metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 11 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Čisté peníze jsou iluze. Pozná se to třeba při jejich likvidaci

  12:44
Cizím zubním kartáčkem byste si vlastní chrup nevyčistili. Na bankovky a mince se však sahat neobáváme.

Další 1 fotografie v galerii
Ilustrační snímek | foto: Leila Hamdanová pro iDNES.cz

Koronavirová pandemie probudila větší obavy lidí při používání hotovosti. Jako nosiče nebezpečného viru. Větší důraz na bezkontaktní placení, nebo minimálně platby kartou, zaznamenal zřejmě každý z nás. Některé obchody během nouzového stavu přijímaly platby výhradně bezhotovostní.

„Mladší generace přijímá platby bez hotových peněz už zcela samozřejmě, většina lidí kombinuje platby penězi i bezhotovostně,“ říká Tomáš Hládek, poradce České bankovní asociace. „Výhradně hotovost používá v Česku jen deset procent populace,“ dodává Hládek.

Tisíce bakterií

  • Podle studie New York University „Dirty Money“ (Špinavé peníze) se na povrchu amerických bankovek vyskytují až tři tisíce druhů bakterií.
  • Na bankovkách používaných na rybích trzích se podle švýcarských průzkumů vyskytuje až 48 tisíc bakterií. Na penězích ze supermarketů „jen“ 120.
  • Více než devadesát procent amerických bankovek nese stopy kokainu a heroinu.

Podle světových statistik se hotové peníze i přes postupující digitalizaci peněžnictví používají ve více než polovině všech plateb. „Podle jednoho výzkumu ve Spojených státech se už v 70. letech minulého století zjistilo, že na amerických bankovkách a mincích přežívají celé roky plísně a řada bakterií,“ vysvětluje Pavel Juřík, bývalý předseda Sdružení pro bankovní karty České republiky. Některé ze silně odolných stafylokoků stojí za infekcemi močových cest, případně za kožními vyrážkami.

Umýt si ruce poté, co jsme použili hotovost, většinou lidi nenapadne. Podle jednoho z průzkumů společnosti Mastercard a Oxfordské univerzity v roce 2014 si tehdy ruce po placení myli jen Maďaři a Francouzi. Tahle praxe se nyní může podstatně změnit. „Jak jsou peníze opravdu špinavé, to si uvědomíte, když se stahují z oběhu a centrální banka je posílá k likvidaci,“ vysvětluje Tomáš Hládek. Svazek bankovek určité hodnoty je před skartováním zvážen. Je v naprosté většině o desítky gramů až celý dekagram těžší, než kolik vážily tytéž bankovky jako nové.

Nečistoty se na papírových penězích mohou držet i několik let. Podstatně nehygieničtější jsou ty peníze, při jejichž tisku se používá takzvaný bankovkový papír. Ten je totiž směsicí lnu a bavlny. Takové peníze jsou díky této kombinaci nejen hůře padělatelné, ale současně i déle vydrží. Jenže... „Drsný povrch takových bankovek je pro zachycení nečistot ideální,“ připomíná Pavel Juřík. Pozor bychom měli dávat hlavně na peníze vyšší nominální hodnoty. Taková pětitisícovka totiž obíhá podstatně déle než stokoruna nebo dvousetkorunová bankovka.

Některé centrální banky se proto snaží, i z důvodů životnosti fyzických peněz, emitovat polymerová platidla. Takové bankovky jsou podobné plastu, mají hladší povrch, nečistoty na nich ulpívají hůř. Můžete se s nimi setkat například v Austrálii (tam s nimi začali už v roce 1988), Velké Británii, Rumunsku, Kanadě, ale i v Rusku a v Albánii.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek