metro.cz

Prezidentský kandidát Karel Janeček: Dám lidem naději a energii měnit svět i vlastními silami

  10:09
S Karlem Janečkem by na Hrad přišel prezident, pro kterého je zdravý životní styl základem jeho života. Matematik, ekonom, sociální reformátor, zakladatel šesti nadací, spoluautor matematické hry Mathesso. Bývalý pedagog, který přednášel finanční matematiku na vysoké. Neobává se žádných překážek. Chce pomáhat tím, že lidi inspiruje vlastním příkladem, tím, co dokázal.

Další 3 fotografie v galerii
Karel Janeček | foto: Lucie Dvořáková

Jaké o vás panují mýty?
Že jsem podporoval Andreje Babiše a že se mou zásluhou dostal k moci. Také jsem údajně anti-vaxer (proti očkování). Dezinformační servery ze mě dělají globalistu, agenta CIA. V přímém rozporu jsem podle extremistů na opačné straně podporovatel ruského režimu Jedna poněkud bláznivá paní ze mě dělá satanistu. Klasický avšak skoro stejně nesmyslný je předsudek,že jsem od reality odtržený miliardář. Některým věcem se musím až smát, jak jsou absurdní. Fakticky je jasné, že tím, jak žiju, jak komunikuji a kterým tématům se věnuji, dávám jasný důkaz, jaký jsem a co je pravda.

Vybavíte si okamžik, kdy jste se rozhodl kandidovat?
Na konci listopadu 2020. Trávil jsem týden v naprosté tmě. Byl to takový test. Bylo o čem přemýšlet a tehdy mi přišla myšlenka si a já jsem okamžitě věděl s jistotou na 121 procent, že budu kandidovat. Odhodlání trvá dosud, bez výkyvů. Je to pevné přesvědčení.

Jako student jste prodával jste zmrzlinu na Karlově mostě, pak knihy u stolku na Hlavním nádraží. Je důležité vědět, odkud člověk vyšel?
Aby člověk něco pochopil racionálně i intuitivně, je dobré něco prožít. Je důležité, když se člověk naučí chápat hodnotu peněz. Finanční nezávislost je v dnešní společnosti potřeba, pokud chceme být svobodní. Jako kluk jsem toužil po lyžích, prožil jsem chvíle, kdy jsem peníze neměl, musel šetřit a žít takzvaně z ruky do huby. Bylo mi šestnáct. Po prodávání zmrzliny jsem stával na, kde nemůžete od stolku odejít celé hodiny, musíte si hlídat, aby vám někdo něco neukradl. Potom jsem se stal distributorem knih, to bylo už jiné.

Neobáváte se, že jako prezident se můžete uzavřít do bubliny, která vás od reality vzdálí?
Nejsem člověk, který by si vytvářel zlatou klec. S tím se občas setkávám, ale jsem člověk, který žije s nohama na zemi. Kromě toho jsem aktivní sportovec, neustále jsem někde s přáteli, rád jezdím do přírody i pod širák. V kontaktu s lidmi jsem stále, o to víc teď. Domnívám se, že jsem dostatečně empatický.

Víte dobře, co od vás lidé jako od hlavy státu čekají?
Určitě to vím. Vím, že nyní mají obavy z budoucnosti. Možná by byla dobrá populistická taktika, kdybych se tvářil jako spasitel, který za ně všechno vyřeší. To je nesmysl. Můj styl kampaně je antipopulistický, často říkám lidem věci, které se jim nelíbí. Není to dobře v krátkodobém horizontu. Ale v tom dlouhodobém chápu, že situace je zoufalá a vyhrocená, lidem scházejí jistoty. Když ale lidé vidí někoho otevřeného, kdo jim nemaže med kolem úst, ale současně jim dává vizi, tak věřím, že to je vítězná strategie.

Pravomoci prezidenta měnit věci jsou omezené, i když je přímo volený. Uvědomujete si to?
Mám je pečlivě nastudované. Je důležité, že jsou limitované a český prezident tudíž není zahlcen exekutivou. Jsou nicméně dostatečně významné. Jmenování bankovní rady ČNB, to je velmi důležité. Jmenování ústavní soudců podobně. Prezident je i vrchní velitel ozbrojených sil. Čím ale český prezident disponuje velmi silně, a co je současně primárně důležité pro naplnění mé vize obnovy české společnosti, je vliv českého prezidenta a jeho možnosti inspirovat občany. Má čas se s lidmi setkávat a svým vlivem hodně věcí změnit. Lidé stále chápou prezidenta jako osobu, které naslouchají, která může sdělovat podnětné myšlenky. Jako prezident nemáte exekutivní pravomoc, ale máte možnost a energii dát změnám počáteční impuls, dynamiku, energii.

Přemýšlel jste o prvních krocích ve funkci?
Kromě toho, že bych okamžitě otevřel areál Pražského hradu bez potupných kontrol, zřejmě bych také z uzavřeného Jeleního příkopu udělal dětské hřiště. To jsou ale detaily. Na prvním místě chci zafungovat jako světelný bod, posvítím na temná zákoutí společnosti. Na špatnosti, nesmysly, nepravosti.

Určitě víte na jaké nepravosti, na jaká zákoutí?
Mohu si v první fázi vybrat deset dvanáct oblastí, kam bych směřoval své úsilí. Iniciovat řešení k lepší obnově společnosti. Dát lidem naději, inspiraci, že je možné něco dělat. Současně ale lidi podnítit, aby nečekali na někoho zvenčí, ale sami problémy řešili, měnili věci k lepšímu. Zdůrazňuji, že tady nezáleží na exekutivní moci prezidenta, kterou prezident nemá, ale na jeho morálním vlivu.

Nikdy se nemůžete zalíbit všem. Kde hledáte průsečík zájmů obyvatel této země?
Neplánuji oslovovat všechny najednou. V první fázi se chci zaměřit na problémy, které jsou tak evidentní, že se na nich shodnou lidé bez ohledu na politické názory a směřování. Byrokracie, kdy se třeba matky samoživitelky nedokáží prokousat složitými pravidly úřadů. To je jeden z příkladů. Nemusím hned uspět u všech, stačí, když o tom začnou uvažovat někteří.

Jste známý svým zdravým způsobem života. To by byla na Pražském hradě obrovská změna.
Také jedna z inspirací, které chci lidem předávat. Je to těžké na první pohled. Ale chci lidi motivovat ke změnám a osobní zodpovědnosti. Také si nemyslím, že se najednou všichni vrhnou na sport, začnou víc přemýšlet o jídle, dbát o své zdraví. Stačí, aby začali někteří a dali ostatním příklad. Stačí začít chodit na procházky. Princip sněhové koule, která se postupně nabaluje. Podívejte se ale kolem sebe, takových lidí je stále víc. I když v covidu se zdraví lidí zhoršilo, přibylo obézních lidí. Což ale považuji za důvod, abych mohl poukázat na problém a na to, že je co řešit. Z minusu se to může najednou převalit do plusu.

Často se debatuje o prezidentských milostech. Zajímal by mě váš postoj.
Zákony se mají dodržovat. Ale ani v dokonalé společnosti nejsou dokonalé zákony. Vždy jsou situace, kdy zákony selžou a jsou vůči jednotlivci nespravedlivé. Část záleží jen na dobrém advokátovi. Tady je prostor pro prezidentskou milost. Jsem ale proti masovým milostem. Těsně po revoluci Václav Havel, jehož si velice vážím, udělal chybu udělením značného počtu milostí. Poslední milost ekonomickým zločincům udělená Václavem Klausem byla už zločinem. Pro konkrétní amnestii konkrétním lidem já osobně jsem. Možná by dávalo smysl omezení určitým počtem.

Volební analytici vás mezi favority nepočítají. Jak to vidíte vy?
Splnit prezidentské sliby bude mnohonásobně jednodušší než dané zvolení. Každý „chytrý“ analytik říká, že Janeček nemá šanci. Jsou mimo, jsou mimo realitu, nechápou lidské emoce. Mají tabulky, podle kterých šance vypočítávají. Jsem matematik, a tak chápu, jak k tomu došli, rozumím jejich logice. Ale mají velice zúžený analytický pohled. Výsledek nejde namodelovat, to mohu jako matematik potvrdit. Když jsem mluvil o plnění slibů, tak moje zvolení bude takovým šokem, že i ta energie celé společnosti bude obrovská. Když lidé poznají, že se splnila vize o mém zvolení, uvěří i vizím, kterých chci dosáhnout. Se mnou získají naději a později i víru v úspěch. Dokážeme to.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz
zpět na článek