Léky na astma či na alergii nebo antidepresiva. Také tyto medikamenty jsou pro řidiče nebezpečné. „Negativně ovlivňují jejich pozornost, schopnost koncentrace, kvalitu zrakového vnímání, zpomalují reakce, navozují spavost či naopak pocity vnitřního napětí, nebo dokonce agresivitu,“ varuje Roman Budský z Týmu silniční bezpečnosti.
Přitom podle výzkumu, kterého se zúčastnilo více než 21 tisíc respondentů v 18 evropských státech, až 10 procent řidičů přiznává, že užívají léky, jež negativně ovlivňují řidičské schopnosti.
Řada řidičů ale o možných komplikacích vůbec nic netuší. Dříve byly krabičky označené výstražným trojúhelníkem, dnes už ale toto varování výrobci uvádět nemusí.
„Nezbývá než si povzdechnout nad tím, že zatímco tato praxe u nás byla opuštěna, Francouzi ji zavedli jako jeden z kroků ke snižování závažné dopravní nehodovosti,“ říká Roman Budský.
Řízení pod vlivem medikamentů může mít i další dohru. V případě, že někdo řídí, nebo dokonce zaviní nehodu pod vlivem léků, jejichž užití mu řízení zakazovalo, je na něj pohlíženo úplně stejně jako na řidiče pod vlivem.
„Léky, které snižují schopnost řídit, jsou posuzovány stejně, jako kdyby řidiči užil nějakou drogu. Proto mu hrozí stejné tresty jako při řízení pod vlivem drog, tedy až dva roky zákazu řízení a pokuta až do 50 tisíc korun,“ varuje šéf BESIP Martin Farář.
Kromě pokuty navíc řidič riskuje tahanice s pojišťovnou. Ta mu totiž nemusí vyplatit při nehodě škodu. Naopak po něm může chtít i odškodnění, protože řídil „pod vlivem“.