metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 25 °C

Čtvrtek 25. července 2024. Svátek má Jakub

Kobky jako akvária. Bajkazyl i WC vrátí náplavce v červnu

  8:21
Tři sta korun za metr. Magistrát shání provozovatele prostor na Hořejším nábřeží a také v Podskalí.
Do obručí usadí skla, jež se užívají pro mořská akvária. | foto: MAFRA

„Buch, buch, buch,“ ozývají se v těchto dnech z pražských náplavek rytmické údery kladiv a dalšího nářadí. Finišují tu totiž opravy místních celkem 19 kobek na obou stranách Vltavy. Do některých měl možnost nahlédnout i redaktor deníku Metro.

„Kobky na Hořejším nábřeží by měly být hotovy zhruba koncem května, ty na Rašínově nábřeží pak na konci června. Jestli zde poté nájemci obratem zahájí svou činnost, nebo si dají načas do července, je na nich. Prostory si totiž budou pravděpodobně dovybavovat podle svých individuálních potřeb,“ nechal se slyšet jen pár kroků od jedné z kobek kurátor pražských náplavek Jiří Sulženko.

Pařby na náplavkách

  • Nynější pravidla počítají s nočním klidem od deseti večer a absencí venkovních akcí v neděli, v pondělí a úterý.
  • Podle radního Jana Chabra i kurátora náplavek Jiřího Sulženka však nemá město právo určovat, kdy mají provozovatelé kobky zavřít. Uvnitř provozoven se bude moci flámovat třeba do rána. Všechna WC pak budou veřejná a zcela zdarma.

Pro výběr nájemců, který probíhá teprve pár dní, je podle něj rozhodující především kvalita navrhovaného záměru. Město tak chce nalákat hlavně originální provozovatele. „Mají tu vzniknout například tři kavárny a celkem pět toalet. V dalších budou třeba galerie a ateliéry,“ dodává Sulženko s tím, že se z původních nájemců vrátí například osvěžovna Bajkazyl.

Minimální nájemné je podle nedávno zveřejněných údajů za gastronomické provozy vyčísleno na tři sta korun za metr čtvereční za měsíc, u ateliérů je to 180 korun. Plocha kobek se pak pohybuje vždy od zhruba 55 do 120 metrů čtverečních. Podle architekta Petra Jandy, který novou podobu náplavek navrhl, budou některé unikátní. „Šest opravovaných kobek bude mít velká designová okna. Ta se budou dosazovat do obručí,“ ukazoval Janda na kovový okraj jedné z kobek pod Palackého mostem. Skla jsou podle něj tak obrovská, že je nemohla vyrobit běžná linka, ale specializovaná firma. Ta je musela dovézt lodí přes Hamburk z Thajska. „Mají tloušťku zhruba šest až sedm centimetrů, obdobný typ se používá na mořská akvária,“ uvádí architekt.

Opravy náplavek magistrát zahájil loni, první fáze má vyjít na 225 milionů korun. Zahrnuje opravy kobek, vybudování síťové infrastruktury a umístění nového mobiliáře.

Podle radního pro majetek Jana Chabra bude magistrátní koalice ještě rozhodovat, nakolik bude pokračovat v dalších plánech minulého vedení. Ty počítaly třeba s vybudováním bazénů v řece. Kontroverzní nápad postavit na smíchovské straně ruské kolo podle něj již vedení města vůbec neřeší. 

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Peníze máme, s fyzičkou je to horší! Češi utrácejí za elektrokola klidně desetitisíce

vydáno 25. července 2024  5:22

Podle odhadů poradenské skupiny Moore Czech Republic se ekonomický optimismus Čechů mírně snižuje. Přesto jsou ochotní za leccos utrácet. Například za...  celý článek

Nejočekávanější komiksový snímek roku je tu. Na úspěchu Deadpoola vydělají fandové i producenti

vydáno 24. července 2024  15:56

Výbuchy, kulky i utržené končetiny létající vzduchem, proklatě černý humor. To vše nabídla v kinech dvojice snímků Deadpool (2016) a Deadpool 2 (2018)....  celý článek

Kde je mé mlžítko? Rozmístění sprch a osvěžítek lze snadno naklikat v mapách na internetu

vydáno 24. července 2024  11:00

Pítka, fontány, brouzdaliště i zrekonstruované pumpy. To jsou místa, kde se mohou Pražané svlažit přímo v ulicích rozpáleného města. Nejvíce trendy jsou...  celý článek

Než bych se hýbal, to si raději nesundám tričko. Kila nad limit na plážích i schováváme

vydáno 24. července 2024  5:00

Vystavit tělo veřejnému obdivu, nebo ho skrýt pod hladinou? Tak může znít dilema, které mnohdy trápí lidi ve chvíli, kdy mají pocit, že jejich postava...  celý článek