metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 8 °C

Pátek 19. dubna 2024. Svátek má Rostislav

Hraboší kalamita nespí ani v zimě. Jed asi rozsypou

  9:28
Úředníky zahltily žádosti o plošnou aplikaci zakázaného jedu na hlodavce. Podle ochránců přírody jde o nekalé praktiky rolníků.
ilustrační snímek | foto: iDNES.tv

Když povolili tuzemské úřady aplikaci nebezpečného prostředku na hubení hrabošů s názvem Stutox naposledy, odnesly to nejen hlodavci, ale i desítky zajíců, bažantů a čápů. Ti snědli buďto samotnou nástrahu či otráveného hlodavce. Přesto ústřední zemědělský ústav připravuje opatření, které by umožnilo přísně zakázaný jed opět používat. Zemědělci by mohli Stutox sypat na pole tam, kde by přemnožení prokázali kontrolorům z ministerstva zemědělství. Z oznámení ministerstva vyplynulo, že připravuje postup, který by inspektorům umožnil plošnou aplikaci jedu přímo nařídit.

Podle ministerstva zemědělství má dojít k aplikaci jedu pouze tam, kde je to nezbytně nutné. „Inspektoři posoudí konkrétní pozemek a pokud dojdou k závěru, že je extrémně zasažený a neexistuje jiná varianta, povrchovou aplikaci přípravku mimořádně povolí,“ uvedl pro iDnes.cz mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Hlodavčí kalamita

  • Léto 2020 bude zřejmě velice suché, což polním škůdcům bude svědčit.
  • Škody způsobené přemnoženými hraboši mohou podle zemědělského svazu dosáhnout až trojnásobku současných více než 1,6 miliardy korun.

K postupu ministerstva mají výhrady především ochránci přírody. „O plošné aplikaci přípravku na hubení hlodavců Stutox II mluvilo na přelomu července a srpna loňského roku. Tehdy zemědělský ústav povolil a vzápětí pod tlakem odborných argumentů opět zrušil povolení plošné aplikace jedu. I těch pár dní stačilo na to, aby nějaké aplikace proběhly a prokázaly se tak obavy kritiků, že Stutox II rozhodně není látkou neškodnou pro jiné živočichy. Nyní probíhá druhé, možná ještě nebezpečnější dějství,“ řekl deníku Metro Petr Stýblo, zaměstnanec Svazu ochránců přírody.

Snahy o použití nebezpečného jedu podle něho ani na chvíli neutichly. Ačkoliv je aplikace jedu zakázaná v tuzemsku i celé Evropě, krajské úřady jsou zahlcené stovkami žádostí zemědělců. Podle ochránců přírody není cílem žadatelů získat povolení k použití pesticidu, ale finančních kompenzací poté, co budou žádosti zamítnuty. Vypadá to, že se taktika vyplatila. „Skutečně chtějí zemědělci vytrávit to, co v naší zemědělské krajině ještě přežívá? Jsme přesvědčeni, že ani nařízení plošné aplikace nezbavuje ty, kteří by ji prováděli, povinností vyplývajících z jiných zákonů. Mimo jiné i získání výjimky na trávení zvláště chráněných živočichů dle zákona o ochraně přírody a krajiny. Jsme přesvědčeni, že výjimku vydat nelze,“ dodává ochránce přírody Jan Moravec.

Před použitím jedu varují ornitologové, podle kterých prudký jed ohrozí například poštolky a sýčky, kteří se jimi živí. Podle Ministerstva zemědělství však nelze popřít, že s ohledem na současný mírný průběh zimy jsou hraboši v některých regionech skutečně problémem. S tím, že by si někteří zemědělci kompenzaci zasloužili, souhlasí i největší kritici aplikace z řad ochránců i ministerstva životního prostředí.  

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek

Biker Michal Maroši se divákům otevře v dokumentu Ten, co slaví každý den

vydáno 18. dubna 2024  12:00

Vrcholových sportovců je nepočítaně, ale jen pár z nich může říct, že o nich někdo natočil film. Mezi takové nově patří i biker Michal Maroši, který si i...  celý článek

Fanoušci dopravy mají letos žně. V Benešově se opět můžou projet Hurvínkem

vydáno 18. dubna 2024  18:05

Pražské metro zahájilo provoz 9. května 1974. Výročí si dopravní podnik připomíná po celý rok. Kromě programu spojeného s oslavami padesáti let podzemky...  celý článek