metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle 26. května 2024. Svátek má Filip

Digitální vzdělávání v našich školách. Je to velká bída

  15:09
Ministerstvo školství chce více dbát na mediální a počítačovou gramotnost.
Ilustrační snímek | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Na základních školách je věnována informatice jedna hodina týdně. Děti se učí vytvořit tabulku v excelu a nebo zformátovat text. Sotva ale zazvoní na přestávku, tak vytáhnou chytré telefony, na sociální síti rozdají pár srdíček a chatují se spolužáky. Osnovy jsou zkrátka pozadu. „Pro konkurenceschopnost českého vzdělávání ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi je nutné začít přemýšlet nad zásadními a komplexními změnami,“ potvrzuje Jaroslav Faltýn, ředitel odboru předškolního, základního, základního uměleckého a speciálního vzdělávání Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Právě tento úřad udělil záštitu nad programem, který včera představila společnost O2. Ten je zaměřen na zlepšení digitálních dovedností u dětí i dospělých, zejména rodičů a pedagogů. Program přinese základním školám nejen finanční podporu v hodnotě pět milionů korun, ale také metodickou pomoc. Jinými slovy, nabídne učitelům portál a materiály, z kterých mohou učit (viz box).

Kde mohou získat digitální vzdělání učitelé i rodiče

  • Kromě nového portálu www.o2chytraskola.cz existuje řada webů a projektů, kde je možné vzdělat sebe i své děti.
  • Projekt Zvol si info například nabízí příručku Surfařův průvodce po internetu. Navíc studenti, kteří za projektem stojí, jezdí po školách a o mediální gramotnosti přednáší. Nedávno také představili hru pro žáky základních škol, která se zaměřuje na odhalení dezinformací.
  • Na webu www.imysleni.cz lze pro změnu najít takzvané alfa verze nových učebnic, z kterých se bude v budoucnu učit informatika. Na webu je sekce pro učitele i rodiče.

Poskytovatel telekomunikačních služeb se společně s ministerstvem pustil do digitálního vzdělávání také kvůli alarmujícímu zjištění. Z právě probíhajícího výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci totiž vyplývá, že téměř čtyřicet procent českých dětí na základních školách se setkalo s kybernetickou agresí.

„Rychlosti rozvoje technologií bohužel neodpovídá úroveň edukace o potenciálních hrozbách. Děti nevědí, jak si poradit s kyberšikanou nebo jak si správně chránit soukromí v on-line světě. Potřebné informace však často nezískají ani od rodičů, ani od učitelů,“ vysvětluje generální ředitel O2 Jindřich Fremuth.

Jeho slova potvrzuje i Faltýn z ministerstva školství. „Kvůli sociálním sítím je šikana rychlejší a rozsáhlejší,“ říká Faltýn.

Učitelé nový program vítají. Ví však, že není všespásný. „Škola nemůže zachránit vše, musí se zapojit i rodiče,“ burcuje k aktivitě Petr Samec, pedagog ze Základní školy Mírová v Ústí nad Labem, která se do pilotního projektu zapojila. Samec zároveň dodává, že rodiče většinou sami nemají představu o tom, jak se na síti chovat správně a jak bezpečně nastavit novou techniku. To potvrzuje i loňský průzkum Rodič a rodičovství v digitální éře. Ten zjistil, že pětina rodičů sdílí fotografie, na kterých jsou jejich děti částečně obnažené a je možné určit jejich identitu. „Ne každý rodič se orientuje ve světě on-line technologie,“ říká Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci, která průzkum realizovala. 

Autor: Marek Hýř Metro.cz

Hlavní zprávy

Poláci na osmdesátá léta nezapomínají. Symbolem lží a bídy byl Jaruzelski

vydáno 25. května 2024  4:04

Rok 2014, Polsko jen kvete. Náhle ale ožijí osmdesátá léta, kdy nebylo maso, dámské vložky, bicykly. Tuhle hnusnou éru symbolizoval Wojciech Jaruzelski,...  celý článek

Šéf festivalu Rock for People sní o Red Hot Chilli Peppers a System Of A Down

vydáno 20. května 2024  12:57

Michal Thomes dokázal z lokální akce vydupat mezinárodně uznávaný festival obřích rozměrů. Šéf festivalu Rock for People deníku Metro říká, že se letos...  celý článek

Mládí vpřed! Slavný pochod obsadili teenageři, neztratil se ani editor deníku Metro

vydáno 20. května 2024  5:03

Nejslavnější český pochod Praha-Prčice ovládl deštivou sobotu. Ti největší odvážlivci se vydali na nejdelší, 75 kilometrů dlouhou trasu. V cíli panovaly...  celý článek

Deset hodin čekání. Pětiapůltunovému motýlovi hrozil nekoordinovaný let

vydáno 19. května 2024  18:55

Praha v sobotu zažila nečekanou podívanou. Lidé, kteří mířili k Národní třídě vstoupit do běžně nepřístupných domů a užít si výjimečné výhledy na město z...  celý článek