metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Hra „na přeřvávanou“ má v centru metropole skončit během tohoto týdne

  12:41
Kdo bude mít nejhlasitější výfuk? Komu lépe burácí motor? Čí opilecká písnička bude zvučnější? Tak znějí některé opilecké výzvy dávající si v centru metropole podnapilí místní i turisté. Nepovedené opatření, jež mělo dle předchozího vedení radnice Prahy 1 utišit Dlouhou ulici – měřiče hluku opatřené velkým displejem – tu způsobilo pravý opak. Těm podle mluvčí Prahy 1 Kateřiny Písačkové v následujících dnech odzvoní. „Displeje budeme konečně vypínat,“ prozradila deníku Metro Písačková.
V centru Prahy se objevil měřič hluku. Má dokázat, že noční ruch překračuje povolené normy | foto: iDNES.cz

Měřičem hluku chtělo bývalé vedení první městské části vyřešit problémy s decibely. O tom, že mělo opatření zcela opačný efekt a přitáhlo do Dlouhé, ale také Kozí či Masné ulice více hlasitých vtipálků, deník Metro čtenáře opakovaně informoval.

Zástupci radnice loni nejprve tvrdili, že si novinku se zelenými číslicemi, které se při překročení hlukového limitu změní na červené, místní nemohou vynachválit. Nové vedení městské části však již přiznalo, že se měřič hluku právě dvakrát neosvědčil.

Posledním hřebíčkem do rakve měřičů bylo lednové zvolení takzvaného nočního starosty, který o jejich efektivitě rovněž pochybuje. „Toto nesystémové opatření přineslo víc škody než užitku, spíše totiž provokovalo procházející návštěvníky k závodům, kdo umí zakřičet víc nahlas. Pokud vím, tak je jen otázkou času, kdy bude měřič odinstalován,“ uvedl před časem pro Metro noční starosta Jan Štern.

Ambice bývalého vedení první městské části umístit někam k Ovocnému trhu ještě jeden měřič s displejem také pravděpodobně zůstanou nevyslyšeny. Jak před časem uvedl radní Prahy 1 Petr Kučera, měřiče hluku mohou efektivně fungovat jedině skrytě, zcela bez veřejného displeje. Odpadlo by tak zkreslení výsledků vtipálky, kteří zde hrají hru „na přeřvávanou“.

„Mohly by fungovat třeba jako signál pro provozovatele hostinských zařízení, upozornily by je, že jejich hosté pokuřující na ulici jsou příliš hluční. Správný hostinský by si měl umět hlučné hosty umírnit,“ uvedl na adresu měřičů v prosinci loňského roku Kučera. Správná cesta je podle něj zaměřit se na lepší komunikaci s turisty, kteří přijíždějí za noční zábavou.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek