metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Sobota 27. dubna 2024. Svátek má Jaroslav

Nedostatek řemeslníků nahrazujeme kutilstvím

  5:22
Hobby markety už zase naplno otevřely náruč všeumělům a zahrádkářům.
Malíři zakrývají nápisy po vandalovi se sprejem | foto: Martin Veselý, MAFRA

O řemeslníky je nouze pomalu jako před rokem 1989. Na zedníka nebo instalatéra se čeká týdny. Ale nejen to vede Čechy k tomu, aby přiložili sami ruku k dílu. Kutilství je přirozeným příspěvkem do domácí kasičky. Na řemeslnících dokážeme ušetřit ročně desetitisíce korun.

Levná domácnost

36

Tolik procent Čechů utratí během roku za odbornou domácí údržbu pouhých pět tisíc korun. Většinu prací totiž realizují svépomocí. Naopak kolem sedmnácti procent lidí podle zjištění NMS Market Research vydá v průběhu roku na opravy, pravidelnou údržbu a také za úpravy zahrady a domácí zeleně více než 20 tisíc korun. 

Vymalování bytu, zbourání příčky či výměna zámku jsou záležitosti, na které odborníky nezveme. Dokonce si z velké části troufneme i na pokládku dlažby nebo stavbu zahradních domků a pergol. „I když dokážeme mnohé práce udělat sami, zhruba jednou za deset let nás čekají v souvislosti s bydlením větší výdaje,“ říká Lenka Molnárová, mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny. I to je důvod, proč si Češi odkládají peníze stranou, nejčastěji formou stavebního spoření. Právě v takovém okamžiku si zveme domů odborníky.

Řemeslníci mají ve většině přednost například tehdy, když chceme nábytek na míru nebo je nutné odborně zateplit dům. Ale třeba s českou šikovností počítá program dotací ministerstva životního prostředí, které nabízí dotace na zateplení i pro šikovné domácí kutily. „V poslední době je problémem sehnat stavební kapacity. My bychom rádi dostali do hry i šikovné řemeslníky, kteří jsou schopni si práci udělat sami. Je to jedna z nejpoptávanějších možností změn,“ argumentuje šéf tohoto resortu Richard Brabec. Tyto dotace lze využít nejen na nákup materiálu, ale taky na odborný stavební dozor.

Kutilství podporují například i televizní stanice, žádná z těch velkých se neobejde bez nějakého „kutilského“ pořadu, některé jich mají dokonce víc. Tradici založila v roce 1984 Česká televize Receptářem, který tehdy moderoval Přemek Podlaha.

V České republice nyní působí šest velkých hobbymarketů, v nichž ročně utratíme desítky miliard korun. Například předloni představoval čistý zisk šestice kutilských řetězců skoro půl miliardy korun. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek