metro.cz

Frgály jako poklad Valašska. Nejen cukr a rum, ale dobrota je tu

  7:12
Frgál patří se slivovicí či polévkou kyselicí k nejtypičtějším krajovým specialitám na Valašsku.
Nezbytnou součástí frgálů je i posypka. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Tento unikání pekařský výrobek nemá v okolních zemích obdoby, zato má mnoho podob. Co byste řekli na frgál s hruškami, tvarohem, mákem, povidly, nebo dokonce se zelím? Jak ho upéct, radí profesionální pekařka frgálů Pavla Stoklasová z Resortu Valachy Velké Karlovice.

Zajímavosti

Na Valašsku se připravují zřejmě už několik století. První písemné zmínky o nich pocházejí z roku 1826.

Původně se tak označoval „nepodarek“ – nepovedený koláč. Později se toto již tradiční pečivo peklo na velké svátky (Vánoce, Velikonoce), ke křtinám či svatbám, v bohatých chalupách i v neděli.

Od roku 2013 je „valašský frgál“ produktem s chráněným zeměpisným označením EU a jedná se o koláče vyrobené na Valašsku, které mají v průměru asi 30 cm, váží 600 gramů a mají jednodruhovou náplň.

Pokud máte čas a chuť, vydejte se na Valašsko – naučí vás je péct taky. „U nás doma se peklo odjakživa, dokonce dědeček se tomuto řemeslu věnoval profesionálně, byl cukrář. Frgály jsem se naučila od mojí babičky a pravidelně péct jsem je začala v patnácti letech, když jsem nastoupila na brigádu do místního pekařství,“ vypráví Pavla Stoklasová. Nejčastěji peče čtyři nejoblíbenější náplně: kromě hruškové a tvarohové ještě makovou a povidlovou.

Náplní pro frgály je ale opravdu hodně. Dá se do nich využít téměř každé ovoce ze zahrady či ze sadu, ale dělávaly se, a dodnes se ještě někde dělají, třeba i z borůvek, ořechů, mrkve nebo zelí. Dokonce se v minulosti dělával i frgál bramborový.

„Důležité je nechat suroviny před pečením zahřát na pokojovou teplotu, aby se s nimi dobře pracovalo, lépe se pak pojí,“ zmiňuje svůj tip.

Chuť frgálu podle ní krásně podpoří závěrečné polití směsí másla s cukrem, vanilkovým cukrem a rumem. Ale pozor, polévejte až poté, co frgál zcela vychladne, jinak směs nevytvoří požadovaný povlak na povrchu, ale vpije se do náplně. Kurzy pečení frgálů se konají každé úterý a sobotu od 10 do 13 hodin po dobu letních prázdnin v Gril srubu Razula.

Jak chutná frgál

A co je tajemstvím úspěchu? Především kvalitní suroviny. Naše prababičky do těsta rády používaly kachní sádlo.

To asi neseženete, ale kvalitně ho nahradí Hera nebo klasické máslo. Ideální jsou domácí vajíčka a domácí mléko.

Autor: Metro.cz
zpět na článek