metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 32 °C

Sobota 27. července 2024. Svátek má Věroslav

Technika watsu. Skutečné blaho i boj s osudem

  12:41
Chcete zažít stav beztíže a nemáte stovky milionů na výlet do vesmíru? Vyzkoušejte nový trend, který se poslední roky dere do Česka: techniku watsu vycházející z tradiční japonské šiacu masáže. Terapie v teplé vodě vám restartuje mysl i tělo a pomáhá i dlouhodobě. Deník Metro si watsu vyzkoušel s jednou z největších odbornic na tuto terapii Ditou Bartoňovou.
Watsu | foto: SVT

Jak cvičení probíhá a co je k němu potřeba?
Když někomu řeknete, že je to cvičení, hned si představí jistý druh aktivity, ale opak je pravdou. Klient v průběhu terapie zůstává zcela pasivní a odevzdaný. K tomu, aby mohl pohodlně a bezpečně ležet na hladině, má na nohou upevněné pásky se suchým zipem, které ho nadlehčují. Zbytek těla podpírá voda a sám terapeut, který současně tělo plynulými pohyby dostává do různých mobilizačních a protahovacích pozic. Klienti si s sebou nosí běžné vybavení jako při návštěvě bazénu, plavky, ručník, mýdlo, přezůvky k bazénu, případně župan.

Jaké svaly a smysly se v těle při cvičení aktivují?
Terapie má pozitivní vliv na pohybový aparát, ale i na duševní a psychické zdraví člověka, což je ovlivněno zejména pobytem v teplé vodě, která má 34 stupňů Celsia. Tělo zanořené do vody je ovlivňováno jejím tlakem a vztlakem, čímž dochází k jeho nadnášení a díky vedeným pohybům také k masáži, která ovlivňuje mnoho tělesných funkcí jako například lymfatický systém sloužící jako čistička odpadu. Tlak vody v okolí hrudníku dokáže stimulovat dýchací svaly a navyšuje se tak vitální kapacita plic. Přibližně po 20 až 25 minutách pobytu v teplé vodě dochází k přirozenému snížení svalového napětí a ovlivnění nervového systému, který je v dnešní době u většiny z nás zatížen zejména stresem.

Jaké účinky to může mít dlouhodobě?
Při pravidelném absolvování se vám zvýší přísun takzvaného hormonu štěstí, endorfinu, protože lidé při terapii zpravidla zažívají skutečné blaho, radost a vděčnost. Dále se snižuje celkové napětí v těle, zmírňují se bolesti a také se případně rychleji hojí a regenerují tkáně po úrazech nebo v důsledku jakéhokoli degenerativního nebo třeba nervosvalového onemocnění.

Jaká je historie terapie a jak dlouho je v Česku?
Watsu terapie vychází z pradávné japonské šiacu masáže, jejíž prvky byly v roce 1980 převedeny do vody americkým vizionářem, básníkem a zen šiacu mistrem Haroldem Dullem. Technika se po více než 35 letech stále vyvíjí a opírá se o západní psychologii a fyzioterapii. V devadesátkách připutovala z USA do západní Evropy a u nás se objevuje teprve po roce 2010, proto tu povědomí o ní není ještě tak rozšířené. Letos jsme se v rámci Sdružení vodních terapeutů zapojili do historicky první celosvětové propagační akce World Watsu Week. Do projektu tu bylo zapojeno přibližně patnáct terapeutů a studentů v několika městech, kde jsme s terapií blíže seznamovali širokou veřejnost formou bezplatných přednášek, workshopů a individuálních terapií, jež využila více než stovka zájemců.

Jak jste se k tomu dostala?
Absolvovala jsem střední ekonomickou školu a následně jsem studovala na Vyšší odborné škole publicistiky a na Pražské psychoterapeutické fakultě, studium jsem z osobních důvodů předčasně ukončila, ale ze zkušeností čerpám dodnes. Nejvíce mě vždy přitahovala práce s lidmi a zájem o fyzické i psychické zdraví člověka, což mě před třinácti lety přivedlo nejprve k psychoterapii doteku a k masážím, které jsem později i několik let vyučovala v certifikované masérské škole. Klíčovým rokem pro mě byl rok 2010, kdy bylo mému tehdy tříletému synovi diagnostikováno závažné svalové onemocnění, což silně navýšilo mé další ambice po vzdělávání v práci s tělem. V té době jsme v rámci hledání pomoci a léku velmi cestovali, z každé země jsem si přivezla novou zkušenost, mezi které patří i watsu terapie, s níž jsem se poprvé setkala v jižní Indii v roce 2011. Po návratu z cest a těsně před ukončením vzdělání certifikovaného watsu terapeuta s mezinárodní platností jsem v roce 2014 se svými přáteli a dnešními kolegy založila vzdělávací středisko a spolek Sdružení vodních terapeutů, ve kterém aktivně spolupracujeme se zahraničními lektory a podporujeme vzdělávání nových terapeutů u nás podle stejně přísných vzdělávacích požadavků platných v USA a ve světě.

Co vás na tom nejvíc baví?
Poslední roky se snažím do terapie zapojit rodiny, které postihl podobný osud, proto nyní v rámci sdružení vznikl také projekt a veřejně oznámená sbírka Watsu pomáhá s transparentním účtem. Myslíme v něm i na rodiče, kteří jsou jsou často opomíjeni a vzhledem k jejich vytížení je potřeba věnovat péči i jim. Watsu pro mě není jen profese, ale i přírodní antidepresivum, které mi pomáhá v boji s osudem a nemocí dítěte.

Hlavní zprávy

První várka závěrečné řady Cobra Kai je na Netflixu. Přídavek dorazí až v listopadu

Strážce streamu
vydáno 26. července 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Trochu kalkul, trochu podraz a skoro určitě chytrá marketingová strategie. Tak by se dal označit aktuální krok streamovací platformy Netflix, která si...  celý článek

Rád bych navázal na generaci Bobka a Křesťana a vrátil do Česka country muziku, říká Marpo

vydáno 26. července 2024  5:00

Otakar Petřina ml., alias Marpo, je na české hudební scéně známý už léta. Se svou kapelou Troublegang udává směr rapové scéně. Teď se ale pustil do nových...  celý článek

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek