metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pondělí, 19. listopadu 2018. Svátek má Alžběta.
Vypouštění lampionů štěstí, tradici z Číny, Češi milují.
Větší foto
Vypouštění lampionů štěstí, tradici z Číny, Češi milují. | foto: MAFRA

Lampiony štěstí Češi milují, přesto jsou velkým rizikem

5. září 2018  7:55 Pavel Hrabica Metro.cz
Oheň spolkl brazilské muzeum. Zřejmě za něj může padající lampion štěstí. Také u nás kvůli nim hoří.

Létající lampiony jsou rizikem, mohou za milionové škody. Zatím největší zdokumentovanou škodu způsobil v centru Zlína. Při veřejné slavnosti před sedmi lety vyletěly do vzduchu desítky hořících pozdravů a jeden z nich zapálil dům v blízkosti radnice. Škoda tehdy dosáhla jeden a půl milionu korun.

Přesto se české zákony omezující prodej lampionů měnit nebudou, zájem o ně je obrovský. „Měsíčně prodáme kolem stovky kusů,“ řekla deníku Metro pracovnice internetového prodejce Party kostým. „Překvapilo nás, že poptávka byla i v době, kdy platil zákaz rozdělávání ohňů kvůli suchu,“ potvrdila obchodnice. Příčina zájmu? Často šlo o zpestření svatebních obřadů.

„Loni jsme registrovali 288 požárů, které byly zaviněné nedbalostí při používání otevřeného ohně,“ řekla deníku Metro Michaela Franková z Kanceláře generálního ředitele Hasičského sboru ČR. Požáry způsobené lampiony hasiči evidují, ale ne vždy jsou schopni původ ohně stoprocentně identifikovat. Přesto se právě hasiči v minulosti pokoušeli dosáhnout zákazu jejich prodeje. Česká obchodní inspekce ale argumentovala, že nelze zakázat něco, co splňuje zákonné podmínky prodeje. Přesto nedávné zjištění časopisu dTest dospělo k závěru, že sice vyhovují legislativě, ale reálné podmínky k jejich vypouštění v Česku téměř neexistují. Patří k nim úplné bezvětří. Potvrzuje to Radek Kislinger, vedoucí oddělení hasičského sboru, které zjišťuje příčiny požárů. „Bezpečnostní kritéria nastavená výrobci a prodejci výrobku nejsou na našem území splnitelná,“ říká Kislinger.

Zavinil autohavárii

50

  • Tolik milionů korun představovala škoda na zboží po požáru skladu oblečení v Borských polích v Plzni, ke kterému došlo v roce 2011. Jednou z vyšetřovacích verzí byla ta, že požár mohl způsobit letící lampion. Případ nebyl vyřešen. Na Slovensku už evidují autohavárii, kdy lampion spadl na čelní sklo jedoucího auta.

Přitom podle měření Českého hydrometeorologického ústavu je u nás průměrná rychlost větru od dvou do čtyř metrů za sekundu. Dopředu nelze ani odhadnout, kam lampion zamíří, s výškou se proudění vzduchu mění. Navíc ti, kteří je vypouštějí, většinou nedodržují jedno z důležitých pravidel. Lampion by měl být po celou dobu hoření upoutaný na provázku. Balení lampionů ale provázky neobsahují.

Lampiony se nesmí vypouštět v okolí letišť, a to až do padesáti kilometrů. V případě Karlových Varů tato vzdálenost představuje v podstatě plochu celého kraje. Podle Úřadu pro civilní letectví mohou jejich pevné části způsobit poškození motoru letadla. „Lampiony štěstí jsme zatím nezaznamenali,“ řekla Metru mluvčí Letiště Václava Havla v Praze Marika Janoušková a dodala, že je trápí spíš drony.

Podle Richarda Klímy, mluvčího Řízení letového provozu, neregistrovali žádný problém kontaktu letadel s letícími lampionky ani letoví dispečeři. Škody tak zatím páchají létající přání jen jako zdroje požárů.

Lampiony štěstí znali už v Číně před dvěma tisíci lety

  • Podle asijské tradice zprostředkovávají svítící poslové komunikaci lidí s bohy.
  • Původně se používaly v armádě k signalizaci na velkou vzdálenost.
  • V Česku se létající lampiony prodávají přibližně deset let. Jejich pravidla určuje nařízení Úřadu pro civilní letectví pro Provoz balonů bez pilota na palubě.
  • Omezení platí pro vypouštění pouťových balonků. Těch může na jeden kilometr čtvereční během 15 minut vzletět bez ohlášení nebo žádosti až sto. Nesmí však být vzájemně svázány ani nést podvěšené zatížení, které by mohlo ohrozit letový provoz.
  • Neřízené balony, tedy i lampiony štěstí, nesmějí obsahovat pevné části, například dráty, které mohou uškodit zvířatům ve volné přírodě.
  • V Evropě je prodej lampionů štěstí zakázaný v Rakousku a Německu. Mimo EU i v Austrálii, Vietnamu a po zákazu volají i v zemi odkud tradice přišla – Číně.
  • Jednou z variant vzniku obřího požáru v brazilském Rio de Janeiro je také od lampionu štěstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší díry už jsou minulostí, ulice se opravuje

Legendární ulice U Seřadiště se proměňuje ve více etapách. V jedné části práce...
vydáno 19. listopadu 2018  5:54

Ulicí U Seřadiště brzy půjde projet bez strachu o tlumiče. Oprava vozovky je ale pouze provizorní.  celý článek

U Národního muzea si vystojíte frontu přes hodinu

Dlouhá fronta může některé návštěvníky odradit.
vydáno 18. listopadu 2018  10:30

Opravená budova přitahuje hlavně cizince. Třeba i na vstup zdarma.  celý článek

Čím se brání Cruise nebo Craig

Při tréninku se klade důraz na orientaci v prostoru.
vydáno 18. listopadu 2018  7:12

Neustálá ochrana hlavy je základem bojového umění keysi. Vzniklo mezi rváči na španělských diskotékách.  celý článek

Místo zahrady má vzniknout hřiště, k zemi zřejmě padne pár stromů

Na Smetance
vydáno 18. listopadu 2018  6:20

Vedle školy v Praze 2 vzniká multifunkční sportoviště. Místní mají z projektu obavy.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám