Některé jsou cítit jako ovocné vonné esence do aut, jiné některým lidem zavánějí jako mokré ponožky. Řeč je o elektronických cigaretách a zahřívacích zařízeních typu Iqos či Glo. Senátor Jaroslav Malý a je ho tým dali udělat v Česku průzkum, který zjistil, že si mohou kuřáci užívat nové alternativy k cigaretám v téměř polovině tuzemských restaurací a hospod. „Zákon totiž nijak e-kouření v pohostinstvích dosud neupravuje,“ říká k tomu senátor Malý.
Cigarety versus hygiena. Dosud padlo 423 pokut
|
V každém ze čtrnácti krajů vybrali tazatelé dvacítku pohostinství tak, aby byly zastoupeny jak malé vesnice, tak města včetně okresních a krajských. Z výsledků vyplynulo, že si na sto čtrnácti místech (čtyřicet jedna procent) elektronickou cigaretu zakouříte s tím, že je jedno, jestli jde přímo o elektronickou cigaretu, nebo zahřívací cigaretu typu Iqos. V pěti procentech případů provozovatelé pohostinství mezi klasickou elektronickou cigaretou typu vaporizér a zahřívací variantou rozlišují.
„Nejpřísnější byl ve vztahu k e-cigaretám Zlínský kraj, naopak nejvstřícnější Praha a Královéhradecký kraj. Je vidět, že si čeští hospodští e-cigarety regulují po svém. V rozhovorech s personálem jsme se setkávali s pravidly typu zákazu kouření e-cigaret přes den, když tam jsou děti, nebo třeba podle toho, jak se kdo domluví se zbytkem návštěvníků,“ dodává pro Metro Malý.
Tabák nehoří95
|
Zákon e-kouření na rozdíl od toho klasického nereguluje nejen v restauracích, hospodách a barech, ale také zoologických zahradách. V ostatních veřejných prostorách se na e-kouření vztahují stejná pravidla jako na běžné cigarety. Přestože v době vzniku takzvaného protikuřáckého zákona nebyly ještě v Česku dostupné nahřívací cigarety typu Iqos, legislativci na ně pohlížejí s ohledem na princip fungování stejně jako na elektronické cigarety.
Podle ředitelky odboru zdravotních služeb ministerstva zdravotnictví Martiny Novotné je důvod prostý. „V opačném případě by bylo možno tolerovat užívání těchto výrobků například ve školách a školských zařízeních, což není zejména z hlediska výchovy a ochrany zdraví dětí a mládeže žádoucí,“ vysvětluje Novotná.
Elektronické kouření je v Česku stejně jako v celém světě k nelibosti řady lidí stále na vzestupu. Podle údajů společnosti British American Tobacco kouří alespoň někdy elektronické cigarety až šest procent dospělých Čechů, přičemž elektronické zařízení vlastní osm procent dospělé populace. Nejrychleji rostoucí oblibu mají podle statistik produkty pro zahřívání tabáku, které byly na trh uvedeny teprve nedávno. Cestu k nim si již našla čtyři procenta dospělých.
Zahřívání tabáku. Chybí nezávislá studie škodlivostiElektronické kouření začíná být Česku stejně jako v celém světě velmi populární. Takzvané zahřívané cigarety za necelé dva roky na trhu používá přes dvě stě tisíc kuřáků. „Zahřívaný tabák rozhodně nelze doporučit nekuřákům. Musíme však akceptovat, že existují kuřáci, kteří nechtějí nebo většinou nedokážou přestat užívat nikotin. Pro ně jsou zejména elektronické cigarety méně rizikovou možností,“ říká Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Z nezávislých studií o látkách ve výparech elektronických cigaret vyplývá, že jsou-li užívány s rozumem, množství vdechnutých škodlivin je výrazně nižší. U zahřívaného tabáku se však nemají uživatelé dosud příliš o co opřít. K dispozici mají sice hned několik desítek studií, naprostá většina bohužel pochází od výrobců. Kvůli tomu podle kritiků působí značně nevěrohodně. „K zodpovědnému posouzení škodlivosti zahřívaného tabáku potřebujeme fakta. Pojďme se bavit o tom, že potřebujeme nezávislé studie. Pak teprve můžeme hodnotit,“ míní senátor Jaroslav Malý. Podle vedoucího Centra pro prevenci užívání tabáku VFN Adama Kulhánka sice věrohodná data skutečně chybí, ale zahřívaný tabák prokazatelně přispívá k odvykání kouření. Názory odborníků na rizikovost se však i nadále různí. Zatímco ve Velké Británii už zahrnuli cigaretové alternativy do odvykacích terapií, jinde se drží zpět a při léčbě spoléhají nadále na nikotinové náplasti či žvýkačky. „Každý šestý dospělý dokonce považuje člověka, který užívá bezdýmné produkty, za atraktivnějšího než kuřáka cigaret. Polovina si myslí, že to vyjde nastejno, dvacet procent bezdýmné produkty za přijatelnější nepovažuje,“ uvádí v nedávné studii agentura Stem/Mark. Test škodlivin a zdraví nebezpečných látek, které lze z Iqos či Glo vdechovat, provedl nedávno také tým internetového pořadu A dost! Z jeho výsledků vyplynulo, že se změřené hodnoty od údajů uváděných výrobci příliš neliší. |