Letos již počtvrté pořádáte Ceny SDGs. O co se v této soutěži jedná?
Opět hledáme inovativní projekty, které pomáhají k naplňování Cílů udržitelného rozvoje (SDGs) a mění svět k lepšímu. Hledáme zajímavé a inovativní projekty, které přispívají k tomu, aby bylo Česko lepším místem, a zároveň k udržitelnosti mohou inspirovat ostatní. Česká republika se stala vůbec první zemí na světě, kde se ceny začaly udělovat.
V jakých kategoriích budou ceny letos rozdány?
Projekty mohou soutěžit v kategoriích Byznys, Veřejná sféra, Reporting, Mladý leader a Zahraniční rozvojová spolupráce. Součástí Cen bude také speciální Ocenění zodpovědného využívání technologií při naplňování Cílů udržitelného rozvoje, jehož garantem je společnost Google. Nově také oceníme projekty, které aktivně bojují se změnou klimatu a přispívají ke zmírnění jejích dopadů.
Zmínila jste novou kategorii Změna klimatu. S ní souvisí také doprovodná kampaň Naše planeta, kterou nafotil Jan Saudek. Jak se vám s ním spolupracovalo a jaké je hlavní poselství kampaně?
Byl to obrovský zážitek. S mistrem jsme spolupracovali v rámci Cen SDGs již před dvěma roky, kdy ručně koloroval obraz Poslední večeře, který jsme následně vydražili ve prospěch nadačního fondu Be Charity Báry Nesvadbové. Letos slavil 85. narozeniny a udělalo nám radost, že se do kampaně ke změně klimatu rozhodl zapojit. Je to poprvé, kdy se vymezil v rámci tak palčivého a aktuálního společenského problému. Ačkoli nám do focení skočila pandemie koronaviru, vše jsme zvládli dokončit. Mistr je hluboce věřící člověk, který je přesvědčený, že Bůh nedovolí, aby planeta zledovatěla, vyschla nebo shořela. V kampani vystupuje třináct českých osobností ztvárněných do tarotových karet s poselstvím, že změna klimatu je nepopiratelná. Každý tarot ukazuje možnosti, kterými lze upravit každodenní návyky jako například stravování, dopravu či způsob trávení volného času. Lidé tak mohou na webu registrovat své závazky a uvidí, kolik emisí CO2 se nám společně podaří uspořit.
Součástí je letos nově také Akcelerátor Cen SDGs. Co projektům přinese?
Jedná se o novinku, na kterou jsem velice pyšná. Podařilo se nám ve spolupráci s Impact Hub Praha pro účastníky letošního ročníku cen připravit případnou následnou akceleraci. Pro ty, kteří mají zájem zvýšit svůj pozitivní dopad na společnost, bude na podzim připravený rozvojový program. Pro nejlepší pak začátkem příštího roku individuální akcelerace s cestou do OSN a CERNu v Ženevě, napojení na tamní zahraniční organizace, ale také případná investice pro další rozvoj od Tillia Impact Ventures.
Kdo a jak se může do letošního ročníku přihlásit?
Jedná se o skvělou příležitost pro velké globální firmy, ale i malé a střední podniky z regionů, včetně neziskových organizací, škol i měst či obcí, aby ukázaly, jak pomáhají svým podnikáním a činností naplňovat principy udržitelného rozvoje. Registrace jsou do 30. června. Více informací najdete na adrese www.globalnicile.cz.
Čekáte hodně přihlášek, nebo myslíte, že se na jejich počtu může negativně odrazit pandemie koronaviru?
V loňském roce jsme měli v cenách rekordních 213 přihlášek. Nemyslím si, že by pandemie koronaviru měla číslo změnit. Naopak v průběhu krize vznikla celá řada projektů, které by jinak vznikaly roky, jen jejich proces krize urychlila.
Kdo bude vybírat vítěze a kdy se uskuteční slavnostní vyhlášení?
Projekty vybírá odborná porota složená ze zástupců partnerů, veřejné sféry, byznysu, oborových svazů, ale i odborníci na daná témata včetně změny klimatu. Vítěze kategorie Změna klimatu letos nově z pěti finálových projektů vybere široká veřejnost v hlasování, které proběhne na přelomu srpna a září.
PAVEL URBAN