metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Neděle 19. května 2024. Svátek má Ivo

E-cigaretu vám dovolí v půlce hospod. Nejpřísnější je Zlín

  9:55
Zařízení typu Iqos nebo takzvané vaporizéry zákon v restauracích nezakazuje. Pravidla si obvykle určuje obsluha.
Ilustrační snímek | foto: AP

Některé jsou cítit jako ovocné vonné esence do aut, jiné některým lidem zavánějí jako mokré ponožky. Řeč je o elektronických cigaretách a zahřívacích zařízeních typu Iqos či Glo. Senátor Jaroslav Malý a je ho tým dali udělat v Česku průzkum, který zjistil, že si mohou kuřáci užívat nové alternativy k cigaretám v téměř polovině tuzemských restaurací a hospod. „Zákon totiž nijak e-kouření v pohostinstvích dosud neupravuje,“ říká k tomu senátor Malý.

Cigarety versus hygiena. Dosud padlo 423 pokut

  • Hygienici používání elektronických cigaret v provozovnách pohostinství neřeší. Za prohřešky spojené s klasickými cigaretami však od května 2017 do března letošního roku vybrali 311 tisíc korun.
  • Podle průzkumů kouří čtvrtina českých dospěláků.  
  • E-cigarety využívají namísto náplně speciální tekutinu, takzvaný liquid. Ten může, ale nemusí obsahovat nikotin. Liquid se přeměňuje v páru, kterou kuřák následně vdechuje a vydechuje.
  • Oproti tomu bezdýmné nebo též zahřívané výrobky obsahují opravdový tabák, a tím pádem vždy i nikotin. Na rozdíl od klasických cigaret však při užívání nehoří. Zkušenost je tak velmi podobná kouření.  

V každém ze čtrnácti krajů vybrali tazatelé dvacítku pohostinství tak, aby byly zastoupeny jak malé vesnice, tak města včetně okresních a krajských. Z výsledků vyplynulo, že si na sto čtrnácti místech (čtyřicet jedna procent) elektronickou cigaretu zakouříte s tím, že je jedno, jestli jde přímo o elektronickou cigaretu, nebo zahřívací cigaretu typu Iqos. V pěti procentech případů provozovatelé pohostinství mezi klasickou elektronickou cigaretou typu vaporizér a zahřívací variantou rozlišují.

„Nejpřísnější byl ve vztahu k e-cigaretám Zlínský kraj, naopak nejvstřícnější Praha a Královéhradecký kraj. Je vidět, že si čeští hospodští e-cigarety regulují po svém. V rozhovorech s personálem jsme se setkávali s pravidly typu zákazu kouření e-cigaret přes den, když tam jsou děti, nebo třeba podle toho, jak se kdo domluví se zbytkem návštěvníků,“ dodává pro Metro Malý.

Tabák nehoří

95

  • Až o tolik procent méně škodlivin má podle výrobců oproti běžné cigaretě zařízení Glo. Podobně jako u Iqosu v něm při užívání tabák nehoří, pouze se zahřívá na 240 až 300 stupňů. Vzniká pára, kterou člověk vdechuje. Emise toxických látek jsou tak nižší.

Zákon e-kouření na rozdíl od toho klasického nereguluje nejen v restauracích, hospodách a barech, ale také zoologických zahradách. V ostatních veřejných prostorách se na e-kouření vztahují stejná pravidla jako na běžné cigarety. Přestože v době vzniku takzvaného protikuřáckého zákona nebyly ještě v Česku dostupné nahřívací cigarety typu Iqos, legislativci na ně pohlížejí s ohledem na princip fungování stejně jako na elektronické cigarety. 

Podle ředitelky odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví Martiny Novotné je důvod prostý. „V opačném případě by bylo možno tolerovat užívání těchto výrobků například ve školách a školských zařízeních, což není zejména z hlediska výchovy a ochrany zdraví dětí a mládeže žádoucí,“ vysvětluje Novotná.

Elektronické kouření je v Česku stejně jako v celém světě k nelibosti řady lidí stále na vzestupu. Podle údajů společnosti British American Tobacco kouří alespoň někdy elektronické cigarety až šest procent dospělých Čechů, přičemž elektronické zařízení vlastní osm procent dospělé populace. Nejrychleji rostoucí oblibu mají podle statistik produkty pro zahřívání tabáku, které byly na trh uvedeny teprve nedávno. Cestu k nim si již našla čtyři procenta dospělých. 

Zahřívání tabáku. Chybí nezávislá studie škodlivosti

Elektronické kouření začíná být Česku stejně jako v celém světě velmi populární. Takzvané zahřívané cigarety za necelé dva roky na trhu používá přes dvě stě tisíc kuřáků.

„Zahřívaný tabák rozhodně nelze doporučit nekuřákům. Musíme však akceptovat, že existují kuřáci, kteří nechtějí nebo většinou nedokážou přestat užívat nikotin. Pro ně jsou zejména elektronické cigarety méně rizikovou možností,“ říká Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze.

Z nezávislých studií o látkách ve výparech elektronických cigaret vyplývá, že jsou-li užívány s rozumem, množství vdechnutých škodlivin je výrazně nižší. U zahřívaného tabáku se však nemají uživatelé dosud příliš o co opřít. K dispozici mají sice hned několik desítek studií, naprostá většina bohužel pochází od výrobců. Kvůli tomu podle kritiků působí značně nevěrohodně. 

„K zodpovědnému posouzení škodlivosti zahřívaného tabáku potřebujeme fakta. Pojďme se bavit o tom, že potřebujeme nezávislé studie. Pak teprve můžeme hodnotit,“ míní senátor Jaroslav Malý. Podle vedoucího Centra pro prevenci užívání tabáku VFN Adama Kulhánka sice věrohodná data skutečně chybí, ale zahřívaný tabák prokazatelně přispívá k odvykání kouření. Názory odborníků na rizikovost se však i nadále různí. Zatímco ve Velké Británii už zahrnuli cigaretové alternativy do odvykacích terapií, jinde se drží zpět a při léčbě spoléhají nadále na nikotinové náplasti či žvýkačky. 

„Každý šestý dospělý dokonce považuje člověka, který užívá bezdýmné produkty, za atraktivnějšího než kuřáka cigaret. Polovina si myslí, že to vyjde nastejno, dvacet procent bezdýmné produkty za přijatelnější nepovažuje,“ uvádí v nedávné studii agentura Stem/Mark.

Test škodlivin a zdraví nebezpečných látek, které lze z Iqos či Glo vdechovat, provedl nedávno také tým internetového pořadu A dost! Z jeho výsledků vyplynulo, že se změřené hodnoty od údajů uváděných výrobci příliš neliší. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Dovolená je pro Čechy stěžejním bodem v kalendáři. Podle průzkumu balí až den před odjezdem

vydáno 18. května 2024  14:00

Ačkoli před odjezdem na dovolenou někteří prožívají mírnou nervozitu, u třetiny Čechů převládá radost a nadšení. Preferují kombinaci aktivní dovolené a...  celý článek

Je rozhodně lepší trávit čas v kolektivu než sedět doma a litovat se, říká parahokejista Krupička

vydáno 18. května 2024  7:00

Sport miluje. Česko reprezentoval na čtyřech paralympiádách. Při poslední výpravě se Zdeněk Krupička dokonce stal vlajkonošem.  celý článek

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek