metro.cz

Studenti, nepodceňujte stáže, odmění vás vyššími výplaty

  5:55
S klesající nezaměstnaností a nouzí o lidi výrazně roste i poptávka po čerstvých absolventech škol.
Studenti by neměli podceňovat možnost stáží. | foto: Profimedia.czProfimedia.cz

Zatímco dříve firmy preferovaly absolventy, kteří již během studia absolvovali alespoň nějakou pracovní stáž či praxi, dnes najdou uplatnění i mladí lidé bez praxe. Počet absolventů škol, kteří se jsou schopni prokázat praxí při studiu, ovšem roste.

V technických oborech jde průměrně o 60 procent uchazečů o práci, v IT dokonce až o 80 procent. Studenti humanitních oborů jsou v tomto ohledu pozadu, praxí či stáží jich projde maximálně třetina.

„Růst počtu absolventů, kteří při studiu prošli alespoň základní pracovní praxí, zaměstnavatelé vítají a jsou ochotni to ocenit,“ říká Jitka Součková, marketingová manažerka personální agentury Grafton Recruitment, a dodává: „Finanční představy absolventů škol jsou sice obvykle o něco vyšší, než jaká je realita, přesto mají díky plošnému růstu mezd šanci získat dobře placenou práci.

V některých oborech, například v IT, překračují nástupní mzdy i 40 tisíc korun, běžně dosahují i mimo Prahu 30 tisíc korun.“ Dobrou zprávou přitom je, že rozdíl mezi mzdami absolventů technických a humanitních škol již nejsou tak dramatické. Je to zejména díky širšímu uplatnění humanitních absolventů v segmentu podnikových služeb, kde je ovšem výrazný tlak na znalost cizích jazyků.

Velký rozdíl mezi oběma skupinami absolventů však nadále panuje v počtu pracovních nabídek. Průzkum ukázal, že absolventi technických škol mají ve všech regionech ČR výrazně větší šanci najít zajímavé pracovní místo než absolventi humanitních oborů.

V Praze, Ostravě, Brně či Olomouci činí poměr pracovních nabídek pro obě skupiny 6:4, v ostatních regionech 8:2, na Zlínsku dokonce 9:1.

Nejvhodnějšími a také nejčastějšími pozicemi pro absolventy technických škol jsou v současné době podle odborníků Grafton Recruitment konstruktér, vývojář, tester, inženýr kvality, technolog či elektroinženýr. Absolventi humanitních škol se zase mohou uplatnit jako pracovníci v administrativě či v zákaznických službách anebo HR administrátoři.

Po školách s ekonomickým zaměřením se mladí lidé uplatní nejčastěji jako účetní či finanční analytici. Nutno podotknout, že valná většina pracovních pozic vyžaduje dobrou znalost angličtiny, výjimkou nejsou ani požadavky na znalost dvou cizích jazyků.

Autor: Metro.cz
zpět na článek