metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 23 °C

Sobota 13. dubna 2024. Svátek má Aleš

Recenze: Američané plují v ponorce tak tiše, že do nich narážejí ryby

  14:49
Dobrodružný snímek Útok z hlubin je jako vystřižený z devadesátých let. Bohužel to není kompliment.
Butler je kapitán nejmodernější nukleární ponorky. | foto: CinemartMetro.cz

Gerard Butler se jako kapitán ponorky ode dneška v českých kinech pouští do dobrodružství, které může skončit válkou Ameriky s Ruskem. U toho se stíhá tvářit smrtelně vážně, odříkávat při tom jedno klišé za druhým a v mezidobí zachránit ruského prezidenta, jež byl neprávem svrhnut. Že vám tato zápletka zní podobně jako zápletky filmů, které jste si jako čerstvé novinky mohli vypůjčit před dvaceti lety v půjčovně videokazet? Máte pravdu. Snímek Útok z hlubin ale bohužel starým časům příliš velký hold nevzdává. Spíše naopak.

Ledové vody severního oceánu jsou místem, kde studená válka mezi Amerikou a Ruskem zdaleka neskončila. Mimo dosah lidských očí tu tak probíhá „poměřování pinďourů“, respektive moderních nukleárních ponorek na obou stranách. Celá tahle šaráda má jediný cíl, demonstrovat sílu a odradit nepřítele od útoku. Když však ruská ponorka pod hladinou pošle torpédem bez varování svého amerického soka na dno, na místo se musí vydat zkušení čmuchalové v čele s kapitánem v podání Butlera.

V popisování děje by se dalo pokračovat, ale vlastně nevím, zda má smysl něco dalšího prozrazovat. Zápletku filmu sice zkušený divák brzy prohlédne jako akvárium a překvapení tu opravdu mnoho není, jsou zároveň tím jediným, proč na film zajít. Zatímco pod vodou totiž musí Butlerova posádka bojovat o život, paktovat se s nepřítelem a dělat celou řadu nudných úkonů, na souši se všichni chystají na jadernou válku. A hraje tu také loni zesnulý herec, který je v tuzemsku známý z trilogie severských detektivek Milénium Michael Nyqvist.

Útok z hlubin se při své tuposti, podobně jako hlavní hrdina, tváří po celou dobu smrtelně vážně. A to i přesto, že tu padají hlášky jako: Teď musíme plout tak tiše, abychom nevyplašili ryby, nebo: Držme se od těch útesů tak blízko, abychom si nepoškrábali lak. Potenciálu pro odlehčenější notu, která by snímek pozvedla o level výše, je tu přitom spousta.

Místo toho ale divák dostává spoustu záběrů na zamračeného Butlera, jehož slovo je na lodi zákon. Při pohledu na něj však zapomínáte, že tenhle člověk kdysi utáhnul dražší a úspěšnější filmy. Zejména pánské filmové publikum dostane občas chuť na dobrou devadesátkovou klasiku.

Film Útok z hlubin ale v kinech již nyní finančně propadá podobně jako před pár měsíci akční film Mrakodrap s Dwaynem Johnsonem. Zda už devadesátky v kinech netáhnou, nebo je za tím jen nedostatek talentu filmových tvůrců, ponechám na vás. Já si raději příště pustím Ponorku U-571 od Jonathana Mostowa.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Zpěvák a skladatel Michal Penk si během koncertu Pop in Symphony zahraje se symfonickým orchestrem

vydáno 13. dubna 2024  12:00

Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se svou sólistkou Leticií Krotkou zvou své publikum na show s názvem Pop in Symphony. Smetanovu síň Obecního...  celý článek

Slunce, seno, jahody slaví letos 40 let. Co jste o nyní již kultovním snímku asi (ne)věděli?

vydáno 13. dubna 2024  7:00

Jakou náhodou první díl trilogie vznikl? Jak do něj zasáhla komunistická cenzura? Kdo ujížděl na posteli po Hošticích a kdo si na tvůrce stěžoval až na...  celý článek

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek