Ekonomická situace se v posledních týdnech zhoršuje a zřejmě bude ještě hůře. Česká národní banka připouští roční osmiprocentní propad, ale možná bude i dvojciferný. Firmy vyčkávají a pomalu začínají propouštět. Míra nezaměstnanosti sice v dubnu stoupla pouze o čtyři desetiny procenta (na 3,4 procenta), ale rapidně ubylo inzerovaných pozic. „V dubnu šlo o čtyřicetiprocentní pokles,“ uvádí Michal Nosek z pracovního portálu Profesia. K odvětvím, ve kterých v současnosti téměř není možné sehnat práci, patří gastronomické služby a cestovní ruch. Právě v nich došlo k největšímu propouštění a další se očekává.
Rozdílná situace je naopak v retailu a IT oblastech.Maloobchod zažil během minulých týdnů nebývalý nápor a IT stále bojuje s nedostatkem specialistů. „Před krizí sháněly firmy 30 tisíc ajťáků. Poptávka byla obrovská, ale chyběli lidé. To se nyní obrací,“ říká Andrea Šebková ze společnosti VORK Consulting, která poskytuje personální služby a organizuje školení či workshopy. „I v tomto oboru nabídka volných míst klesla. Takže jestli se předtím podniky zaměřovaly primárně na technické znalosti kandidátů, nyní díky možnosti výběru více řeší soft skills a osobnosti kandidátů, aby jim zapadli do týmu,“ dodává Šebková.
Nabídka práce v IT stále o něco převyšuje poptávku. „V porovnání s ostatními odvětvími patří IT dlouhodobě k těm nejstabilnějším a nejlukrativnějším,“ poznamenává Barbora Wachtlová, provozní ředitelka ze společnosti Green Fox Academy, která organizuje kurzy Junior programátora, a doplňuje: „Navíc pandemie v mnohých firmách urychlila digitalizaci, čímž přiměla podniky využívat nejmodernější technologie, a ty vyžadují někoho, kdo se o ně bude starat.“ To potvrzuje i Šebková: „Mnohé podniky uvažují, že by home office zavedly dlouhodobě, třeba v podobě dvou dnů v týdnu. Typickým příkladem jsou banky.“
V nejbližší době tak na trhu práce nastane situace, kdy na jedné straně budou lidé, kteří mají problém s uplatněním ve svém oboru, a na druhé firmy, které marně hledají zaměstnance. Východiskem pro všechny může být rekvalifikace. Může totiž trvat roky, než se zasažená odvětví vrátí tam, kde byla před krizí. Proto není důvod čekat a zbytečně ztrácet čas. „Je potřeba vše dobře zvážit, ale obavy nejsou na místě. My například absolventům našich rekvalifikačních kurzů dáváme stoprocentní garanci, že jim zajistíme práci v oboru, jinak jim vrátíme školné,“ motivuje zájemce o IT Wachtlová.
Právě jistota nalezení uplatnění v oboru je nyní důležitější než kdy dříve. Stejně jako správná volba nového a hlavně perspektivního oboru. V dalších měsících totiž Ministerstvo práce a sociálních věcí očekává, že by nezaměstnanost mohla stoupnout až k osmi procentům, jak postupně bude dobíhat program Antivirus s kurzarbeitem. Ekonomika, která byla téměř zastavená, se pomalu rozbíhá a mnohé podniky začnou propouštět, aby přežily. Rekvalifikace se stane důležitou cestou, jak zvládnout následky pandemie a jak nezaměstnané vrátit zpět na trh práce.