Požehnaný věk, ve kterém o víkendu v 94 letech opustil svět bývalý americký prezident George Bush senior, nebude za třicet až padesát let nic neobvyklého. Problémem ale je, že v důchodu si moc neužijete, na penzi je třeba šetřit už od narození.
„Češi vědí, že výše české penze je mezi dvanácti až třinácti tisíci korunami,“ říká pro deník Metro finanční analytik Petr Dufek. Potíž je ale v tom, že jen málokdo správně tuší, kolik let bude muset se státním důchodem vystačit. „Tři čtvrtiny lidí jsou přesvědčeny, že si penzijní věk užijí maximálně patnáct let,“ komentuje Dufek výsledky průzkumu, který vypracovala společnost Datank pro penzijní společnost ČSOB. Jenže tabulky Českého statistického úřadu hovoří zcela jinak. V posledních deseti letech Češi tráví v důchodu dvacet jedna až pětadvacet let! Pokud by se ale měli spoléhat jen na státem vyměřené měsíční penze, čeká je sice dlouhý, ale velice úsporný život.
Podle posledních údajů, které má k dispozici Eurostat, je totiž kupní síla českých penzistů pátá nejnižší z více než dvaceti sledovaných evropských států. Za námi jsou pouze Bulhaři, Litevci, Rumuni a Estonci a nedosahujeme ani na čtyřicet procent koupěschopnosti nejbohatších evropských důchodců z Belgie. Na rozdíl od nás jim totiž na penzi přidávají povinně také zaměstnavatelé a pochopitelně si podstatně déle než my spoří na důchod i oni sami.
Čech nyní odchází do důchodu podle zjištění Asociace penzijních pojišťoven s asi osmdesáti tisíci korunami. Ty si nechávají lidé vyplácet hlavně jednorázově, ne postupně během důchodu. Každopádně se nejedná o částku, která by seniorům dlouhodobě udržela životní úroveň, na kterou byli zvyklí v době, kdy byli zaměstnaní.
Pokud by chtěl dnes člověk odejít na odpočinek a mít naspořeno, včetně státních příspěvků a příspěvků zaměstnavatele, milion a více korun, měl by s úsporami začít nejpozději v osmnácti letech. A ani milion s ohledem délky dožití a růstu cen by stačit nemusel. Odborníci také tvrdí, že na penzi si pravidelně šetří ani ne polovina Čechů. V průměru zatím spoří asi deset let. Poslanec Ivan Pilný ještě jako ministr financí viděl zajištění životní úrovně seniorů v penzi především ve vzájemné podpoře. „Měla by stoupnout solidarita v rodině. O rodiče by se měly postarat děti, tak jak to je například v Jižní Koreji nebo jinde,“ poznamenává Pilný.
Superdůchod100
|