metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 29 °C

Pondělí, 16. července 2018. Svátek má Luboš.
V tuzemsku se začala prodávat prodloužená verze, která má speciálně navrženou...
Větší foto
V tuzemsku se začala prodávat prodloužená verze, která má speciálně navrženou karoserii. | foto: Petr Holeček, Metro.cz

Lexus RX dostal sedadla i pěkné centimetry navíc

14. července 2018  7:59 Petr Holeček Metro.cz
Jako jedna z prvních redakcí jsme otestovali prodloužený Lexus RX L.

Když se Lexus RX před dvěma desetiletími objevil na trhu, odstartoval vznik segmentu luxusních crossoverů. Od té doby se ho po celém světě prodalo více než 2,7 milionu. Nyní se v Česku začala prodávat prodloužená verze, která má speciálně navrženou karoserii.Výrobce tedy pouze nepřidal dvě sedadla do kufru, jak bývá zvykem u jiných velkých SUV. Je delší o 110 mm, 3,5litrový benzinový šestiválec podporují dva elektromotory, dohromady soustava produkuje 313 koní. Přečtěte si pět zajímavostí, který tento luxusní obřík nabízí.

1) Fígl designérů

Prostor nad hlavami cestujících je i ve třetí řadě sedadel. Vznikl i díky mírnému zvětšení sklonu zadního okna, takže se linie střechy táhne dál k zadní části automobilu.

Designéři současně zachovali charakteristický profil RX, jehož součástí je i efekt plovoucí střechy, který vytvářejí ztmavené zadní sloupky. Sedadla druhé řady jsou umístěna o něco výše, aby ti, kdo sedí ve třetí řadě, získali více místa na nohy. Pokud chcete sedadla v kufru sklopit, stačí stisknout tlačítko.

2) Klíček k srdci vozu

Lexus RX L nabízí velkorysý prostor. Pokud jsou zadní sedadla složená, má ložná plocha nákladního prostoru délku 1067 mm. Pro snadnější používání kufru lze RX vybavit elektrickým mechanismem otevírání a zavírání zadních dveří, který se spouští bezdotykovým čidlem, jež reaguje na gesto toho, kdo má u sebe bezkontaktní klíček k vozidlu.

3) Lexus znamená luxus

Design interiéru podtrhují prvky z hliníku a tmavého dřeva zdobené vzory vytvořenými laserem. Tyto dekorace odhalují hliníkové povrchy nacházející se pod dýhou a vytvářejí rafinované dezény. Vytvořili je odborníci z Yamahy a využili k tomu své zkušenosti získané při výrobě koncertních křídel a akustických kytar.

4) Svižný hybrid

Motor? Hybridní pohonná jednotka RX 450hL je vybavena 3,5litrovým benzinovým motorem V6 s přímým vstřikováním paliva a maximálním výkonem 193 kW / 262 koní podle DIN při 6000 otáčkách za minutu a maximálním točivým momentem 335 Nm při 4600 otáčkách za minutu. Celkový výkon hybridní pohonné soustavy, tedy spalovacího motoru a elektromotoru dohromady činí 230 kW/ 313 koní podle DIN.

5) Myslí na peněženku

Auto má rafinovaný náhon na všechna kola, přičemž těm zadním pomáhá doplňkový elektromotor na zadní nápravě. Toto přináší úsporu energie a pohonných hmot, protože se zadní kola pohání jen tehdy, kdy je to opravdu potřeba. Zadní elektromotor auto využívá i jako generátor dobíjející trakční baterii s využitím energie získané při brždění. Akční cena za nejnižší výbavu modelu startuje na částce 1 780 000 korun.Komentáře

Hlavní zprávy

Sloupek Tomáše Hauptvogela: Prima léto

Tomáš Hauptvogel
vydáno 15. července 2018  5:55

Letos jsme do velké změny s nástupem prázdnin zapojeni i my ve zpravodajství.  celý článek

Místo randění procestovali svět „na bramboře“

Cestování na motorce je mnohem únavnější než autem.
vydáno 14. července 2018  11:55

František s Katkou potkali medvědy z Aljašky i potomky Mayů v Guatemale.  celý článek

Lexus RX dostal sedadla i pěkné centimetry navíc

V tuzemsku se začala prodávat prodloužená verze, která má speciálně navrženou...
vydáno 14. července 2018  7:59

Jako jedna z prvních redakcí jsme otestovali prodloužený Lexus RX L.  celý článek

Bagr pod Véčkem na vlastní kůži

Příprava na bagr
vydáno 14. července 2018  5:55

O 300 procent, tak beachvolejbalový trenér hodnotil naše zlepšení.  celý článekVaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám