metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 25 °C

Neděle 23. června 2024. Svátek má Zdeňka

Naše ručně vyráběné tenisky jsou pohodlné a minimalistické, říká podnikatel ze Zlína

  13:59
O vlastní firmě snil Václav Staněk už od dětství. Coby zlínský rodák a velký obdivovatel Tomáše Bati začínal s třiceti tisíci korunami našetřenými z vlastních menších projektů a vrcholového sportu. V současnosti je šéfem obuvnické firmy Vasky, která má po čtyřech letech roční obrat přes 35 milionů korun. Výroba společenských a polospolečenských bot mu však přestala nyní stačit a rozhodl se udělat další krok do neznáma.
Václav Staněk s novou teniskou od Vasky | foto: Archiv

„Vyslyšeli jsme prosby našich fanoušků a začali jsme ve Zlíně s výrobou minimalistických tenisek z pravé kůže. Sám je už nějaký čas testuju a musím říct, že jsou takové, jak jsem si je představoval – pohodlné, minimalistické, zkrátka naše,“ říká dvaadvacetiletý Staněk. 

Základna jeho ryze českých bot nikdy nebyla větší. Přesto nyní na jednom z crowdfundingových webů jeho firma usiluje o podporu. „Chceme, abyste mohli hrdě nosit tenisky, při jejichž nošení vás může těšit pocit, že jste podpořili mladou českou značku, která hledá způsoby, jak naplnit své představy o férové výrobě. První krok jsme zvládli a ten další můžeme udělat jen společně s vámi,“ uvádí Staněk, jehož Vasky nabízejí na webu celou řadu příspěvkových variant. 

Aktuálně značka v rámci crowdfundingu přesáhla hranici milionu korun, což znamená jediné. Daleko více barev, než bylo původně v plánu. „Z našeho konfigurátoru je jasné, že lidé mají barvy rádi. Až se kolikrát divíme, co jsou někteří schopní vymyslet. U tenisek teď zvažujeme i variantu výměny tkaniček za placatější. I když je pravdou, že naše kulaté jsou pro Vasky ikonické,“ míní Staněk.

Firma se činila i během pandemie. Otevřela například transparentní účet, z nějž šly finance na výrobu roušek a následnou distribuci lékařům, záchranářům i pacientům.

Nyní Staněk říká, že je to s prodeji bot opět lepší. Jeho kamenné prodejny v Praze, Brně, Ostravě a Zlíně však musí kompenzovat internetový shop.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Víte, kudy a jak jezdívaly železniční vagony ze Smíchova na Florenc? Neuvěříte

vydáno 23. června 2024  11:43

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek