metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 6 °C

Úterý, 28. ledna 2020. Svátek má Otýlie.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Archiv MAFRA

Bude nám stačit patnáct tisíc korun, myslí si příští penzisti

10. prosince 2019  12:46 Pavel Hrabica Metro.cz
Navrhovanou minimální mzdu nepovažují Češi za důstojnou. Většinu ale čeká důchod právě této výše.

Lidé, kteří mají penzijní věk ještě daleko před sebou, už vědí, že jen se státními penězi v penzi nevystačí. Proto počítají s tím, že vedle pobírání důchodu si budou nějak přivydělávat, nebo začnou s dostatečným předstihem šetřit.

„Dvě pětiny dotázaných předpokládá, že si v penzi vystačí s patnácti až dvaceti tisící korunami,“ říká Radek Sedlář, ředitel retailové sekce ING banky, která si nyní nechala zpracovat průzkum, jak si Češi plánují své hospodaření poté, co přestanou pracovat a začnou pobírat důchod. Jenže i při patnáctitisícové částce, kterou chce vláda v průměru penzistům vyplácet za dva roky, to předpokládá, že ke státním penězům musí každý důchodce přidat něco i z vlastního. Buď z penzijního připojištění, nebo z naspořených peněz.

Nízká nezaměstnanost se ani v listopadu nezměnila

  • Nezaměstnanost v Česku má hodnotu jen 2,6 procenta. Počet lidí bez práce dosahuje přes 197 tisíc. 
  • Nejméně lidí bez práce bylo v Pardubickém kraji (1,8 procenta), Praze (1,9) a Jihočeském kraji (1,9).
  • Nejvíc lidí bez práce je v Moravskoslezském kraji (4,1 procenta), Ústeckém kraji (3,7) a Jihomoravském kraji (3,1).
  • Zaměstnavatelé nabízeli v listopadu téměř 339 tisíc volných míst.

Jenže kolik by taková naspořená částka měla činit, záleží na nárocích dotyčného i na tom, jak dlouho bude penzi pobírat. V Česku je průměrná délka pobírání penze necelých 25 let. Aby měl senior k dispozici kolem dvaceti tisíc měsíčně, musel by odcházet do důchodu s úsporou 1,6 milionu korun, z něhož by si mohl měsíčně přilepšovat příští čtvrtstoletí 5300 korun.

Jenže řada budoucích penzistů, kterým nyní připadá plánovaná minimální mzda 14 600 korun jako nedůstojná (penze vypočtená z této částky by se pohybovala pod deset tisíc korun), nehodlá z nároků a koníčků příliš slevit ani poté, co začnou penzi pobírat. Těm by naspořených 1,6 milionu korun bezpochyby nestačilo. „Pokud budu chtít přilepšení deset tisíc měsíčně, musím v průběhu aktivních roků našetřit 3,6 milionu korun. Zní to jako ohromná částka, ale není nedosažitelná,“ konstatuje Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.

Od ledna vzrostou české penze skokově o devět set korun pro každého a v průměru bude brát český penzista téměř 14 400 korun měsíčně. Přesto existuje malá část lidí, asi kolem deseti tisíc, kteří pobírají minimální český důchod, který je lehce nad čtyřmi tisíci korunami. Žádný důchod naopak nepobírá například český premiér Andrej Babiš. Ačkoli získal už loni na podzim nárok na jeho vyplácení, zatím si prý nevyřídil na Slovensku příslušné dokumenty. 

Chorvatům je hej

13 408

Tolik korun představuje průměrná česká penze v polovině letošního roku. Polovina českých seniorů však pobírá menší částku. Na penzi přesahující čtrnáct tisíc korun dosáhne jen asi desetina všech lidí pobírajících starobní důchod.

60

Český penzista pobírá zhruba šedesát procent své mzdy. V EU jsou na tom nejlépe Chorvati a Nizozemci. To dostanou po dosažení důchodového věku až 120, respektive 100 procent své mzdy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ženeva nahrazuje panáčky na značkách panenkami. Co na to v Česku?

Ženevská varianta
vydáno 28. ledna 2020  15:38

Podle dopravního značení přechází přes přechod výhradně muž. Co kdyby tam byla také žena?  celý článek

Kralupský útulek praská ve švech. Důvodem jsou i štěňátka konkurence

Jack bude prima společník i hlídač, který vás neutahá.
vydáno 28. ledna 2020  11:12

Udat v lednu či únoru dospělého psa do dobrých rukou bývá téměř nadlidský úkol. Alespoň podle pracovníků psího útulku Lesan, sídlícího pár kilometrů od...  celý článek

Začátek obtíží může připomínat chřipku, říká o koronaviru vedoucí protiepidemického oddělení

Ilustrační snímek
vydáno 28. ledna 2020  5:16

Epidemii nemoci způsobené koronavirem se v Číně zatím nedaří zbrzdit. A virus se dál rozšiřuje, případy jsou již známé i v Evropě. Co to vlastně...  celý článek

Asi proto, že jsme točili temný film, měli jsme na place zábavu, říká herečka

Klára Miklasová
vydáno 27. ledna 2020  17:44

Sedmadvacetiletá rodačka z Ostravy Klára Miklasová se představí od čtvrtka v kinech v hlavní roli mysteriózního thrilleru Daria. V rozhovoru pro deník...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám