metro.cz

Další 3 fotografie v galerii
Režisér Martin Kuba se soškou Českého lva | foto: David Kundrát

Námět pro Vinland? Nadějný režisér do snímku promítl svou osobní zkušenost

  7:40
Studentskou Cenu Magnesia získal na filmových cenách Český lev Martin Kuba.

Na jubilejním 30. ročníku filmových cen Český lev se mezi oceněné dostal také mladý režisér Martin Kuba. Za film Vinland si odnesl Cenu Magnesia za nejlepší studentský film a stotisícovou výhru na podporu další tvorby. Kuba bodoval i den předtím, když získal cenu za nejlepší film v Národní soutěži festivalu Pragueshorts.

O Cenu Magnesia letos bojovali čtyři studenti pražské FAMU Damián Vondrášek (Rituály), Martin Kuba (Vinland), Jan Hecht (Atestace), Francesco Montagner (Asterión) a student zlínské filmové školy Petr Januschka (Ostrov Svobody). Damián Vondrášek a Martin Kuba byli současně nominováni také na Českého lva v kategorii Krátký film, Damián tuto nominaci proměnil ve vítězství a sošku nakonec získal.

Z finálové pětice nominovaných na Cenu Magnesia vybrala porota vítězný snímek Vinland. Martin Kuba se do kategorie studentských filmů přihlásil poprvé: „Vždy jsem usiloval o zahraniční festivaly a to české prostředí mi trochu unikalo. Vděčíme tedy festivalovému oddělení na FAMU, které funguje velmi dobře a náš snímek do Ceny Magnesia přihlásilo,“ říká mladý „famák“.

„Z výhry Ceny Magnesia mám velkou radost, člověka to nakopne a dodá energii film dotáhnout. Finanční odměna nám pomůže Vinland kvalitně dofinancovat; chceme ji využít na zaplacení festivalových přihlášek a tím jej dostat k lidem. Máme i nějaké projekce na školách, téma bychom rádi propagovali i tímto způsobem,“ dodává.

Námět pro film získal z osobní zkušenosti. „Vedle našeho domu bývala stavba, na které pracovala skupina dělníků z Ukrajiny, od pohledu šikovných a dobrých chlapů. Čas od času je tam jezdil terorizovat jejich ruský šéf. Jednou v noci se dělníci amatérsky pokusili vykrást dům sousedů, kteří se nečekaně vrátili domů. A já stál u okna a říkal si, co mohlo tyhle táty od rodin a očividně skvělé lidi přimět k něčemu takovému a jak zoufalí museli být? Při psaní scénáře jsem bydlel na dělnické ubytovně, na dalších příbězích, které jsem měl možnost sám vidět, je Vinland z velké části založený,“ popisuje mladý režisér Kuba.

Finanční částku, která byla součástí jeho výhry, použije také pro svůj celovečerní debut, který již natáčí. „Téma filmu je trochu příbuzné Vinlandu. Chceme natáčet na Ukrajině více žánrový film, který se týká historie, antagonismu mezi Rusy a Ukrajinci, takže skrze žánr objevujeme nedávnou minulost tohoto regionu. Vinland byl – dá se říci – jakousi režijní přípravou na nadcházející debutový film,“ říká Kuba a dodává: „Snímek bude o chlapci, jehož maminka je Ukrajinka a otec Rus. Jeho otec byl zapleten do ilegálních kšeftů se zbraněmi po rozpadu Sovětského svazu. Syn se poměrně bolestivě dostává skrze otcovu historii hlouběji do problémů začátků doutnajícího nepřátelství na Ukrajině a objevuje v poměrně vysoké žánrové hře osobní roli svého otce i tu, kterou má v příběhu hrát on sám,“ prozrazuje režisér.

Film plánuje natáčet částečně na Ukrajině a podpořit tamní filmový průmysl. „V současné době je toto téma více než aktuální, skutečně se to děje a má cenu a význam se mu věnovat. Můj producent začínal na Ukrajině, rádi bychom se na ni symbolicky vrátili, v této těžké době zainvestovali, pomohli a ukázali, že se dá vše zrealizovat. Věřím, že tímto přístupem prošlapeme cestu dalším,“ vysvětluje závěrem.

Komentáře

zpět na článek