Miliony korun určené na boj s chudobou v hlavním městě nerozdělovalo jeho vedení v letech 2014 až 2017 tak účelně, jak by mělo. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), který v předchozích dnech prověřoval čerpání peněz z operačního programu Praha – pól růstu ČR.
Sociální miliony
|
Hlavní město podle kontrolorů rozdělovalo finance jednostranně, nemělo přehled o účelnosti projektů a podle zjištěných údajů nejspíš nedosáhne plánovaného počtu sociálních bytů ani zázemí pro služby a sociální práci. „Některé projekty nemělo město podle pravidel programu k podpoře vůbec vybrat,“ uvádějí kontroloři.
Praha zveřejněné závěry důrazně odmítla. Podle mluvčího magistrátu Víta Hofmana se NKÚ při kontrole naopak dopustil zásadních pochybení, v jejichž důsledku dospěl k nesprávným závěrům. Se zjištěními kontrolorů nesouhlasí ani pověřený ředitel magistrátního odboru evropských fondů Karel Andrle. „Závěry kontroly jsou výsledkem nesprávné a laické interpretace podkladů, zásadního nepochopení problematiky a ignorování doložených odborných stanovisek. NKÚ ne vždy prezentuje fakta, ale nepodložené, subjektivní názory svých úředníků, a to, bohužel, navzdory názorům respektovaných odborníků,“ opírá se do NKÚ Andrle.
Úřad po sedm měsíců trvající hloubkové kontrole zpochybnil způsob využití zhruba dvanácti milionů korun. Nejde však ani o procento z celkové rozdělované částky. Spor mezi úřadem a magistrátem má brzy rozsoudit až finanční úřad, který rozhodne, zda došlo k porušení rozpočtové kázně.
V rámci operačního programu Praha – pól růstu ČR je možné na účely boje s chudobou a na sociální začleňování čerpat do roku 2023 celkem více než 1,3 miliardy korun. Zhruba polovinu z toho hradí Evropská unie. Ať už je Praha špatný hospodář, nebo ne, posuzování žádostí v rámci programu se jí prokazatelně protahuje. Jejich posuzování má trvat sedm měsíců, ve skutečnosti však proces trval někdy až rok a půl.