Když povolili tuzemské úřady aplikaci nebezpečného prostředku na hubení hrabošů s názvem Stutox naposledy, odnesly to nejen hlodavci, ale i desítky zajíců, bažantů a čápů. Ti snědli buďto samotnou nástrahu či otráveného hlodavce. Přesto ústřední zemědělský ústav připravuje opatření, které by umožnilo přísně zakázaný jed opět používat. Zemědělci by mohli Stutox sypat na pole tam, kde by přemnožení prokázali kontrolorům z ministerstva zemědělství. Z oznámení ministerstva vyplynulo, že připravuje postup, který by inspektorům umožnil plošnou aplikaci jedu přímo nařídit.
Podle ministerstva zemědělství má dojít k aplikaci jedu pouze tam, kde je to nezbytně nutné. „Inspektoři posoudí konkrétní pozemek a pokud dojdou k závěru, že je extrémně zasažený a neexistuje jiná varianta, povrchovou aplikaci přípravku mimořádně povolí,“ uvedl pro iDnes.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.
Hlodavčí kalamita
|
K postupu ministerstva mají výhrady především ochránci přírody. „O plošné aplikaci přípravku na hubení hlodavců Stutox II mluvilo na přelomu července a srpna loňského roku. Tehdy zemědělský ústav povolil a vzápětí pod tlakem odborných argumentů opět zrušil povolení plošné aplikace jedu. I těch pár dní stačilo na to, aby nějaké aplikace proběhly a prokázaly se tak obavy kritiků, že Stutox II rozhodně není látkou neškodnou pro jiné živočichy. Nyní probíhá druhé, možná ještě nebezpečnější dějství,“ řekl deníku Metro Petr Stýblo, zaměstnanec Svazu ochránců přírody.
Snahy o použití nebezpečného jedu podle něho ani na chvíli neutichly. Ačkoliv je aplikace jedu zakázaná v tuzemsku i celé Evropě, krajské úřady jsou zahlcené stovkami žádostí zemědělců. Podle ochránců přírody není cílem žadatelů získat povolení k použití pesticidu, ale finančních kompenzací poté, co budou žádosti zamítnuty. Vypadá to, že se taktika vyplatila. „Skutečně chtějí zemědělci vytrávit to, co v naší zemědělské krajině ještě přežívá? Jsme přesvědčeni, že ani nařízení plošné aplikace nezbavuje ty, kteří by ji prováděli, povinností vyplývajících z jiných zákonů. Mimo jiné i získání výjimky na trávení zvláště chráněných živočichů dle zákona o ochraně přírody a krajiny. Jsme přesvědčeni, že výjimku vydat nelze,“ dodává ochránce přírody Jan Moravec.
Před použitím jedu varují ornitologové, podle kterých prudký jed ohrozí například poštolky a sýčky, kteří se jimi živí. Podle Ministerstva zemědělství však nelze popřít, že s ohledem na současný mírný průběh zimy jsou hraboši v některých regionech skutečně problémem. S tím, že by si někteří zemědělci kompenzaci zasloužili, souhlasí i největší kritici aplikace z řad ochránců i ministerstva životního prostředí.