„Česko opravdu zasáhla silná vlna coworkingu,“ říká Petra Hubačová. Má s branží bohaté zkušenosti. V roce 2010 zakládala prostor TechSquare, inkubátor start-upů. Letos si jí vybral další velký provozovatel coworingu, polský business_link, který do Česka vstupuje. Hubačová pro něj otevřela velké moderní sdílené kanceláře pro stovky zájemců v pražských Holešovicích. Trend podle ní zachytili i developeři. Při projektování nových kancelářských center už počítají s tím, že půlku zabere coworking. Důvod, proč tento typ pracoviště roste jako houby po dešti, je zřejmý.
„Mění se skladba profesí, rapidně se zvyšuje práce přes internet,“ konstatuje Hubačová. Přibývá tvůrců webových stránek, nejrůznějších bankovních, mobilních a e-shopových aplikací. Coworking vyznávají počítačoví specialisté, kteří se často přesunují ze země do země. „Jsou tak zahloubaní do práce, že často už ani netuší, kde právě sedí,“ říká známý výtvarník Roman Týc, který sám v pražských Holešovicích provozuje sdílená pracoviště Paralelní Polis. „Výhodou coworkingu je, že nemusíte dlouho a složitě hledat volné kanceláře, domlouvat podmínky s majiteli objektů a stěhování,“ dodává Petra Hubačová. Stačí přijít i takzvaně nablind. Je-li volné místo, zaplatíte a můžete okamžitě pracovat ve „své“ kanceláři.
Klienti moderních coworkingových center kvitují, že mají k dispozici doplňkový kancelářský servis a další služby. Nezanedbatelná není ani jedna z výhod coworkingu. Na jednom místě se setkávají lidé různých profesí a názorů, kteří by se jinde nepotkali. Mají možnost k nezávazným hovorům třeba u kávovaru nebo v relax zóně. „Na tomto konceptu lze doložit historickou pravdu, že nejlepší myšlenky vznikly mimoděk, i náhodnou změnou podmínek,“ připomíná Karel Pelán, country manager Spaces pro Česko a Slovensko.