Lupa na písmenka nebude potřeba
|
Pro lidi, kteří drží dietu nebo si hlídají, co jedí, je to výhra. Pro výrobce potravin jen další patálie. Musejí totiž na obaly nacpat další informace. Právě dnes začíná platit povinnost informovat zákazníky o nutričních hodnotách. Na obalech potravin je nyní nutné vypsat energetickou hodnotu, podíl tuků, sacharidů, bílkovin a soli.
„Povinné uvádění výživových údajů je dalším logickým krokem, který zákazníkům pomůže orientovat se při nákupu potravin,“ říká ministr zemědělství Marian Jurečka.
Část výrobců uváděla nutriční hodnoty na obalu dobrovolně. Teď to musí dělat všichni povinně. Než však z regálů zmizí obaly podle „starých pravidel“, ještě chvíli to potrvá. Všechno, co se dostalo na trh nebo bylo vyrobeno před 13. prosincem, se totiž může doprodat i bez těchto povinných informací.
Výrobcům však novinka dělá starosti nějakou dobu. „Máme široký sortiment, proto jsme museli takto upravit na 2500 různých druhů etiket. Celé si to vyžádalo zhruba tři roky práce a intenzivně na tom pracovali nejen interní grafici Hamé, ale museli jsme do toho zapojit i externí grafická studia,“ říká Petr Kopáček, mluvčí této české potravinářské firmy.
Podle něj je informací na obalech již dnes docela dost a někdy bylo docela obtížné dostát všem povinným změnám a zároveň zachovat přehlednost a atraktivitu pro spotřebitele.
Na druhou stranu někteří výrobci souhlasí s tím, že informace zákazník ocení. „Výživové hodnoty považujeme za informace, které začínají spotřebitele stále více zajímat,“ říká Marta Faktorová, mluvčí Madety.
Tato novinka ale není jediná, která se projeví na obalech potravin. Od ledna začnou platit také přísnější pravidla pro ty, kdo chtějí jídlo či suroviny označit jako „české“. Jako tuzemskou potravinu už půjde označovat jen to, co stoprocentně vzniklo v našich luzích a hájích.
Podle ředitele Českého svazu zpracovatelů masa Jana Katiny je ale informace o původu suroviny zbytečná. „Řadu lidí stejně nezajímá, odkud produkt je. Důležitá je pro ně hlavně cena,“ říká Katina.
Malí výrobci mají výjimku, stejně jako pečivo
|