Automat zdarma nabízí jedno-, dvou- a pětiminutové povídky, které po stisknutí tlačítka vyjedou vytištěné na papírku, jenž vypadá jako účtenka. Podobný přístroj mají také v metru ve Francii.
V pražské podzemce, kde je řada cestujících zvyklá při cestách do práce pročítat deník Metro, se však nic podobného zatím nepřipravuje. „Tisknout krátké povídky automaty na výdej jízdenek pražské hromadné dopravy náš marketing v plánu zatím nemá,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.
Signál a info o cestování
Nápad nabízet cestujícím v metru papírky s povídkami Charlese Dickense či Virginie Woolfové vznikl jako protest proti všudypřítomným tabletům, čtení z telefonů a brouzdání na sociálních sítích při jízdě. Pražský dopravní podnik jde naopak trendu využívání chytrých zařízení při cestování naproti. Podobně jako v Londýně by měla být v pražském metru v budoucnu dostupná mobilní data, mobilní operátoři také pokračují v pokrývání tunelů metra signálem. Ten je již k dispozici mezi stanicemi linky C Muzeum a Roztyly, tento měsíc mají začít práce v úseku od Muzea k Nádraží Holešovice.
„Z mobilních dat od operátorů bychom pak rádi vyzískali informace o tom, odkud kam a jakým dopravním prostředkem v jednotlivých obdobích cestující jezdí. Věříme, že bude mobilního signál v metru brzy dostupný všude,“ dodává mluvčí pražského organizátora dopravy Ropid Filip Drápal.
O validátorech stále jednají
Praha dosud nerozhodla o tom, jak naloží s dosloužilými validátory. Více než osmdesátku nefunkčních chytrých sloupků pokrývají varování, že je již není nutné k nahrání cestovních kuponů využívat. Podle Drápala nyní o jejich osudu jedná Ropid s dopravním podnikem a provozovatelskou firmou – Operátorem ICT. „Aktuálním záměrem Prahy je využít nových jízdenkových automatů s dotykovou obrazovkou, které by se upravily pro čtení čipových karet a výhledově by měly umožnit nákup předplatních jízdenek PID. V případě, že bude rozhodnuto o této úpravě, současné validátory budou odmontovány,“ doplňuje Drápal.
Čtení v metru
|