EMS trénink
Studia, kde se posiluje pomocí elektrických impulzů, jsou v Česku už pár let, v poslední době ale nabývají na oblíbenosti. Při elektro-myo-stimulaci (EMS) svalů na sobě máte speciální výstroj, díky níž každý sval v těle dostane impulz. Takzvaná EMS pracuje na podobném principu jako elektroléčba. Stimuluje svalová vlákna. Nejde však o žádnou rehabilitaci, ale o pořádný trénink. Výstroj se skládá z trička, legín a ponožek. Přes stehna, hýždě, paže má člověk pásy a přes tělo speciální vestu. Vše je navlhčené vodou pro lepší vodivost. Celkem má trénink „jen“ dvacet minut, ale tělo vám procvičí jako například hodinové intenzivní posilování. Výhodou je i to, že protrénujete všechny partie. Elektro-myo-stimulace není navíc jen o posilování. Také vám může pomoci třeba s odstraněním bolesti. De facto všechny svaly zpevníme naráz a dojde tak k automatickému odstranění svalové nerovnováhy. Cvičí se jednou týdně, takže vám trénink opravdu nezabere moc času. Jen se připravte, že EMS něco stojí. Například studia Body Express nabízejí desetitýdenní kurz za 6900 korun. Roční stojí 24 500 korun. Chcete-li technologii EMS vyzkoušet, připravte si 790 korun.
Kruháč
Pokud děláte nějaký sport, nejspíš to znáte. Během letní nebo zimní přípravy se dost posiluje. Trenéři rádi zařazují i takzvaný kruhový trénink. Na něj si ale můžete zajít kdykoli. Nejen v přípravě. Je to skvělá věc, chcete-li zhubnout a zároveň zformovat postavu a získat fyzickou kondici. O čem kruháč je? Jde o vysokointenzivní intervalové cvičení, při kterém se na deseti až patnácti stanovištích procvičí celé tělo. Tu klikujete, tu skáčete přes švihadlo, tu děláte lehsedy nebo skáčete na bednu. Základní interval je 30 sekund, po kterých následuje krátká pauza na přesun na další stanoviště. Za jeden trénink se kruh projede i čtyřikrát. Třicet sekund není moc. Každý si může zvolit svoje tempo. Navíc cvičíte s vidinou, že za pár vteřin už budete posilovat jinou partii. Při rychlé výměně stanovišť se rozhodně nenudíte. Kruháče navíc probíhají ve skupině. Když vidíte, že všichni kolem vás makají, nepolevíte ani vy. Kolektiv v podstatě každého motivuje. Tréninky pořádá například skupina Brutál Kruháč. Ta cvičí třeba v Liberci (70 korun za lekci), Ústí nad Labem (100 korun za lekci) nebo v Praze (120 až 140 korun za lekci).
Body pump
Také u třetího tipu na trénink jste motivováni kolektivem. Takzvaný body pump se totiž cvičí ve skupině. Hodinový trénink probíhá celý s nakládací tyčí, na kterou si každý podle svých sil přidává nebo ubírá závaží. Když se dřepuje s tyčí na ramenou, má člověk větší nálož, než když „pumpuje“ bicepsy. Celou sestavu předcvičuje trenér a během lekce hraje muzika, která svým tempem nutí k pořádnému makání. Trénink využívá základní cviky, jako jsou dřepy, výpady, tlaky a přítahy, a to ve velkém počtu opakování. Lekce je zaměřená na vytrvalostní posilování, proto od ní můžete očekávat posílení a zpevnění svalů celého těla. Body pump pořádají většinou velké řetězce posiloven jako například Form Factory nebo Factory Pro. Jednorázový vstup vyjde na 350 korun.