metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
ilustrační snímek | foto: Kubb Klub Česká republika

Běh a kolo už vás nebaví? Máme pro vás tipy na nevšední disciplíny

  5:42
Sluníčko láká k opuštění domovů, protože sportovat se smí na území okresu, a navíc bez roušky či respirátoru, pokud budete udržovat dvoumetrové rozestupy od ostatních. Na kolektivní sporty a organizované soutěže si musíme počkat, ale ve dvojici či s rodinou si zasportovat venku můžete. Chcete-li zkusit něco netradičního, stačí vám nákup vybavení nebo ho najít ve sklepě.

Pétanque
Tento sport pocházející z Francie patří mezi koulové. Hrát se dá i jeden proti jednomu. Smyslem hry je umístit kovové koule co nejblíže cíli, který tvoří dřevěná kulička, takzvané prasátko. Pétanque může hrát prakticky každý a téměř kdekoli. Stačí vám pár desítek metrů čtverečních.

Kanjam a discgolf
Na discgolf sice potřebujete hřiště se speciálními koši, na druhou stranu už jich je v Česku přes sto. Na začátek vám stačí základní disk. U kanjamu musíte mít kromě létajícího talíře dva plastové koše vzdálené od sebe 15 metrů. Hrají ideálně dva dvoučlenné týmy. Jeden člen hází od svého koše na soupeřův, kde může spoluhráč disk usměrnit. Vítězí dvojice, která první dosáhne 21 bodů.

Kubb
Vikinská hra pocházející ze Švédska se dá také hrát jeden na jednoho. Seženete ji v různých variantách. Jednoduše si někde v parku nebo na zahradě postavíte dřevěné špalíčky ve dvou řadách proti sobě. Pomocí házecího kolíku pak shazujete soupeřovy „kameny“. Na hřiště stačí plocha 5 x 8 metrů.

Spikeball
Pokud máte rádi míčové sporty, je tento ideální. Potřebujete síťovou trampolínu a míč. Ten je potřeba udržet ve vzduchu pomocí kopů, hlaviček nebo hodů, tedy jakkoli. Maximálně dvakrát si lze nahrát, ale třetí úder už musí směřovat na trampolínu. Opět jsou ideální dva dvoučlenné týmy, ale lze hrát i v jednotlivcích, třeba jako v nohejbalu. Vítězí hráč či tým, který získá dřív 21 bodů.

Strollering
Jde o cvičení s kočárkem. Nemusíte se s ním a dítětem jenom procházet, ale existují i různé kardio a posilovací cviky. Mají pomáhat především maminkám po porodu, ale zacvičit si může doslova každý.

Venkovní posilovny
V poslední době jsou čím dál populárnější workoutová hřiště, která rostou po celé republice jako houby po dešti. Veřejně přístupná zařízení i v době koronaviru mohou zlepšit vaši kondici. Jde převážně o aktivity s vlastní vahou těla. Určitě v okolí nějaké takové hřiště máte.

Kolečkové lyže
I když už není sníh a stýská se vám po lyžování, vyrazte na kolečkách. Stačí někde hladký povrch cyklostezky, třeba podél řeky, a samozřejmě kvalitní kolečkové lyže, hůlky a speciální boty.

Orientační běh a kros
Pokud nemůžete vydržet bez běhání a chcete si ho zpestřit, je ideální kros trail, tedy běh v přírodě přes různé povrchy i převýšení. Dá se ale připravit i jednoduchá forma orientačního běhu pro rodinu. Pro odlišení zkuste rádiový orientační běh, bez zakreslených kontrol, ale s vysílačem.  

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek