metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 12 °C

Úterý 16. dubna 2024. Svátek má Irena

Odložené otevření Darwinova kráteru v pražské Troji bude nyní silným lákadlem

  9:14
Ztráta zhruba padesáti milionů korun. To je účet pražské zoo kvůli dvouměsíčnímu epidemickému uzavření. „Vedle přímé finanční podpory zoo, kterou budu prosazovat v rámci rady hlavního města, hledáme cesty ve spolupráci s Prague City Tourismem, jak přilákat více českých návštěvníků do Prahy, z čehož by zahrada přímo profitovala,“ řekl deníku Metro pražský radní Petr Hlubuček. Doufá, že právě otevření nové expozice Darwinova kráteru, které se zpozdilo kvůli epidemii, se stane turistickým tahákem pro Pražany i lidi z celého Česka.
Ďábel medvědovitý, známý též jako tasmánský čert, původními obyvateli Tasmánie nazýván purinina, je jediný žijící druh rodu Sarcophilus a od vyhubení vakovlka roku 1936 i největší žijící dravý vačnatec. | foto: ZOO PRAHA

Může zpožděné otevření Darwinově kráteru (původně 28. března), a hlavně tasmánští čerti pomoci pražské zoo právě v tomto období? Tím, že budou návštěvníci po pauze na novinku víc natěšení? „Úplně bych to tak nechápal, že by to bylo při vší smůle štěstí,“ říká Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha. Po dobu uzavření zahrady poskytovali lidem alespoň informace na internetu. „Ošetřovatelé dávali postupně na YouTube videa. Mohu říci, že záběry z krmení čertů patří mezi mimořádně sledované,“ vysvětluje Bobek.

Darwinův kráter

  • Nová expozice pražské zoo má jméno podle skutečného kráteru v Tasmánii, který vznikl dopadem meteoritu.
  • Rozloha Darwinova kráteru v Zoo Praha je 4600 metrů čtverečních.
  • Jeho atrakcí je vedle čtyř tasmánských čertů především volný vstup lidí do výběhu mezi klokany.

Zoologické zahrady se mohou pro množství českých regionů stát, podobně jako ta pražská, jednou z variant, jak oživit turistický ruch. Ten je nyní utlumen především kvůli absenci zahraničních návštěvníků.

„První dny po novém otevření jsme zaznamenali kolem sedmi osmi set příchozích,“ konstatuje například Přemysl Rabas, ředitel známého safari ve Dvoře Králové. Věhlasné české safari s volným pohybem zvířat je však závislé i na návštěvnících z blízkého Polska, takže i tady budou vděční za každého příchozího. „Radost bych měl, kdyby počitadlo ukazovalo denní návštěvnost kolem patnácti set lidí,“ konstatuje Rabas. Ve Dvoře Králové odhadují propad v příjmech ze vstupného nebo upomínkových předmětů či stravování na více než dvacet milionů korun. I proto přivítali plné otevření všech expozic a hlavně do safari letos poprvé vyrazí i trucky a safaribusy.

Také ostatní zahrady v republice se snaží znovu obnovit tok návštěvníků, na jaký byly před krizovým stavem zvyklé. Jihlavská zoo, kam ročně zavítá téměř 350 tisíc platících zvědavců, přišla za dva měsíce úplného uzavření o příjmy jak ze vstupného, tak například z parkovného. Rozpočet jihlavské zoo je kolem šedesáti milionů korun ročně, třetinou přispívá radnice krajského města. „Město ještě počká, jak se budou vyvíjet příjmy v zoo během následujících měsíců, a až následně budeme řešit navýšení příspěvku,“ uvedl mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.

Jak se krmí čert? Je to „popelnice“

Ďábli medvědovití, tak se oficiálně jmenují čtyři asi šestikilová zvířátka. Kurátorem nových obyvatel v Zoo Praha (přiletěli do Prahy v prosinci 2019) je David Vala. 

Bylo složité najít pro čerty potravu, na kterou jsou zvyklí z Tasmánie?
Konzultovali jsme to samozřejmě s pracovníky v Austrálii, co je u nás nejlepší náhražka třeba klokaního masa, kterým se ve své domovině zvířata také živí. Řekli, že nejlepší náhražkou je koňské maso. Čerti s oblibou žerou také králíky, dáváme jim morčata, křepelky nebo ovčí maso. 

Má jejich krmení nějaké zvláštnosti?
Čerti se živí ve své vlasti hlavně mršinami, fungují vlastně jako zdravotní ochrana proti epidemiím. Důležité je proto dávat jim potravu nenaporcovanou, nezbavenou kůže nebo peří. Aby to bylo pro ně přirozené. Když jim dáme králíka, oni ho spořádají celého, s chlupy i kostmi. V nadsázce lze říci, že tasmánský čert je taková popelnice.

Je něco, co byste jim vyloženě nesměli dávat?
V podstatě ne. Jsou schopní sežrat celou ježuru. V trusu čertů najdete její ostny a jim to kupodivu nic neudělá. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

Ve škole ohně a kouře aneb Jak vymazlit steaky tak, že to hosty na párty pošle do kolen?

vydáno 15. dubna 2024  13:00

Motor zaburácí. Zvonek u vrátek. Štěká pes. Před domem zaparkoval obrovský americký pick-up. Dveře. Pohorka na silnici. V kšiltovce, košili a džínech...  celý článek

Češi zachraňují památky i méně známé ruiny. A jsou v tom poměrně úspěšní

vydáno 15. dubna 2024  6:00

Zdevastovaných zámků, hradů, fabriček i drobných staveb typu kapličky je v Česku obrovské množství. Fenomén urbexu, který v Česku začal někdy na přelomu...  celý článek

Radním došla trpělivost. Hradec Králové nastavil přísná pravidla pro sdílené koloběžky

vydáno 14. dubna 2024  7:00

Automobil to neměl ve svých začátcích snadné. Musel před ním například běžet člověk s červeným praporkem, aby varoval ostatní. Města se potýkají nejen s...  celý článek