metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Sobota, 17. listopadu 2018. Den boje za svobodu a demokracii.
lékařka, dýchání, ilustrace
Větší foto
lékařka, dýchání, ilustrace | foto: Shutterstock

U lékaře muži lžou o erekci, ženy o kilech

22. března 2018  9:57 Pavel Hrabica Metro.cz
Češi ohrožují svoje zdraví. Zatajujeme počet cigaret a chlubíme se, jak sportujeme. „Kdysi jsem se v rámci společenské výchovy učil, že nikdy se nemám ptát ženy na věk,“ říká známý český kardiolog Richard Češka. „Jako lékař jsem k tomu přidal, že stejně nevhodné je ptát se jich na hmotnost,“ dodává s úsměvem.

Jako lékař přes srdce však musí klást takovou otázku nemilosrdně a nesmí se spokojit s obvyklým tvrzením pacientky, že určitě nepřibrala, nebo jen málo. Protože ví, že neobvyklý růst váhy, i když člověk málo jí, může signalizovat vážné onemocnění srdce.

Připouští, že ženy si obvykle kila ubírají, muži jsou upřímnější. Zase si ale přidávají v oblasti sexuální výkonnosti bez ohledu na věk. Kardiolog Češka ale říká, že i tady muži už více přiznávají barvu, a to třeba v souvislosti s podpůrnými prášky na erekci. „Dřív to bylo intimní tabu, dnes muži chtějí pomoci, a tak snižující se sexuální výkonnost sami uvádějí,“ podotýká lékař.

Nemocná srdce

  • Lékaři očekávají, že za dvanáct let počet chronických onemocnění srdce stoupne o 25 procent. Momentálně je tím ohroženo kolem dvou set tisíc lidí v Česku.
  • Spoléhat se například na transplantaci nemocného srdce není dobré. Ročně podstoupí tento zákrok v Praze a v Brně jen několik desítek pacientů.

Nedávný průzkum agentury STEM/MARK ukázal, že při sdělování obtíží u svého lékaře si Češi vylepšují reputaci podobně jako při pracovním pohovoru u zaměstnavatele.„Nechtějí, aby jim doktor vynadal, že si škodí,“ vysvětluje ředitel agentury Jan Tuček. Proto ubírají na vykouřených cigaretách, vypitém alkoholu nebo ze sebe dělají větší sportovce, než doopravdy jsou.

„Vědí, že jejich lékař nerad slyší, že kouří, že už je před tím varoval, a tak mlží,“ říká Tuček. Často, a potvrdil to i průzkum, lidé nehovoří o zdravotních problémech, protože se stydí. Nebo zatajují vážné potíže, neboť nechtějí slyšet od lékaře výtku, že to měli říct dřív a teď je pozdě.

Richard Češka připomíná, že by si lidé neměli sami stanovovat diagnózu a sdělovat doktorovi jen to, co je důležité podle nich. „Jeden z pěti lidí nad čtyřicet let v Česku je ohrožen chronickým selháním srdce,“ upozorňuje Češka.

To není náhlé, ale projevuje se postupně. Například častějším zadýcháváním, pocením v noci nebo ztrátou chuti k jídlu i přibíráním kil. Lidé by se měli lékaři včas svěřit. „Aby jim pak nevytkl, že to opravdu řekli pozdě,“ říká kardiolog.

Hypochondři? Ne, strach

  • Třetina lidí přiznává, že  lékaři opravdu něco zatajili.
  • Pětina lidí v ordinaci neoznámí zdravotní problémy, aby je lékař neoznačil za hypochondra.
  • Bojíte se zeptat lékaře, jestli se zadýcháváte kvůli slabému srdci nebo astmatu? Až do července si můžete dát zkontrolovat plíce v desítkách lékáren v celé ČR.

Komentáře

Hlavní zprávy

Omlazená fabia: tři válce do pohody. Stačí to?

Výbušnost té rakety za autem nečekejte. Lenivé kňučení ale také ne!
vydáno 17. listopadu 2018  16:49

Novou Škodu Fabia koupíte už jenom v benzinu a se třemi válci. Je to nenáročné auto, které si ale svou pozici obhájí.  celý článek

Utíkání před komunisty není špás ani v balónu

Film Balón byl natočen podle skutečných událostí.
vydáno 17. listopadu 2018  13:36

Snímek vyprávějící o kreativním úniku východoněmeckých rodin na Západ měl v českých kinech premiéru ve čtvrtek.  celý článek

Sloupek Aleše Vavřince: Díky, mámo

Aleš Vavřinec, kouč, průvodce vnitřní změnou, terapeut
vydáno 17. listopadu 2018  10:19

Ahoj, mami. Tohle je pro tebe. Máš dneska narozeniny a já ti nechci dát jen další věc, která se bude tak krásně vyjímat zastrčená ve skříni. Chci ti dát...  celý článek

Jdete s dítětem na očkování? Vezměte s sebou i prarodiče

Ilustrační snímek
vydáno 17. listopadu 2018  7:30

Povinné očkování mají předepsané jen děti. Odborníci se ale shodují, že proti některým nemocem by se měli nechat očkovat i dospělí a především senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám