Jenže někteří odborníci už nad tempem zvyšujících se platů lomí rukama. „Ekonomika se již delší dobu nachází ve stavu plné zaměstnanosti, kdy si zaměstnavatelé mezi sebou navzájem přeplácejí zaměstnance,“ argumentuje proti růstu platů Václav Franče z poradenské společnosti Deloitte. Pro mnohé firmy může být rychlý růst mezd a s tím spojených nákladů problém a může ohrozit jejich cenovou konkurenceschopnost.
Nejštědřejší byl v růstu mezd stát. Letos si polepšili hlavně lidé pracující ve vzdělávání, veřejné správě, obraně nebo zdravotní a sociální péči. Státní mzdy rostly letos téměř dvojnásobně v porovnáno se soukromým sektorem . Odborníci sice nad stoupajícími mzdami naříkají, ale nejvyšší růst se letos týkal nízkých platů. „Tím, že rostou mzdy hlavně lidí s nízkými příjmy, se nepatrně přivírají nůžky mezi chudými a bohatými,“ připomíná analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Na vysoké platy mají vliv především ty firmy, které místo technologického růstu zvyšují výrobu nabíráním nových pracovníků. „Poptávka po pracovní síle tak zůstává vysoká, její nabídka naráží na dno a přizpůsobuje se i mzda,“ potvrzuje Viktor Zeisel z Komerční banky.
Ne všichni ale varují před katastrofou. Dlouhodobá data Eurostatu říkají, že v žádném z odvětví neklesla v Česku za deset let ziskovost blízko k nule.