metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Home office je dobrá věc. Pozor ale na vyhoření a trudnomyslnost

  10:27
Řada firem přežila koronavirové období díky práci z domova. Není to však samospásné a ani to není pro každého.
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zvýšení režim home office podle některých odborníků povede ke zmenšování kancelářských ploch, které firmy potřebují k provozu. Sníží se zájem o prostory nové. Firmy ušetří za nájem, za vytápění a osvětlení. Mnohde si pochvalují, že efektivita home office je stejná, nebo dokonce vyšší než v normálním stavu. „Krátkodobě je práce z domova samozřejmě skvělá. Lidé se vrhli ještě více do náručí moderních technologií, rychleji se naučili věcem, které někteří dlouho odkládali,“ řekl deníku Metro Jakub Splavec z komunikační agentury AMI Communications.

Raději na kávě v kuchyňce
V dubnu provedla tato agentura průzkum, jak se změnily pracovní podmínky a komunikace ve firmách. „Na úplný nebo částečný home office přešlo 26 procent zaměstnanců,“ říká Splavec. Lidem to prý vyhovovalo. Dlouhodobě by ale podle Splavce práce z domova nebyla udržitelná. „Přínos osobního kontaktu při schůzkách, týmových poradách nebo při kávě v kuchyňce nikdy nenahradí,“ vysvětluje Jakub Splavec. Nejkreativnější nápady totiž vznikají v přímé interakci mezi kolegy. „Do budoucna vidím potenciál spíše v příležitostné práci odkudkoli než z domova,“ tvrdí Splavec. Lidé se hodně naučili, přišli na chuť novinkám. „Pracovat doma je ale dlouhodobě neefektivní a především trudnomyslné,“ tvrdí Splavec.

Na pyžamo zapomeňte

  • Největšími vyznavači home office jsou Nizozemci. Na dálku pracuje pro své firmy i pro sebe téměř patnáct procent obyvatel této země.
  • Práce z domova má i svá úskalí. „Nebezpečí je, že se ráno probudíte a jste v práci. Skončíte s prací těsně předtím, než jdete do sprchy a spát,“ říká Vladimír Tuka, certifikovaný kouč. Přesto předpovídá home office velkou budoucnost.
  • Odborníci nedoporučují vykonávat práci z domova v pyžamu. Radí také simulovat cestu do práce, třeba krátkou ranní procházkou kolem domu.

Jako návrat z prázdnin
S prací z domova mají zkušenosti v bankách. Třeba v Air Bank to je zavedená praxe. „Zaměstnanec, pokud se s nadřízeným dohodne a úkol to umožňuje, může pracovat klidně ze své oblíbené kavárny a přizpůsobit si pracovní dobu více svým potřebám,“ řekla deníku Metro mluvčí Air Bank Jana Karasová. Ve využívání home office bude banka pokračovat i nadále. „Situace posledních měsíců ukázala, že práce na dálku je možné využívat na více pozicích, než jsme si dosud mysleli,“ upřesňuje Karasová. Ale na osobní vazby a kontakty pochopitelně nerezignují. Plnohodnotně je nahradit nelze. „Momentální návrat do práce po dvou měsících bych připodobnila k tomu, když se děti po letních prázdninách vracejí v září do školy, vítají se s kamarády a sdělují si zážitky,“ říká mluvčí Air Bank.

Ověřili si, že to funguje
Home office využívá i Česká spořitelna. „V případě zaměstnanců centrály se dá říci, že ho lidé v posledních dvou letech využívali v průměru půl až jeden den v týdnu,“ říká mluvčí spořitelny Filip Hrubý. „V průběhu nouzového stavu jsme si ověřili, že dokážeme bez problémů fungovat i v situaci, kdy z domova po několik týdnů pracovalo osmdesát procent našich zaměstnanců. A to včetně poradců z domova a klientského centra,“ připomíná Hrubý. Předpokládá, že Deník Metro. I my  jsme psali z dálky využívání práce z domova v této bance i nadále poroste.

„Teď se ptáme zaměstnanců na zkušenosti s home office v době koronavirové krize,“ říká Andrea Vokálová, mluvčí Hypoteční banky, která je součástí skupiny ČSOB. Práce z domova nebyla pro zaměstnance celé skupiny nic nového, flexibilní způsob výkonu práce tu funguje již několik let. Nyní to bylo ovšem ve zcela jiných podmínkách a časově velice dlouhém období. 

Také my jsme psali z dálky

Od půlky března vznikal deník Metro dálkově. Z domova psali redaktoři, několik editorů se po jednom střídalo v redakci tak, aby se v malém newsroomu nesetkali dva najednou. Jeden od sedmi do desíti, druhý do jedné, odpolední editor domácího zpravodajství od třinácti hodin do večerní uzávěrky. Nad tím vším z domova připojený do redakčního systému bděl hlavní editor (či editorka), nebo šéfredaktor a jeho zástupce. Komunikace? Po pár týdnech v aplikaci WhatsApp se leckdo v záplavě zpráv ztrácel. V reálu na každou větu reagují lidé ihned, z virtuální debaty se stával občas guláš. Méně odolní jedinci zvukové ohlášení příchozí zprávy už raději vypnuli. Stejné je to se sháněním informací k článkům. „Povídání“ s odborníky a dalšími respondenty přes e-maily nebo telefony osobní kontakt zdaleka nenahradí. Všichni se už na skutečný „office“ těšíme. I když zase bude redakcí často znít známá věta: „Mohli byste na chvíli sklapnout? Nemůžu se soustředit!“ 

Pavel Hrabica, redaktor

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek