

  6:20
Boj energetiků o zákazníka teď sílí. Obava ze zdražování elektřiny i zemního plynu kvůli epidemii i celosvětové klimatické zelené vlně je nepřehlédnutelná. Ceny energií jsou ve středu pozornosti každého z nás.

Další 1 fotografie v galerii
Fotovoltaika už není pro chataře tabu | foto: Heroal

Cena je důležitá, dobrá pověst také hraje roli
V Česku nyní působí více než stovka firem, která dodává energie do firem i domácností. Vyznat se v jejich cenových nabídkách a ještě porovnávat, komu se je vyplatí podepsat, je nad lidské síly. Také proto lidé stále častěji sahají po nejrůznějších srovnávačích. Vyhledávače jich také nabízejí stále víc, například Ušetřeno.cz, Srovnejto.cz, Tarifomat.cz, Elektřina.cz, ERÚ.cz, Kalkulátor.cz, Porovnej24.cz a další.

„Při výběru dodavatele je pro Čechy prioritní cena a úspory, kterých dosáhnou,“ vysvětluje základní motivace zákazníků Aleš Fojtík, specialista na energie ze Srovnejto.cz. Po zkušenostech s elektrošmejdy se však lidé soustřeďují ale i na vedlejší parametry obchodníků s elektřinou a zemním plynem. „Chtějí znát délku závazku, stranou nejde ani pověst obchodníka a jeho hodnocení dalšími uživateli,“ dodává Aleš Fojtík.

Také majitel chaty může být „velkoodběratel“
Léto přeje pobytům na chatách a chalupách. Pro svůj druhý domov proto volí jejich majitelé speciální „chalupářské“ tarify. „Jednou z alternativ je možnost výběru velkoobchodních cen. Vyplatí se v okamžiku, kdy jste na chalupě často, a máte tak vyšší spotřebu. Platíte cenu, která v tu chvíli na trhu platí,“ vysvětluje Robert Chmelař ze společnosti bezDodavatele.

Státní příspěvky

  • Velké energetické společnosti nabízejí v rámci dodávky fotovoltaického systému zajištění dotace v průměru kolem 170 tisíc korun. 
  • Pro běžnou domácnost vyjde celková instalace panelů a dalšího vybavení kolem čtvrt milionu i s uvedenou dotací.

Nemáte sice cenu fixovanou třeba na dva roky, ale ta může být za tu dobu nejen vyšší, ale i nižší a vy pak přeplácíte. Je to obdobné, jako kdybyste si na stejný čas zamluvili trvalou cenu benzinu nebo nafty u čerpací stanice, i když by se pro nezafixované řidiče cena pohybovala jednou nahoru a podruhé dolů. Je ale otázka, jestli se v současnosti vyplatí spoléhat na dlouhodobě pevné platby, nebo vsadit na budoucí návrat cen k nižší hladině.

Venkovská elektřina i pro městský byt
Ti šetrnější, a zřejmě jich bude stále víc, asi sáhnou po vlastní energii ze solárních panelů. Na panely je stále širší nabídka státních dotací, přebytečnou energii může majitel chaty nebo chalupy prodávat energetikům.

Z toho, co ze svého venkovského sídla vyrobí a dostane proplacené, tak může investovat do plateb za energii v bytě ve městě. Pokud mu chalupa vyrobí dost elektřiny, ještě ušetří.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek