metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 18 °C

Sobota 23. září 2023. Svátek má Berta
Horor spatřil světlo světa poprvé v roce 1983. | foto: CinemArt

RECENZE: Mazlíčci vstávají z hrobů

  13:09
Nápady na některé knižní adaptace by měli zůstat pohřbené. Je Řbitov zviřátek výjimkou?

Doktor Creed (Jason Clarke) se s manželkou a dětmi přestěhoval na venkov, do velkého domu na okraji lesa. V něm se ukrývá hřbitov domácích mazlíčků, na kterém místní děti odnepaměti pohřbívají svá zvířata. Ta se zde většinou stávají obětí rušné silnice vedoucí skrz městečko.

Řbitov zviřátek

  • Kultovní hororový snímek nově vychází také jako šestnáctihodinová audiokniha.
  • Mysteriózní hudbu pro film Řbitov zviřátek složil Christopher Young. Hororovou muziku zkomponoval i pro snímky Chraň nás od zlého nebo Sinister.

Už druhá filmové adaptace kultovního románu Stephena Kinga, s řádně zkomoleným názvem Řbitov zviřátek, vstoupí do kin až příští čtvrtek. Fanoušci spisovatelského krále hororu si tak, v rámci správné kinopřípravy, do té doby stihnou pustit první filmovou adaptaci s roku 1989 či znovu přelousknout knížku.

Nalijme si čistého vína. Očekávat, že nechají filmaři mysteriózní příběh o ožívajících mrtvých mazlíčcích a jednom indiánském pohřebišti navždy u ledu, by bylo naivní i od toho nejortodoxnějšího Kingova fanouška. Právě první adaptace příběhu rodiny Creedových, pro které se stalo přestěhování začátkem konce, byla totiž před třiceti lety pro mnohé fandy zklamáním. Nejnovější zpracování knihy si jde však, stejně jako to původní, vlastní cestou. A to i přesto, že částečně replikuje některé scény z původního filmu. Budou fanoušci knihy či znalci původního zpracování tentokrát spokojenější? Těžko říci. Tvůrci se ale rozhodně nebojí nastražit na ně hned několik překvapení.

Pokud si projdete první ohlasy zahraničních filmových kritiků, zjistíte, že se většina z nich u snímku režisérů Kevina Kölsche a Dennise Widmyera skvěle bavila. Tvůrci totiž nepodcenili přípravu, vytěžili depresivní tón předlohy na maximum a připravili tak pro diváky řádně děsivou podívanou. Chválu sbírá i práce s hlavními tématy Kingovy slavné knihy, která podle fanoušků v předchozím zpracování chyběla. Otázkou však je, zda tvůrci až příliš neuhnuli od zdrojového materiálu.

V neposlední řadě je třeba vyzdvihnout skvělé herecké výkony dětských postav. Mladinká de facto hlavní hrdinka Jeté Laurence i batolící se Hugo Lavoie zvládli své role na jedničku. Obzvláště výkon malého Huga mě donutil k zamyšlení, kdy jsem naposledy viděl na plátně takhle malého herce přirozeně hrát. A to se říkává, že se s dětmi a zvířaty točí nejhůř.

Řbitov zviřátek

70 %

Horor, 2 hodiny, 2019

Řbitov zviřátek (název vychází z dětského nápisu s chybami a českého překladu původní Kingovy knihy) je moderním zpracováním klasického kultovního příběhu. Znát by ho měl každý fanoušek hororového žánru, už jen proto, že byl sám King po napsání knihy údajně tak zhnusen jejím příběhem, že ji nikdy nechtěl vydat. K tomu ho prý, podle legendy, donutila až finanční nouze. Pro tvůrce snímku to zatím vypadá, že něco podobného nejnovější Kingovu adaptaci nepostihne. To si ale štáb dva roky starého komiksového filmu Liga spravedlnosti, kde je Řbitov vzpomínán jednou z hlavních postav, mysleli také.

Komentáře

Hlavní zprávy

Každý může být hrdinou. Inspirujte se! Můžete setkat s těmi, kteří nám pomáhají

vydáno 22. září 2023  17:02

Osmý ročník oblíbené akce Den hrdinů na Výstavišti představí v rámci celodenního bohatého programu složky integrovaného záchranného systému. Akce proběhne...  celý článek

Soulož s kostlivcem nemusí být hned Konec světa. Nebe s.r.o. baví i napočtvrté

Strážce streamu
vydáno 22. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Děj komediálního seriálu Nebe s.r.o., neboli Miracle Workers se ve čtvrté sérii přesunul do postapokalyptické budoucnost. V ní čelí pouštní válečník Sid...  celý článek

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek